وعده بهره‌برداری عملی نشد

پیشرفت صفر درصدی توسعه میدان نفتی مشترک آزادگان در ۳ ماه اخیر

علی‌رغم آنکه میدان نفتی آزادگان شمالی با پیشرفت ۹۴ درصدی آماده تولید است، منابع رسمی در ۳ ماه گذشته پیشرفت توسعه این میدان را صفر درصد اعلام کرده‌اند.

به گزارش تبریز بیدار به نقل از فارس، میدان نفتی آزادگان که در زمره میادین نفتی غرب رودخانه کارون دسته‌بندی می‌شود، بزرگ‌ترین امید ایران برای افزایش ظرفیت تولید نفت خام در آینده نزدیک به حساب می‌آید. در طرف عراقی این میدان را مجنون نام‌گذاری کرده‌اند و دولت عراق قراردادهای مفصلی با شرکت‌های نفتی بزرگ دنیا به رهبری شرکت شل برای توسعه بخش عراقی این میدان منعقد کرده است. شرکت شل در سال ۹۲ از آغاز تولید از این میدان خبر داد و در ابتدای سال ۹۳ صادرات نفت این میدان را آغاز کرد. در حال حاضر تولید روزانه ۱۷۵ هزار بشکه نفت از این میدان تثبیت شده است.

این میدان مشترک در بخش ایران برای توسعه به دو بخش شمالی و جنوبی تقسیم شده است و تا کنون برای توسعه آنها قراردادهای متعددی از ژاپنی‌ها و چینی‌ها تا پیمانکاران داخلی منعقد شده است.

در حال حاضر بخش شمالی میدان آزادگان را چینی‌ها توسعه می‌دهند و بخش جنوبی میدان آزادگان بدون قرارداد مشخصی برای توسعه به شرکت متن سپرده شده است. چینی‌ها در آزادگان جنوبی هم صاحب قرارداد بودند که به دستور وزیر نفت سال گذشته به طور رسمی از این میدان کنار گذاشته شدند.

اما تازه‌ترین تحول درباره این میدان بزرگ نفتی به بهره‌برداری قریب‌الوقوع از میدان آزادگان شمالی باز می‌گردد. حفاری چاه‌های نفتی آزادگان شمالی در پایان دولت قبل توسط چینی‌ها به پایان رسید و با تکمیل تاسیسات فرآورش نفت خام، این میدان در ابتدای سال جاری در آستانه بهره‌برداری و تولید علمیاتی نفت قرار گرفت.

اما پیشرفت توسعه این میدان نفتی با کندی و توقف تعجب برانگیزی از ابتدای سال جاری تا کنون مواجه شده است. به گونه‌ای که کرامت بهبانی، مجری پروژه آزادگان شمالی در شرکت کارفرما در ابتدای اردیبهشت ماه سال جاری گفت: «پروژه آزادگان شمالی به ٩۴ درصد پیشرفت فیزیکی رسیده و طبق برنامه تا تیرماه به تولید می‌رسد. جلسه یازدهم مدیریت مشترک میدان آزادگان شمالی برگزار و در جریان آن تاکید شد که برنامه تولید از این میدان بدون هیچ تغییری پایان تیرماه محقق می شود.»

اما بر اساس آنچه روابط عمومی وزارت نفت گزارش داده است، بهبهانی ۳ ماه بعد یعنی دیروز 7 مرداد گفته است:«پیشرفت فیزیکی میدان نفتی آزادگان شمالی به مرز ٩۴ درصد رسید»

روابط عمومی وزارت نفت این خبر را با روتیتر «عزم وزارت نفت برای شتاب در بهره برداری از میدانهای مشترک» منتشر کرده است.

بر این اساس به نظر می‌رسد وزارت نفت به جای افتخار به پیشرفت صفر درصدی این میدان مشترک، منطقی‌تر است به دلایل توقف توسعه این میدان و مشکلات پیش‌روی آغاز تولید از بزرگ‌ترین میدان مشترک نفتی کشور بپردازد.

در عین حال، پس از خلع ید شتابزده چینی‌ها از آزادگان جنوبی و پس از بدقولی طولانی مدت ژاپنی‌ها در توسعه این میدان که در مجموع به تاخیر بیش از ۱۰ ساله توسعه آزادگان منجر شده است، دوباره اخباری از احتمال بازگشت چینی‌ها و ژاپنی برای کار در این میدان نفتی به گوش می‌رسد.


با توجه به اینکه درباره هر دو قرارداد چینی و ژاپنی یکی از مهم‌ترین دلایل اخلال در توسعه میدان نوع قرارداد‌های نفت و رویه‌های حاکم بر آنها بوده است، فارغ از اینکه چقدر اخراج یک شرکت نفتی از یک میدان بازگرداندن پروژه به آن در همان میدان منطقی است، قطعا در صورت انعقاد قرارداد جدیدی با هر یک از این شرکت‌ها نوع و فرم قرارداد و رویه‌های حاکم بر آن باید به دقت مورد توجه قرار بگیرد تا بالاخره از جایی جلوی وقوع اتفاقات تکراری در صنعت نفت ایران گرفته شود.

بسیاری از کارشناسان دلیل اتفاقاتی از این دست یعنی طولانی شدن توسعه بعضی میادین نفت و گاز ایران به مدت یک یا حتی دو دهه را فقدان توان کافی در شرکت ملی نفت برای ایفای نقش یک کارفرمای آگاه و توانمند و همچنین بر عهده گرفتن همزمان نقش کارفرما و پیمانکار و اختیارات بی حد و حصر این شرکت در مقابل ساختار وزارت نفت ایران می‌دانند.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *