تاثیرخشک شدن دریاچه ارومیه بر جنگل‌های آذربایجان شرقی

به‌علت تغییر اقلیم صورت گرفته با خشک شدن دریاچه ارومیه، شاهد کاهش میزان رطوبت هوا در منطقه ارسباران هستیم و این موضوع تهدیدی جدی برای جنگل‌های این منطقه محسوب می‌شود.

به گزارش تبریز بیدار به نقل از تسنیم، کشور ما با دارا بودن تنوع مختلف گیاهی و جانوری، مناطق بکر جنگی را در خود جای داده است و استان آذربایجان‌شرقی با توجه به موقعیت خاص جغرافیایی، با ۱۸۸ هزار هکتار، بیش از یک و نیم درصد از جنگل‌های کشور را به‌خود اختصاص داده است که شاخص‌ترین این جنگل‌ها، جنگل‌های ارسباران است.

این روزها حفاظت از درخت و جنگل به موضوعی جهانی تبدیل شده است و احیا و نگهداری یک درخت و یک وجب از جنگل‌هایی که از دوران دور به ما رسیده‌اند، وظیفه‌ای بین‌المللی محسوب ‌می‌شود، از این رو در کشور ما نیز هشتم مرداد ماه با نام روز جنگل نام‌گذاری شده است.

طی ماه‌های گذشته خبرهای تلخی از آتش‌سوزی و تخریب جنگل‌ها در کشورمان شنیده‌ایم و روز گذشته نیز زنگ خطر تخریب و آتش‌سوزی در استان آذربایجان‌شرقی نیز به صدا درآمد.

موضوع معادن از جمله دغدغه‌هایی بوده است که در طی ماه‌های گذشته در مورد صیانت از جنگل‌های استان آذربایجان شرقی مطرح شده است و شاهد برخوردهایی در این مورد بوده‌ایم.

موضوع دیگری که با تمام زندگی و حیات این منطقه گره خورده است، خشک شدن دریاچه ارومیه است، چرا که به‌نظر می‌رسد حتی جنگل‌ها نیز از این مشکل در امان نباشند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان‌شرقی در مورد جنگل‌های استان می‌گوید: مساحت جنگل‌های استان ۱۸۸ هزار هکتار است که ۱.۵۲ درصد از جنگل‌های کشور را شامل می‌‌شود.

حمید قاسمی اظهار  داشت: حفاظت و صیانت از جنگل‌های وظیفه‌ای عمومی است و در این راستا ما تلاش می‌کنیم با نظارت مستمر در این بین به‌وظیفه خود عمل کنیم.

وی به آتش‌سوزی در شش هکتار از اراضی جنگل‌های ارسباران، گفت: متاسفانه عامل آتش‌سوزی جنگل‌های ارسباران، انسانی بود و هیچ‌گونه عامل طبیعی وجود نداشته است.

قاسمی با اشاره به اطفاء به‌موقع  آتش‌سوزی جنگل‌های ارسباران در شامگاه دوشنبه هفته جاری، عنوان کرد: آتش با تلاش نیروهای مردمی و محیط زیست، مهار شد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان در مورد برخی از اخبار در رابطه با فعالیت معادن در برخی از عرصه‌های طبیعی استان، بیان کرد: اداره کل حفاظت محیط زیست استان به‌شدت با مجموعه‌های متخلف برخورد می‌کند و در این خصوص نگرانی وجود ندارد.

قاسمی ادامه داد: صدور مجوزهای اکتشاف و بهره‌برداری از معادن با رعایت تمامی ملاحظات زیست محیطی باید انجام شود و در این مورد به‌جد پیگیر افزایش پایش معادن در عرصه‌های طبیعی استان هستیم و  با هرگونه تخریب محیط زیست به‌شدت برخورد می‌کنیم.

وی گفت: بزرگترین منطقه جنگلی استان جنگل‌های ارسباران با ۱۶۴ هزار هکتار مساحت است که در شهرستان‌های اهر ،کلیبر ،ورزقان و جلفا واقع شده و مابقی به‌صورت پراکنده در شهرستان‌های میانه، اسکو و عجب‌شیر قرار دارد.

وی اظهار کرد: منطقه حفاظت شده ارسباران ازسال ۱۳۴۶ به‌عنوان منطقه ممنوعه شکار و در سال ۱۳۵۲  به‌عنوان منطقه حفاظت شده ارسباران و از سال ۱۳۵۵ به عنوان ذخیره‌گاه زیست‌کره تحت مدیریت قرار گرفته است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان، ادامه داد: ارسباران منطقه‌ای کوهستانی و مرتفع است این منطقه دارای شکل‌های متنوعی از ارتفاعات، دره‌های عمیق، دامنه‌های بلند و پرشیب، اراضی جنگلی، مراتع علف‌زاری، کوهستانی و رودخانه است.

وی گفت: در منطقه حفاظت شده و ذخیرگاه زیست‌کره ارسباران  بیش از ۱۰۰۰ گونه گیاه وجود دارد.

قاسمی با اشاره به تنوع عظیم گیاهی، در این منطقه، اظهار کرد: این منطقه عمده‌ترین گونه‌های پستانداران و پرندگان حمایت شده یا کمیاب را نیز در چتر حمایت خود دارد.

وی ادامه داد: مرال، شوکا، پلنگ، خرس قهوه‌ای،کل، بز وحشی، سیاه گوش، گربه وحشی و پرندگان حمایت شده‌ای هم‌چون خروس سیاه، قرقاول، دراج، طرلان و سایر پرندگان شکاری و طیف وسیعی از پرندگان کوچک از جمله مهم‌ترین پستانداران و پرندگان این منطقه محسوب می‌شوند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان با اشاره به‌وجود دره‌های مهم و بزرگ در این منطقه گفت: دره‌های مهم و بزرگی نیز در منطقه وجود دارد که دره کلن، دره بزرگ آنزا، تاتار، قرانلیق دره و بنفشه دره‌سی از آن جمله‌اند.

قاسمی بیان کرد: بلندترین نقطه در منطقه کشیش قلبیسی نامیده می‌شود که با ارتفاع ۲۸۸۶ متر در ارتفاعات سایگرام‌داغ قرار داشته و پست‌ترین نقطه با ارتفاع ۲۵۶ متر در قسمت شمالی و حاشیه رودخانه ارس واقع شده است.

وی با اشاره به‌وجود قلعه‌های شاخص در این منطقه گفت: قلعه‌های منطقه از مصالح بوم‌آور ساخته شده که به‌نوعی بر جاذبه‌های منطقه ارسباران افزوده است که از آن جمله می توان به  قلعه‌ آغی، قلعه‌ تاتار، قلعه تومانیانس آینالو، قلعه تومانیانس وینق، قلعه قره‌قوچ ، قلعه قله دره سی وینق، قلعه ابریق و قلعه مکیدی اشاره کرد.

سه چالش اساسی جنگل‌های آذربایجان‌شرقی

مدیرعامل سازمان غیر دولتی همیاران زیست سبز با اشاره به مهمترین تهدیدات زیست محیطی جنگل‌های استان می‌گوید: خشک شدن دریاچه ارومیه و ریزگردهای نمکی، افزایش فعالیت صنایع و معادن دغدغه‌های اصلی ما در عرصه جنگل است.

مجید رحمانی اظهار داشت: بزرگترین چالش پیش‌روی ما در مورد جنگل‌های استان و به‌ویژه جنگل‌های ارسباران تاثیرخشک شدن دریاچه ارومیه بر این مناطق است.

وی ادامه داد: به‌علت تغییر اقلیم صورت گرفته، شاهد کاهش میزان رطوبت هوا در منطقه ارسباران هستیم و این موضوع تهدیدی جدی برای این منطقه محسوب می‌شود.

مدیرعامل سازمان غیردولتی همیاران زیست سبز، تاثیر ریزگردهای نمکی حاصل از خشک شدن دریاچه ارومیه فراتر از مناطق حاشیه این جنگل عنوان کرد و افزود: حتی مراتع سهند نیز از این ریزگردها متاثر شده‌اند.

رحمانی گسترش فعالیت معادن را در استان چالشی دیگر عنوان کرد و گفت: با فعالیت هر معدنی شاهد قطع شدن درختان و کشیدن راه‌ها هستیم که این موضوع در آینده جنگل‌های استان را تهدید می‌کند.

وی با تاکید بر ضرورت نظارت و فرهنگ‌سازی در راستای حفاظت از جنگل‌ها، بیان کرد: انتظار می‌رود مسئولان مربوطه از توسعه صنایع در مناطق حفاظت شده جلوگیری کنند، چرا که فعالیت صنایع در این مناطق بر پیکره کلی مناطق ضربه خواهد زد.

نقشی که جنگل‌ها در زندگی ما دارند شاید نمود عینی نداشته باشد، اما بدون شک در زندگی تک تک ما وجود جنگل‌ها تاثیرگذار است، زیرا با یک تلنگری هم‌چون آتش‌سوزی روز گذشته متوجه می‌شویم که این ثروت خدادادی باید حفاظت و صیانت شود.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *