فعالان اقتصادی مطرح کردند؛

دولت بخش خصوصی را در فروش نفت بازی نمی‌دهد

تعدادی از فعالان اقتصادی می‌گویند: دولت بخش خصوصی واقعی را در فروش نفت بازی نمی‌دهد

به گزارش تبریز بیدار به نقل از مهر، منصور معظمی در نشست کمیسیون انرژی و محیط زیست اتاق بازرگانی و صنایع و معادن تهران گفت: دولت یازدهم هیچگونه مانعی برای ورود و حضور بخش خصوصی در صنعت نفت ندارد و این نکته باید مورد تجزیه و تحلیل قرار گیرد که به چه دلیل این اتفاق آنطور که شایسته است، رخ نداده و تاکنون، فعالان اقتصادی به طور واقعی وارد صنعت نفت نشده‌اند.

رئیس کمیسیون انرژی و محیط زیست اتاق تهران افزود: با توجه به حجم و ارزش مادی بالای محموله‌های نفت خام، لازم است خریداران تضمین کافی بدهند که مشکلی پیش نمی‌آید، بنابراین بخش خصوصی که توان لازم را برای حضور داشته باشد و بتواند در چارچوب سیاست‌های وزارت نفت عمل کند، می‌تواند نفت و فرآورده‌ها را بخرد.


وی تصریح کرد: حضور بخش خصوصی در پروژه‌های نفت نیز از نظر دولت هیچ محدودیتی ندارد و سابقه تقریبا دو ساله دولت یازدهم نیز نشان داده است که پروژه‌های نفتی به هیچ یک از بخش‌های دولتی و شبه‌دولتی واگذار نشده است، لذا بخش خصوصی می‌تواند پیشنهادهای خود را در این زمینه مطرح کند. به اعتقاد وی، برنامه ششم فرصت بسیار مناسبی است تا بخش خصوصی بتواند حرف‌های خود را به دولت بزند.


معظمی در خصوص راهکاری برای ورود بخش خصوصی به تجارت نفت، نیز گفت: می‌توان با مدیر بین‌الملل شرکت جلسات مستقیم و رو در رو گذاشت و بخش خصوصی راهکارهای پیشنهادی خود را با این کمیته در میان بگذارد.


دولت اراده‌ای برای سپردن فروش نفت به بخش‌خصوصی ندارد

همچنین در این نشست،  علی شمس اردکانی عضو کمیسیون انرژی و محیط زیست اتاق تهران نیز به فروش اوراق سلف نفتی در دولت گذشته اشاره کرد که به گفته وی، به رغم موافقت دولت وقت با این مصوبه، اما عملیاتی نشد.

به اعتقاد این عضو هیات نمایندگان اتاق تهران، اراده‌ای از طرف دولت برای اعطای مجوز فروش نفت به بخش خصوصی وجود ندارد و تجربه‌های قبلی نیز توام با شکست برای بخش خصوصی بوده است. از این رو، ابتدا باید دولت و مسئولان را به این باور رساند که بخش خصوصی می‌تواند به طور شفاف در تجارت نفت و سوآپ حضور داشته باشد.


شمس اردکانی گفت: در همین اتاق تهران افرادی حضور دارند که حاضر هستند به طور جدی و شفاف به بخش نفت ورود پیدا کنند و بروند از کشورهای دیگر بنزین خریداری کرده و به ایران بیاورند اما متاسفانه این اجازه به آنها داده نمی‌شود.


اجازه سوآپ به بخش‌خصوصی داده شود

فرهاد فزونی دیگر عضو کمیسیون نیز معتقد است که پیشنهادهای بخش خصوصی برای چگونگی ورود به حوزه نفت باید مدیریت شده باشد.  

وی افزود: دولت در وهله اول باید به طور شفاف اجازه سوآپ را بدهد و بدون آنکه نگرانی داشته باشد، با همکاری بخش خصوصی این حوزه را راه اندازی کند.


در این میان، رضا پدیدار، عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی و صنایع و معادن تهران هم گفت: در حوزه تجارت نفت انحصارطلبی وجود دارد اما راه ورود بخش خصوصی به این امر بسته نیست و در گام نخست باید فعالان اقتصادی که دارای رتبه‌بندی اعتباری هستند، شناسایی شده و آنها را در تجارت نفت وارد کرد.

تشکیل کنسرسیوم مشترک دولت و بخش‌خصوصی

مهدی شریفی نیک‌نفس دیگر عضو کمیسیون و از اعضای هیات نمایندگان اتاق تهران نیز این پیشنهاد را مطرح کرد که بخش خصوصی با نظارت وزارت نفت، کنسرسیوم‌هایی برای ورود به تجارت نفت تشکیل دهد.

وی گفت: شرکت نفت می‌تواند یکی از شرکت‌های بازرگانی تابعه خود را مانند شرکت نیکو، به عنوان عضوی از این کنسرسیوم معرفی کرد که با شرکت‌های توانمند بخش خصوصی که از زیرساخت‌های مناسبی در تجارت برخودار هستند، تجربه تازه و پرباری را در بخش تجارت نفت داشته باشد.


نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *