مدیرعامل سازمان انرژی‌های نو ایران:

استاندارد کولرهای آبی در ایران تدوین شد اما استرالیا آن را عملی کرد

مدیرعامل سازمان انرژی‌های نو ایران با بیان اینکه استانداردها ابزار اعمال حاکمیت و حفظ منافع ملی هستند و نقش دولت‌ها این است که سعی کنند حداکثر منافع را برای هر دو طرف ایجاد کنند گفت: استاندارد کولرهای آبی برای اولین بار در ایران تدوین شد ولی استرالیا آن را عملی کرد.

به گزارش تبریز بیدار به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، سیدمحمد صادق ‌زاده در سی‌و ششمین گردهمایی فصلی کمیته ملی انرژی جمهوری اسلامی با رویکرد بررسی نقش و جایگاه استانداردهای انرژی با بیان این مطلب اظهار داشت: نباید تصور شود ابزار استاندارد موقتی و برای کوتاه‌مدت است بلکه باید به سمتی پیش برویم که استفاده از لوازم استاندارد در زندگی برایمان یک ضرورت محسوب شود.


وی اضافه کرد: حتی اگر قیمت‌ها نیز واقعی شود، یارانه‌ها حذف شود، مالیات‌ها اصلاح شود، باز هم استاندارد نقش خود را حفظ خواهد کرد.


مدیرعامل سازمان انرژی‌های نو ایران (سانا) با بیان اینکه در گذشته وزارت نیرو و شرکت توانیر در تامین انرژی کشور دخیل بودند، گفت: امروزه با ورود بخش خصوصی در صنعت برق و گسترش آن، ابزار کنترل ما نیز دقیق‌تر شده و باعث خواهد شد صنعت برق کشور با نظارت دقیق‌تری به کار خود ادامه دهد.


وی با بیان اینکه دامنه ورود انرژی‌های تجدیدپذیر در وزارت نیرو بسیار متفاوت از نیروگاه‌های فسیلی است، گفت: وزارت نیرو مصمم است تا از انرژی‌های تجدیدپذیر بخصوص انرژی‌های خورشیدی و بادی بیشتر استفاده ببرد.


صادق‌زاده با اشاره به اینکه نیروگاه‌های تجدیدپذیر بایستی به مرور وظیفه تامین برق منازل، مزارع، مدارس و سایر نقاط را به عهده بگیرند، افزود: استفاده از لوازم و کابل‌های استاندارد که سلامت انسان‌ها را به خطر نیندازد از وظایف اصلی ما خواهد بود.


وی با عنوان کردن این مطلب که رویکرد به سمت انرژی‌های تجدیدپذیر بجز تامین برق مورد نیاز صرفه اقتصادی و زیست‌محیطی را نیز به‌دنبال دارد، افزود: با توجه به اینکه بیشتر از ۳ تا ۴ تونل باد اساسی در کشور وجود ندارد و منطقه خواف نیز دارای ضریب تولید بالایی است، علاقمندانی از بخش خصوصی زمین مورد نیاز را دریافت کرده‌اند و آماده نصب توربین هستند.


صادق زاده افزود: در گذشته در کشور آلمان ۴۰ هزار مگاوات انرژی برق از طریق پنل‌های خورشیدی که بر روی پشت بام منازل نصب و تامین می‌شد.


وی با اشاره به اهمیت وجود استاندارد در حوزه تولید برق انرژی‌های تجدیدپذیر گفت: سازمان انرژی‌های نو ایران (سانا) آمادگی دارد از همان ابتدای کار استانداردها را تعیین و اجرا کند.


مدیرعامل سانا با بیان اینکه ما در تدوین استاندارد مشکل نداریم، خاطرنشان کرد: در حوزه مصرف و تجهیزات یک مورد را نمی‌توان یافت که جزو استانداردهای جهانی باشد و ما آن استاندارد را نداشته باشیم.
وی تصریح کرد: استاندارد کولرهای آبی برای اولین بار در ایران تدوین شد ولی استرالیا آن را عملی کرد.


صادق زاده با بیان اینکه با استخدام کارشناسان زبده و استفاده از شرکت‌های مطالعاتی، لوازم خانگی از مزایای استاندارد منتفع شده‌اند، افزود: اگر سازمان استاندارد به تنهایی نتواند استاندارد را رعایت کند، وزارت نیرو و سایرین باید همکاری خود را بیشتر معطوف این عمل نمایند.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.