وزیر اقتصاد آب پاکی را ریخت

ریال دلارهای بلوکه‌شده قبلاً مصرف شده و مجدداً قابل استفاده دولت نیست

وزیر امور اقتصادی و دارایی با اعلام اینکه معادل ریالی ذخایر بلوکه‌شده در گذشته به حساب دولت واریز و از آن استفاده شده است، گفت: بنابراین برای دو بار نمی‌توان از این پولها در بودجه دولت استفاده کرد.

به گزارش تبریز بیدار علی طیب‌نیا به رسانه دولت گفت: استفاده از منابع بلوکه شده پس از آزادسازی باعث کاهش حجم نقدینگی در کشور خواهد شد، منابع بلوکه شده پس از آزادسازی متعلق به دولت نیست و نباید در این خصوص اشتباهی صورت گیرد.


وزیر اقتصاد درباره تأثیر آزادسازی دلارهای بلوکه شده بر میزان نقدینگی، افزود: براساس برنامه ریزی‌های صورت گرفته قرار است ذخایر ایران در خارج از کشور و همچنین درآمدهای ناشی از افزایش صادرات نفت با حفظ تمام اصول و ضوابط عمدتاً در جهت توسعه بخش خصوصی بهره گیری شود.

وی از برنامه دولت برای بهره گیری از منابع بلوکه شده پس از آزادسازی بدون افزایش حجم نقدینگی خبر داد و اظهار داشت: معادل ریالی ذخایر بلوکه شده در گذشته به حساب دولت واریز شده و اثر خود را بر افزایش نقدینگی و اقتصاد ایران گذاشته است.

این عضو کابینه دولت یازدهم ادامه داد: این منابع پس از آزادسازی متعلق به بانک مرکزی است که ریال آن در گذشته به حساب دولت واریز و از آن استفاده شده است بنابراین برای دو بار نمی‌توان از این پولها در بودجه دولت استفاده کرد.

طیب‌نیا تصریح کرد: بر همین اساس نمی‌توان از این منابع در طرحهای دولتی استفاده کرد ضمن آنکه این منابع جزو منابع ارزی بانک مرکزی هستند و قاعدتاً در جهت توسعه بخش خصوصی از آن استفاده خواهد شد.

وزیر امور اقتصادی و دارایی در پاسخ به پرسش دیگری در خصوص اینکه نرخ واقعی دلار برای اقتصاد ایران چه رقمی است، گفت: نرخ واقعی دلار رقمی است که این ارز براساس آن در بازار خرید و فروش می‌شود.

وی تأکید کرد: نرخ واقعی ارز نرخی است که در حال اتفاق و معامله است.

یادآور می‌شود، رییس کل بانک مرکزی پیش از این گفته بود: قرار است ۲۹ میلیارد دلار منابع بلوکه شده آزاد شود و در توضیح این رقم اظهار داشت که حدود ۲۳ میلیارد دلار از منابع ارزی متعلق به بانک مرکزی و حدود ۶ میلیارد دلار منابع ارزی متعلق به دولت است و این یعنی در مجموع ۲۹ میلیارد دلار آزاد خواهد شد.


نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *