شاخص بورس ۷۰ واحد افتاد/ تداوم روزهای بی‌‌رونق در تالار شیشه‌ای

بازار سهام امروز در حالی به کار خود پایان داد که شاهد بازگشایی برخی نمادهای معاملاتی پربیننده در گروه پالایشی و بانکی بود، با این حال معامله‌گران هم‌چنان معاملات کم‌حجم را در بازار سهام به نظاره نشسته‌اند.

به گزارش تبریز بیدار به نقل از فارس، شاخص کل قیمت و بازده نقدی بورس تهران در پایان معاملات امروز دوشنبه ۱۹ مرداد ماه ۹۴ با ریزش ۷۰ واحدی به عدد ۶۵ هزار و ۹۰۳ واحد دست یافت.

شاخص قیمت وزنی نیز در این بازار با ۲۷ واحد کاهش عدد ۲۶ هزار و ۱۱۸ واحد را ثبت کرد.

شاخص سهام آزاد شناور نیز با افت ۱۸۶ واحدی به رقم ۷۴ هزار و ۷۳۶ واحد رسید.

شاخص بازار اول اما در حالی با ریزش ۱۶۳ واحدی به رقم ۴۶ هزار و ۹۰۶ واحدی رسید که شاخص بازار دوم با ۴۷۶ واحد رشد عدد ۱۳۹ هزار و ۸۳۲ واحد را تجربه کرد.

در پایان معاملات امروز شاخص کل فرابورس (آیفکس) نیز با یک واحد افزایش نمایشگر رقم ۷۷۴ واحد بود.

بر اساس این گزارش ارزش کل معاملات امروز بورس تهران به بیش از ۱۰۵ میلیارد تومان بالغ شد که ناشی از دست به دست شدن ۳۹۰ میلیون سهم و اوراق مالی قابل معامله در کمتر از ۲۹ هزار دفعه داد و ستد بود.

امروز نماد معاملاتی سه شرکت بانک ملت با ۱۵۶ واحد، پتروشیمی پردیس با ۱۱ واحد و بانک تجارت با ۷ واحد کاهش بیشترین تاثیر منفی را در محاسبه شاخص کل بورس برجای گذاشتند.

در عین حال نماد معاملاتی سه شرکت ارتباطات سیار با ۴۹ واحد، پالایش نفت اصفهان با ۴۳ واحد و سرمایه گذاری نفت و گاز پتروشیمی تامین با ۳۵ واحد افزایش بیشترین تاثیر مثبت را در برآورد این نماگر برجای گذاشتند.

امروز نماد معاملاتی بانک ملت، پالایش نفت اصفهان‌، صنایع آذرآب، تولیدی گرانیت مهرام، تولید مواد اولیه و الیاف مصنوعی، توریستی و رفاهی آبادگران، پمپ‌سازی ایران، کاشی و سرامیک حافظ، سیمان ارومیه، حق تقدم سهام سیمان کرمان، فارسیت درود، بیمه کارآفرین، پتروشیمی امیرکبیر از سوی ناظر بازار سهام بازگشایی شدند. در عین حال نماد معاملاتی شرکت‌های حفاری شمال و کمک ‌فنر ایندامین با توقف نماد مواجه شدند.

طی معاملات امروز بازار سهام همچنان معاملات کد به کد از سوی برخی حقوقی‌ها در نمادهای معاملاتی مختلف دنبال شد. از جمله در نماد معاملاتی سخت آژند ۱۹ میلیون و ۷۰۰ هزار سهم به ارزش ۱۰ میلیارد تومان از سوی سهامدار عمده کد به کد شد.

همچنین در نماد معاملاتی پتروشیمی مبین ۶ میلیون و ۵۰۰ هزار سهم به ارزش بیش از ۲ میلیارد تومان کد به کد شد.

در نماد معاملاتی شرکت مالی و اعتباری کوثر مرکزی نیز همچنان پذیره نویسی حق تقدم این شرکت در حجم‌های ۳۰۰ میلیون سهمی دنبال شد.

روند معاملات بازار سهام اگرچه با حجم‌های محدود در کلیت بازار مواجه شده اما رویه حقوقی‌ها روی محور بازارگردانی محدود سهام و مانع شدن از ریزش بیشتر شاخص بورس در محدوده فعلی استوار شده است.

بر اساس این گزارش اگر چه تداوم ریزش بیشتر برای نماگرهای بازار سهام وجود ندارد اما این موضوع هیچ پشتوانه‌ای برای خود ندارد.

روند کلی معاملات بازار سهام با رفتار معامله‌گران حرفه‌ای و نوسان‌گیران کوتاه مدت مواجه است که بیشتر علاقه دارند در بازار دوم بورس به دنبال کسب بازدهی از سهام شرکت‌های کوچک و با سرمایه پایین هستند.

با توجه به کمبود نقدینگی حقوقی‌ها، این روزها مدیران صندوق‌ها و شرکت‌های سرمایه‌گذاری ترجیح می‌دهند، رویه بازارگردانی سهام در سبد دارایی‌های خود را با تهاتر دارایی‌های یکدیگر جلو ببرند.

بازار سهام طی روزهای آینده چشم ‌انتظار بازگشایی نماد معاملاتی شرکت‌های پالایشی و معدنی همزمان با ارایه گزارش‌های عملکرد سه ماهه اول امسال آنها به سازمان بورس خواهد بود.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *