معاون شهرداری‌های سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور

ضوابط تشکیلاتی شهرداری‌ها ابلاغ شد/ سازمان‌ها و شرکت‌های شهرداری‌ها ادغام می‌شوند

معاون شهرداری‌های سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور گفت: تمامی شهرداری‌های کشور موظف‌اند طی یک سال طرح ضوابط تشکیلاتی شهرداری‌ها را اجرایی کنند و بر اساس این طرح نسبت به ادغام سازمان‌ها و شرکت‌های همسو و موازی اقدام کنند.

به گزارش تبریز بیدار به نقل از فارس، علی نوذرپور  درباره کاهش سازمان‌ها و شرکت‌های وابسته به شهرداری‌ها اظهار داشت: یکی از دغدغه‌های وزارت کشور و سازمان شهرداری و دهیاری‌ها در دولت تدبیر و امید، گسترش و توسعه بیش از حد سازمان‌ها و شرکت‌های متعدد وابسته به شهرداری‌ها بوده است.

وی ادامه داد: شهرداری‌ها به موجب قانون برای انجام بخشی از وظایف خود سازمان‌ها و یا شرکت‌هایی ایجاد می‌کنند که در زیرمجموعه شهرداری قرار می‌گیرد مانند سازمان‌های تاکسیرانی، اتوبوسرانی، قطار شهری و غیره.

معاون شهرداری‌های سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌ها افزود: قطعاً هنگامی که سازمان و یا شرکتی تشکیل می‌شود شاهد گسترش و توسعه تشکیلاتی و پرسنلی خواهیم بود که در آینده برای پرداخت حقوق و مزایای این پرسنل بخش اعظمی از بودجه شهرداری‌ها باید هزینه شود. براساس گزارش‌های واصله نیز تعدادی از شهرداری‌ها نتوانستند حقوق و مزایای پرسنل خود را پرداخت کنند.

نوذر‌پور یادآور شد: درحال حاضر تعداد نیروهای شاغل در بعضی از شهرداری‌ها و دستگاه‌های وابسته تقریبا ۵.۵ برابر تشکیلات مصوبی است که وزارت کشور آن را به شهرداری‌ها ابلاغ کرده است.

وی با اشاره به اینکه بخش عمده‌ای از بودجه شهرداری‌های صرفه هزینه‌های جاری می‌شود گفت: بر اساس قانون وزارت کشور و تایید سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور ضوابط تشکیلاتی شهرداری‌ها ابلاغ و وزارت کشور نیز مستند بر آن ابلاغیه ضوابط تشکیلاتی شهرداری‌ها را به استانداران جهت اعلام به شهرداری‌ها و نظارت بر اجرا ابلاغ کرده است.

وی گفت: بر این اساس مجموعه‌های وابسته به شهرداری‌ها در قالب ۱۴ سازمان تعریف و محدود شده است و خارج از این تعداد نباید شهرداری‌ها سازمان و یا تشکیلات دیگری داشته باشند.

معاون شهرداری‌های سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌ها افزود: در این ابلاغیه مشخص شده است که شهرداری‌های بالای یک میلیون نفر جمعیت در بخش حمل و نقل صرفا می‌توانند یک سازمان حمل مسافر با ادغام سازمان‌های اتوبوسرانی، تاکسیرانی و پایانه‌ها داشته باشند و می‌توانند یک سازمان حمل بار نیز در شهر برای ساماندهی با بارها ایجاد کنند.

وی ادامه داد: با این ضوابط تشکیلاتی کلانشهرها تنها می‌توانند یک سازمان قطار شهری با ادغام شرکت‌های بهره‌برداری و ساخت قطار شهری داشته باشند.

نوذرپور یادآور شد: تمامی شهرداری‌های کشور موظف‌اند طی یک سال طرح ضوابط تشکیلاتی شهرداری‌ها را اجرایی کنند و بر اساس این طرح نسبت به ادغام سازمان‌ها و شرکت‌های همسو و موازی خود اقدام کنند.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *