معاون استاندار آذربایجان شرقی:

ایران و ترکیه برای توسعه مناسبات دوجانبه عزم جدی دارند

معاون استاندار آذربایجان شرقی گفت: جمهوری اسلامی ایران به حفظ و توسعه روابط با کشورهایی که در زمان تحریم‌های ظالمانه در کنار ملت ایران بوده‌اند، اهمیت زیادی قائل است.

به گزارش تبریز بیدار به نقل از روابط عمومی استانداری آذربایجان شرقی، سعید شبستری، در دیدار با هیئت اقتصادی و تجاری استان ارزروم ترکیه، با اشاره به این که سیاست دولت ایران، افزایش مراودات با همه کشورها به ویژه کشورهای همسایه است، اظهار داشت: ملاقات‌های متعددی که بین رؤسای جمهور ایران و ترکیه در مدت دو سال گذشته انجام شده است نشان‌دهنده عزم جدی دو کشور برای توسعه مناسبات دوجانبه است.

وی افزود: معتقدیم که سطح کنونی روابط دو کشور در حد قابل قبول نیست و دو کشور ظرفیت‌هایی به مراتب بیشتر از سطح کنونی دارند.

وی افزود: به تبع سیاست‌های دولت، استان آذربایجان شرقی هم تمایل زیادی برای افزایش روابط با کشور دوست و برادر ترکیه دارد و در همه زمینه‌ها آماده همکاری است.

معاون سیاسی و امنیتی استاندار آذربایجان شرقی با بیان این که تبریز نقطه ثقل منطقه شمال غرب کشور است، افزود: وجود دروازه تبریز در ارزروم حاکی از تاریخ کهن تبریز و پیوندهای تاریخی این دو شهر است و امیدواریم این پیوندها زمینه‌ساز توسعه روابط باشد.

شبستری گفت: نزدیکی استان آذربایجان شرقی با ترکیه زمینه مناسبی برای افزایش سطح مراودات اقتصادی و فرهنگی است و امیدواریم پیوندهای دینی و فرهنگی دو ملت موجب توسعه روابط شود.

وی با اشاره به وجود صنایع بزرگ خودروسازی، قطعه‌سازی، مواد غذایی، داروسازی، پتروشیمی در آذربایجان شرقی و همچنین صنعت فرش آذربایجان، گفت: ما آماده هر گونه همکاری با کشور ترکیه به‌ویژه استان ارزروم در تمام زمینه‌ها هستیم.

شبستری با اشاره به حضور تعداد زیادی از سرمایه‌گذاران ترک در منطقه آزاد ارس و شهرک سرمایه‌گذاری خارجی، اظهار داشت: از حضور فعالان اقتصادی ترکیه در تمام شهرهای استان استقبال می‌کنیم و آماده‌ایم امکانات لازم را در اختیار آنها قرار دهیم.

وی همچنین از آمادگی دانشگاه‌های استان برای برقرار روابط علمی و فرهنگی با دانشگاه‌های ترکیه خبر داد و گفت: در زمینه گردشگری و برگزاری برنامه‌های فرهنگی مشترک نیز زمینه همکاری وجود دارد.

نماینده مردم ارزروم در مجلس ملی ترکیه هم در این دیدار با اشاره به روابط تاریخی ایران و ترکیه، خاطرنشان کرد: تبریز و ارزروم دو نقطه مهم در مسیر تاریخی جاده ابریشم هستند و تبریز برای ما جایگاه ویژه‌ای دارد.

زهرا تاشکسن‌لی اوغلو گفت: ترکیه در زمان تحریم‌های بی‌معنی علیه ایران، سال‌ها برای رفع این تحریم‌ها تلاش کرد که نمونه بارز آن تفاهم سه‌جانبه ایران، ترکیه و برزیل بود.

وی با بیان این که ایران در شرایط فعلی در اقتصاد جهانی تاثیرگذار است، افزود: حزب حاکم ترکیه متکی به روابط برادرانه با تمام کشورهای منطقه است و ما امیدواریم روابط ما با ایران در این چارچوب توسعه یابد.

تاشکسن‌لی اوغلو با اشاره به افزایش سطح مناسبات تجاری ایران و ترکیه از یک میلیارد به ۲۵ میلیارد دلار در ۱۰ سال اخیر، افزود: بر اساس قرارداد تجارت آزاد بین دو کشور می‌توانیم سطح مبادلات را به ۳۰ تا ۳۵ میلیارد دلار در مدت کوتاهی افزایش دهیم.

وی لغو روادید برای اتباع ایران و ترکیه را زمینه‌ساز توسعه روابط تجاری دو کشور دانست و گفت: همکاری ایران و ترکیه هم برای دو کشور و هم برای منطقه و جهان اسلام نتایج خوبی در بر دارد.

نماینده مجلس ملی ترکیه همچنین با اشاره به وجود دروازه تبریز در ارزروم و خواهرخواندگی این دو شهر، خواستار نام‌گذاری یکی از میادین شهر تبریز به نام ارزروم شد.

بنا به این گزارش،هیئتی ۵۰ نفره از تجار و سرمایه‌گذاران استان ارزروم ترکیه با هماهنگی انجمن صادرکنندگان منطقه آناتولی شرقی برای دیدار با مسئولان، تجار و بازرگانان آذربایجان شرقی در راستای افزایش مبادلات تجاری به تبریز سفر کرده‌اند.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *