اکونومیک تایمز اعلام کرد

پرداخت بدهی ۶.۵ میلیارد دلاری هند به ایران با سازوکار جدید

در حالی که ظاهرا در سفر اخیر هندی‌ها درباره نحوه پرداخت بدهی ۶.۵ میلیارد دلاری با مسئولان ایرانی به توافق رسیده‌اند اکونومیک تایمز اعلام کرد: بانک مرکزی هند به دنبال تسریع پرداخت بدهی‌ها است.

به گزارش تبریز بیدار به نقل از فارس، یک مقام ارشد هندی اعلام کرد: بانک مرکزی این کشور به پالایشگاه‌های هند کمک می‌کند تا بدهی ۶.۵ میلیارد دلاری نفتی به ایران را تسویه کند.

هنوز سازوکار جدید پرداخت از سوی ایران و مقامات هندی به طور رسمی اعلام نشده است.

بانک مرکزی هند موافقت کرده است تا با ایجاد کانال پرداخت به تسویه بدهی پالایشگاه‌های هند کمک کند که پیش از این «راجیو مهری شی» وزیر اقتصاد هند در رأس هیأتی در سفر به تهران درباره نحوه پرداخت این بدهی‌ها با مسئولان ایرانی مذاکره کرده بود.

این مقام ارشد گفت: پیش از این بانک مرکزی هند موافقت کرده است تا راه مناسبی را برای پرداخت بدهی انتخاب کند که پیش از این نیز پرداخت صورت‌حساب‌های وارداتی ایران را تسهیل کرده بود. بعد از اینکه آمریکا و قدرت‌های غربی در سال ۲۰۱۱ تحریم‌ها علیه ایران را اعمال کردند، بانک مرکزی هند پرداخت بدهی به ایران را از طریق کشور ترکیه فراهم کرد.

این مقام هندی گفت: نماینده بانک مرکزی هند یکی از چهار عضو هیأت اعزامی به تهران در ۲۵ و ۲۶ ماه جولای بود. ایران و ۶ قدرت جهانی ماه گذشته به تفاهمی رسیدند که در صورت توافق کامل، تحریم‌های این کشور برداشته خواهد شد. هند به دنبال این است که بدهی‌های خود را که از فوریه ۲۰۱۳ انباشته شده است، به ایران پرداخت کند.

این مقام هندی گفت که بانک مرکزی هند درباره نحوه پرداخت بدهی که پیش از این با همتای ایرانی خود به نتیجه رسیده است را اعلام خواهد کرد.

براساس این گزارش از فوریه ۲۰۱۳ پالایشگاه‌های هندی نظیر؛ ایسار اویل و مانگالور و شرکت پتروشیمی، ۴۵ درصد بدهی‌های خود را به روپیه و از طریق بانک یو سی اُ کلکته پرداخت کرده‌اند و برای بقیه بدهی‌ها هم به دنبال سازوکار پرداخت جدید هستند.

سال گذشته این پالایشگاه‌ها ۳ میلیارد دلار طی ۶ قسط به ایران پرداخت کردند که اکنون میزان بدهی‌های تسویه‌نشده به رقم ۶.۵ میلیارد دلار رسیده است، این درحالی است که ۱۷ هزار کرور(۱۰ میلیون) ریال هم در حساب ایران نزد بانک یو سی اُ موجود است.

هند به دنبال این است که شرایط مطلوب‌تری نظیر؛ بیمه و انتقال و نیز دوره اعتباری ۹۰ روزه برای فروش نفت به پالایشگاه‌های هندی بدهد که این کشور دومین مشتری بزرگ بعد از چین است.

این مقام هندی گفت: تحت فشارهای آمریکا دهلی‌نو واردات نفت خود از ایران را طی دو دوره مالی گذشته به حد ۱۱ میلیون تن محدود کرده است، با وجود این کاهش تحریم‌ها امیدوار است که واردات بیشتری از ایران داشته باشد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *