معاون تبلیغ حوزه علمیه:

توهین به روستاییان قرابتی با ارزش‌های انقلاب ندارد/ مراقب باشیم راه امام گم نشود

معاون تبلیغ حوزه علمیه گفت: شرف افراد به روستایی و شهری بودن نیست بلکه شرف افراد را آیه «ان اکرمکم عندالله اتقاکم» مشخص کرده است.

به گزارش تبریز بیدار به نقل از فارس، اظهار نظر اخیر‌ هاشمی رفسنجانی در خصوص روستائیان موجی از انتقاد را در فضای جامعه به راه انداخته است. قشر محروم و روستایی طیفی است که در روزهای سخت در کنار انقلاب اسلامی ایران بوده است و اکنون نیز در عین ناباوری آماج چنین توهین‌هایی قرار می‌گیرد. از سوی دیگر باید توجه داشته باشیم که این نوع نگاه به روستائیان و قشر محروم جامعه در واقع عدول از آرمان‌های بلند امام خمینی(ره) و به تعبیر رهبر فرزانه انقلاب گم گردن راه امام است. نخبگان بی‌بصیرت در فتنه ۸۸ بیشترین نقش را در تحریک و تشجیع فتنه‌گران داشتند و اکنون نیز این احتمال وجود دارد که این افراد باب انحراف در اندیشه‌های امام را بگشایند. انحرافی که بسیاری ریشه‌های آن را دوری از آرمان‌های اصیل انقلاب و گرایش به مولفه‌هایی همچون اشرافی‌گری، تکنوکراسی، سکولاریسم و … می‌دانند. برای بررسی هرچه بیشتر این موضوع با حجت الاسلام والمسلمین محمدحسن نبوی معاون تبلیغ حوزه علمیه گفت‌وگو کردیم.

سخنان اخیر آقای‌ هاشمی انتقادات گسترده‌ای را در فضای رسانه‌ای و افکار عمومی در پی داشته است. تحلیل شما در این خصوص چیست؟

حقیقت این است که اظهار نظر جناب آقای‌ هاشمی رفسنجانی برای شخص بنده بسیار غیرمنتظره بود چرا که بسیاری از افراد نظام و دانشمندان و بزرگان و مجتهدین روستایی بودند و بعد آمدند و خدمات بسیاری به انقلاب عرضه کردند. نمونه آن آیت‌الله اصفهانی است که یک روستایی بوده و بعد به یک مرجع بزرگ در دنیای شیعه تبدیل شد.

به نظر من این نوع حرف زدن مبتنی بر عقلانیت نیست و با ارزش‌های انقلاب قرابتی ندارد. کاملا مشخص است که از منظر اسلامی شرف افراد به روستایی و شهری بودن نیست بلکه شرف افراد را آیه «ان اکرمکم عند الله اتقاکم» روشن ساخته است. البته آقای‌ هاشمی خودشان قبل از انقلاب هم این آیه را بسیار خوانده و نمی‌دانم چرا اکنون یادشان رفته و تا این اندازه در ارتباط با چنین مسائلی پافشاری می‌کند.

به نظرتان چرا آقای‌ هاشمی در شرایط فعلی این مباحث را مطرح کرده است؟

نمی‌دانم منشأ این حرف‌ها کجاست و از کجا آب می‌خورد اما کاملا مشخص است که این حرف دارای بار اخلاقی نیست چون اخلاق اجازه جسارت و توهین را به هیچ کس نمی‌دهد. حتی بسیاری از سیاستمداران اروپایی روستایی هستند و بعد از مدتی با نشان دادن استعداد و شهرت به جایگاهی بالا دست می‌یابند و هیچکس به آنها نمی‌گوید چون روستایی هستید حرفتان و منطق و رفتارتان نابجاست.

اگر بخواهیم از منظر اسلامی این موضوع را بررسی کنیم چه باید گفت؟

اگر از نظر شرعی حساب کنیم قرآن می‌گوید «ان اکرمکم عندالله اتقاکم» و اصلا فرقی بین عرب و عجم، سیاه و سفید و طیف و گروه و قشر وجود ندارد. به عنوان مثال در زمان پیامبر(ص) بلال که فردی سیاه پوست بود اذان می‌گفت و این در حالی صورت می‌گرفت که پیامبر اکرم (ص) در موقعیت مناسب قرار داشت و بلال تا آخرین روز زندگی اذان گوی پیامبر بود و گاه دیده می‌شد که از سوی برخی افراد اعتراض‌هایی صورت می گرفت چون بلال نمی‌توانست برخی کلمات را صحیح تلفظ کند و گاه شین را سین می‌خواند اما پیامبر می‌گفت سین بلال شین عندالله بوده و اوست که باید قبول کند و قبول هم می‌کند.

بله بعضی از اعراب برادران دینی ما هستند اما برخی دیگر که آقای‌هاشمی نسبت به آنها احترام می‌کند و می‌گوید باید ایران به آنها نزدیک شود سردمداران کشورهای مستبد عربی و کسانی هستند که از حرکت‌های آمریکا پشتیبانی می‌کنند و حتی این افراد از اینکه تابوی مذاکره با آمریکا شکسته شده است خوشحال هستند و برای آنها احترامی خاص قائلند اما متاسفانه برای نیروهای خودی و کسانی که در کوران حوادث انقلاب و در کف خیابان‌ها مدافع انقلاب بودند چیزی جز توهین ندارند.

فکر می‌کنید در مقابل این سخنان رسانه‌ها و جامعه نخبگان چه واکنشی باید داشته باشد؟

بسیار متاسفم برای رسانه‌هایی که به دلیل خطی بودن و طرفدار جناح بودن اخبار و سخنان غلط این افراد را منتشر می‌کنند. باید بدانیم که اگر رسانه و یا خبرگزاری و یا مجموعه‌ای بخواهد تا حدودی چارچوب ارزشی را حفظ کند به هیچ عنوان نباید سخنان و گفته‌های غلط برخی از دوستان را منتشر کند.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *