در بازدید خبرنگاران از شهرک صنعتی شهید سلیمی مطرح شد:

۲۰ درصد واحدهای صنعتی آذربایجان شرقی غیرفعال هستند

مدیرعامل شرکت شهرک های صنعتی آذربایجان شرقی گفت: در سال های اخیر ۲۰ درصد واحدهای صنعتی آذربایجان شرقی به جهت مشکلات زیادی همچون رکود و وضعیت بازار تعطیل شده اند.

به گزارش تبریز بیدار به نقل از مهر، محمدعلی عسگری در بازدید خبرنگاران از شهرک صنعتی شهید سلیمی به مناسبت ۲۱ مرداد روز حمایت از صنایع کوچک با بیان اینکه ۵۵ هزار نفر در ۵۳ شهرک صنعتی استان اشتغال دارند، افزود: در هفته دولت همچنین شش شهرک جدید صنعتی به بهره برداری می رسد.

وی با اشاره به اینکه باید نگاه ویژه ای به صنایع کوچک استان داشته باشیم و از آنها حمایت کنیم، ادامه داد: واحدهایی که تا ۱۰ نفر در آنها مشغول به کار هستند صنایع خرد، واحدهایی که کمتر از ۵۰ نفر در آنها کار می کند صنایع کوچک، واحدهایی که تا ۱۵۰ نفر در آنها مشغول به کار هستند صنایع متوسط و به بقیه واحدها صنایع بزرگ می گویند.

عسگری با تاکید بر اینکه شهرک صنعتی شهید سلیمی یکی از بزرگترین شهرک های شمال غرب کشور است، گفت: در این شهرک بیشتر واحدها مشغول به کار هستند که برای همین نیاز به توسعه دارد و اگر امکانش فراهم بود در هفته دولت کلنگ فاز دوم این شهرک زمین زده می شود.

مدیرعامل شرکت شهرک های صنعتی آذربایجان شرقی در ادامه با بیان اینکه بحث فسخ قراردادهای راکد در این شهرک مورد تاکید است، گفت: در شهرک های صنعتی استان توجه ویژه ای به تامین زیرساخت ها و واگذاری زمین به متقاضیان و سرمایه گذاران داریم.

شهرک صنعتی شهید سلیمی در ۵۰۰ هکتار توسعه می یابد

عسگری با اشاره به اینکه ۴۰ کیلومتر مسیر جاده ای در داخل شهرک صنعتی شهید سلیمی وجود دارد، افزود: برای بحث زیباسازی و امور خدماتی شهرک سلیمی، این شهرک به شرکت خدماتی واگذار شده است، ضمن اینکه ما از واحدها کمترین حق شارژ را دریافت می کنیم.

وی از راه اندازی چند واحد جدید صنعتی در استان همزمان با هفته دولت سال جاری خبر داد و گفت: با تلاشی که در شهرک های صنعتی استان انجام می شود هدف این است که در تمام نقاط استان شهرک های صنعتی ایجاد شود تا سرمایه گذاران بتوانند در سراسر استان اقدام به ایجاد واحدهای صنعتی و تولیدی کنند.

مدیرعامل شرکت شهرک های صنعتی آذربایجان شرقی با تاکید بر اینکه شهرک شهید سلیمی در ۵۰۰ هکتار توسعه می یابد، گفت: در هفته دولت همچنین شهرک سنگ آذرشهر نیز کلنگ زنی می شود.

وی همچنین از توسعه شهرک صنعتی بناب در ۱۰۰ هکتار خبر داد و ابراز داشت: ایجاد شهرک صنعتی در اسکو، توسعه شهرک چاروایماق و توسعه شهرک شماره ۲ مراغه نیز در اولویت کارها است.

۹۵ درصد صنایع آذربایجان شرقی صنایع کوچک هستند

عسگری با بیان اینکه در کل کشور ۹۲ درصد صنایع مربوط به صنایع کوچک هستند، گفت: در آذربایجان شرقی نیز ۹۵ درصد صنایع مربوط به صنایع کوچک هستند.

وی سپس از وجود هزار و ۸۰۰ واحد تولیدی و صنعتی در شهرک های صنعتی آذربایجان شرقی خبر داد و گفت: حمایت از واحدهای کوچک و بزرگ جزو برنامه های اصلی ما است.

مدیرعامل شرکت شهرک های صنعتی آذربایجان شرقی با تاکید بر اینکه ۲۰ هزار میلیارد ریال اعتبار حمایتی به صنایع کوچک کشور اختصاص یافته است، افزود: پیش بینی می شود ۵ درصد این میزان به استان آذربایجان شرقی اختصاص یابد.

عسگری ادامه داد: ۸۰ درصد واحدهای صنعتی استان به جهت تامین نقدینگی و سرمایه در گردش با مشکلات بزرگی مواجه هستند که حمایت دولت و گشایش بازارهای خارجی در دوران پسا تحریم می تواند باعث شکوفایی واحدهای صنعتی استان شود.

تصفیه خانه شهرک سلیمی بزرگترین تصفیه خانه صنعتی شمال غرب کشور است

در ادامه بازدید خبرنگاران از واحدهای صنعتی و تولیدی شهرک شهید سلیمی، مسئول حفاظت از محیط زیست شهرک صنعتی شهید سلیمی نیز در خصوص تصفیه خانه بزرگ این شهرک گفت: تصفیه خانه شهرک سلیمی بزرگترین تصفیه خانه صنعتی شمال غرب کشور است.

صالح کوهی با اشاره به اینکه این تصفیه خانه در ۶ هزار متر مکعب ایجاد شده است، افزود: سه مدول ۲ هزار متر مکعبی در این تصفیه خانه وجود دارد که در تصفیه مجدد در هر شبانه روز بیش از ۱۴۰۰ متر مکعب آب صنعتی استحصال می شود.

وی با بیان اینکه ۶۰۰ واحد فعال صنعتی در این شهرک همگی به سیستم فاضلابی متصل هستند، گفت: آب این تصفیه خانه به مصارف صنعتی برمی گردد و یا در آبیاری زمین های کشاورزی و نیز فضای سبز شهرک مورد استفاده قرار می گیرد.

کوهی سپس اظهار داشت: ۴ هزار متر مکعب آب در هر شبانه روز وارد این تصفیه خانه می شود و سپس در هر شبانه روز بیش از ۱۴۰۰ متر مکعب آب صنعتی استحصال می شود.

لازم به توضیخ است که جمعی از خبرنگاران استان در این تور از واحدهای صنعتی مهر اصل، ارج پلاست، آرتا، آذر ریس و تصفیه خانه شهرک صنعتی شهید سلیمی بازدید کردند و از نزدیک در جریان مسائل و مشکلات واحدهای صنعتی و نیز طرح های توسعه شهرک های صنعتی استان قرار گرفتند.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *