همایش از نهضت مشروطیت تا قیام ۲۹ بهمن و پیروزی انقلاب اسلامی برگزار شد

همایش یکروزه از نهضت مشروطیت تا قیام ۲۹ بهمن و پیروزی انقلاب اسلامی در دانشگاه هنر اسلامی تبریز برگزار شد.

به گزارش تبریز بیدار به نقل از سازمان فرهنگی هنری شهرداری تبریز، در این همایش که با مشارکت سازمان فرهنگی هنری شهرداری تبریز و برخی نهادهای علمی و پژوهشی استان برگزار شده بود،  بیش از ۹۰۰ عنوان مقاله به دبیرخانه این کنگره ارسال شده که از این تعداد ۲۵۳ عنوان مقاله جامع بوده و از بین این مقالات نیز ۱۲ عنوان برای ارایه در همایش انتخاب شده اند.

مبانی شناسی و تبیین ابعاد مختلف قیام مشروطه هدف اصلی و بررسی ساختار حکومتی زمان قاجار ، برنامه های فقهی حکومتی انقلاب مشروطه و جریان شناسی این انقلاب محورهای مهم این همایش بود که همزمان با سالروز صدور فرمان مشروطه در دانشگاه هنر اسلامی تبریز برگزار شد.

نقش مردم تبریز در استبداد و استعمار ستیزی از مشروطیت تا پیروزی انقلاب اسلامی، نقش آموزه های شیعی در نهضت مشروطیت و انقلاب اسلامی ، نقش مردم تبریز در حمایت از ولایت فقیه و صیانت از انقلاب اسلامی در عرصه های مختلف، جایگاه تبریز در بیداری و هدایت مبارزات مردم ایران در نهضت مشروطه و انقلاب اسلامی ، نهضت مشروطیت و انقلاب اسلامی و نقش رهبری علما و فقهای دینی و نقش سرداران آذربایجان در تحولات نهضت مشروطیت و دوران دفاع مقدس از جمله موضوعات مقالات این همایش بود.

امام جمعه تبریز و نماینده ولی فقیه در استان، آیت الله مجتهد شبستری با تاکید بر عبرت گیری از جریان مشروطیت گفت : دقت در تاریخ مشروطیت تاکید امام و رهبری است که مبادا تاریخ تکرار شود.

وی افزود : البته وضعیت فعلی قابل مقایسه با گذشته نیست و رهبری مدبرانه رهبر معظم انقلاب اسلامی موجب موفقیتهای بزرگ شده است .

وی گفت: نباید اجازه تکرار تاریخ را بدهیم تا این عظمت و موهبت بزرگ از دست برود و افرادی مقدرات کشور را در مجلس شورای اسلامی و خبرگان در دست بگیرند که بصیرت ، صبر و پایداری لازم را نداشته باشند.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *