رئیس سازمان صنعت آذربایجان شرقی مطرح کرد

تمدید فرصت استفاده بخش‌ تولیدی آذربایجان شرقی از تسهیلات بانکی تا پایان مرداد

رئیس سازمان صنعت معدن و تجارت آذربایجان شرقی، از اختصاص مبلغ سه هزار میلیارد تومان اعتبار مصوبات سفر ریاست جمهوری به استان، جهت بهره‌مندی بخش صنعت و معدن و بخش‌های تولیدی خبر داد.

به گزارش تبریز بیدار به نقل از روابط عمومی سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان شرقی، حسین نجاتی، در گفت‌وگو با خبرنگاران، اظهار داشت: برای بهره‌مندی تمام واحدها از این تسهیلات امکان تشکیل پرونده برای آن دسته از واحدهایی که ثبت نام ننموده اند تا آخر مرداد ماه سالجاری فراهم شد.

وی ادامه داد: بر این اساس واحدهای تولیدی می توانند با مراجعه حضوری به سازمان و ادارات شهرستان نسبت به تکمیل فرم‌های مربوطه اقدام کنند.

وی با اشاره به مصوبات سفر ریاست جمهوری و هیئت دولت به استان و تعهد بانک مرکزی نسبت به اختصاص مبلغ سه هزار میلیارد تومان اعتبار جهت بهره مندی بخش صنعت و معدن وبخش های تولیدی، افزود: بر این اساس لیست متقاضیان طرح‌های نیمه تمام و متقاضیان سرمایه در گردش پس از بررسی کارشناسی و تصویب در کارگروه اشتغال استان، به وزارت متبوع ارسال شد.

نجاتی در خصوص مبالغ تصویب شده در کارگروه استانی نیز گفت: در مجموع اطلاعات متقاضیان بهره‌مندی از تسهیلات سرمایه در گردش به تعداد ۹۸۲ واحد و به مبلغ ۲۲۴۰۶ میلیارد ریال و تسهیلات سرمایه ثابت شامل طرح‌های ایجادی، توسعه، بازسازی و نوسازی به تعداد ۱۰۷ واحد و به مبلغ ۸۹۶۰ میلیارد ریال و همچنین ۴۶۳ میلیون دلار گردآوری شد.

رئیس سازمان صنعت معدن و تجارت استان ضمن اشاره به دغدغه بزرگ مدیران واحدهای تولیدی در مورد وثیقه‌های مورد نیاز این تسهیلات اظهار داشت: در مورد وثیقه‌های بانکی برای بهره‌مندی از تسهیلات مصوب نیز طبق توافقات قبلی و همچنین با استفاده از بند الف ماده ۱۹ قانون رفع موانع تولید این مشکل نیز مرتفع خواهد شد .

نجاتی ضمن توضیح این ماده از قانون، گفت: بانک مرکزی از طریق همه بانک‌ها و مؤسسات اعتباری دولتی و خصوصی عامل، در صورت درخواست متقاضی، متناسب با بازپرداخت هر بخش از تسهیلات پرداختی به واحدهای تولیدی، نسبت به آزادسازی وثیقه‌های مازاد و یا تبدیل وثیقه متناسب با میزان باقیمانده تسهیلات اقدام می‌کند که البته انتخاب وثیقه باقیمانده جهت تضمین با بانک است.

وی با تاکید بر این که واحدها از مشاورین حقوقی و مالی قوی استفاده کنند، تصریح کرد: مالکیت واحد تولیدی و مدیریت آن دو مقوله جدا از هم است و همزمان مالک واحد تولیدی نمی‌تواند هم مدیر عامل و هم مدیر فروش باشد، در عین حال بهره‌گیری واحدهای تولید از تیم فکری قوی کمک شایانی به رونق واحدهای صنعتی و تولیدی استان خواهد کرد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *