صالحی: ظرف یک سال گاز اورانیوم به سانتریفیوژ‌ IR۸ تزریق می‌کنیم

رئیس سازمان انرژی اتمی می‌گوید: امیدواریم ظرف یک سال آینده بتوانیم به این ماشین‌ها گاز اورانیوم تزریق کرده و آرام آرام زنجیره‌های میانی را دایر کنیم.

به گزارش تبریز بیدار به نقل از تسنیم، علی اکبر صالحی،‌ رئیس سازمان انرژی کشورمان، روز شنبه در کنفرانس خبری گفت: “در بعد فنی برجام برای چندمین بار به‌صورت علنی این مطلب را عرض می‌کنم که در بعد فنی علی‌رغم پذیرش یک سری محدودیت‌های ظاهری اعلام می‌کنیم که فعالیت‌های هسته‌ای صلح‌آمیز کشورمان نه با کندی روبه‌رو خواهد بود نه با توقف”.

اگر توان ۱۹۰هزار سو غنی‌سازی نیز داشتیم مواد اولیه‌ موجود نبود

رئیس سازمان انرژی کشورمان با اشاره به برخی انتقادها درباره کاهش تعداد سانتریفیوژ‌ها بر اساس توافقات اخیر با گروه ۱+۵ گفت: “فرض کنیم همین ۱۹۰هزار سانتریفیوژ IR1 داشتیم،‌ بالاتر از این فرض کنیم ۱۹۰هزار سو ظرفیت تولید با سانتریفیوژ‌های IR8 داشتیم،‌ … یعنی ۱۰هزار سانتریفیوژ‌ IR8 داشتیم که می‌توانست همین امروز ۲۰۰هزار سو تولید کند، مواد اولیه لازم کو؟ همان یکی دو سال اول [مواد اولیه] تمام می‌شد، بعد می‌خواستید چه کنید؟”.

وی با بیان “عزیزانی که معترض هستند به این سؤال ساده پاسخ نمی‌دهند،” گفت: “فرض کنید که مواد اولیه موجود است و غنی‌سازی نیز انجام شد. باید این ۳۰هزار کیلویی که غنی‌سازی شده را به مجتمع سوخت تبدیل کرد، یعنی حدوداً تبدیل به ۶۰ مجتمع سوخت بشود. آیا اکنون توانمندی ساخت مجتمع ساخت با استانداردهای مورد نیاز را به نتیجه رسانده‌ایم؟ نه؛ این امر مدتی طول خواهد کشید”.

صالحی با ابراز اینکه یک مجتمع سوخت نمونه پیشتر معرفی شده، افزود: با این حال کار بیشتری لازم است تا با ایمنی و “اطمینان خاطر تجهیزات مورد نظر را وارد سیستم نیروگاهی سازیم”.

رئیس سازمان انرژی اتمی کشورمان در ادامه گفت: “اکنون ۵هزار ماشین حدود ۱۵۰۰ کیلو اورانیوم در سال غنی‌ می‌کند، ۹هزار ماشین حدود ۲هزار کیلو تولید می‌کند. فاصله ۱۵۰۰ و ۲هزار کیلو تا ۳۰هزار کیلو چنان زیاد است که بین ۱۵۰۰ و ۲هزار کیلو نمی‌توان چندان تفاوت قائل شد. پس تفاوت بین ۹هزار ماشینی که اکنون کار می‌کند و ۵هزار ماشینی که طی سه یا چهار ماه آتی کار خواهند کرد از نظر تولید زیاد نیست. پس ما چیزی را به آن صورت از دست نداده‌ایم. ۵۰۰ کیلو از دست داده‌ایم”.

وی با تأکید بر “ما فقط برای یک سال به ۳۰هزار کیلو [۱۹۰هزار سو]  نیاز داریم” گفت: “پس این ۵۰۰ کیلو خیلی جدی نیست. چرا دوستانی که مدعی هستند مطلع و متخصص هستند به‌گونه‌ای افکار عمومی را مشوش می‌کنند که گویی اتفاق ناگواری رخ داده؟ عقب‌نشینی خدای نکرده خائنانه‌ای رخ داده؟”.

صالحی با بیان “علاوه بر سانتریفیوژ‌های IR1 توانسته‌ایم سانتریفیوژ IR8 ،IR7 ،IR6s ،IR6 ،IR5 ،IR4 ،IR3 ،IR2m ،IR2 تولید کنیم” گفت: “به‌تدریج آنهایی را که امکان موفقیت‌شان بیشتر است و قدرت غنی‌سازی‌شان بالاتر است انتخاب می‌کنیم. این امر زمان می‌برد”.

وی در ادامه گفت: “برخی عزیزان می‌گویند ما مدیریت جهادی داریم و شش‌ماهه می‌توانیم سانتریفیوژ تولید کنیم. زمانی که این افراد عهده‌دار سازمان بودند IR6 تولید شده و در حال تست بود. در آن زمان می‌توانستند به‌جای IR1 سانتریفیوژ‌های IR6 تولید کنند، این کار را نکردند چون باید مراحل تست را کامل می‌کرد”.

IR6 و IR8 سانتریفیوژ‌هایی هستند که می‌توانیم در آینده آنها را به کار گیریم

صالحی با تأکید بر اینکه مراحل تست این دستگاه‌ها زمان بسیاری می‌برد، گفت: “IR6 و IR8 دو ماشین امیدبخشی است، در آینده می‌توانیم اینها را به کار ببریم چون ظرفیت سوی آنها بالاست. کار روی IR8 هفت الی هشت سال زمان می‌برد. پس ما چه را از دست داده‌ایم؟ آن هفت الی هشت سال هم اگر برجامی هم در کار نبود، هر فردی هم رئیس سازمان بود و هرچقدر هم که جهادی کار می‌کرد، باز هفت الی هشت سال طول می‌کشید تا IR8 به یک وضعیتی برسد که بتوانند با اطمینان خاطر به تولید انبوه بفرستند”.

وی با بیان “در بعد فنی اطمینان می‌دهم که نگران فعالیت صلح‌آمیز هسته‌ای ما نباشید”، گفت: “البته دولت باید در بعد سرمایه‌گذاری کمک کند و برای این بخش اولویت قائل شود”.

محدودیت مختصری پذیرفتیم بر این اساس که در طول این ۱۰ سال زنجیره ما ۳۰تایی است، ما دوست داشتیم زنجیره ما حدود ۲۰۰تایی باشد، این محدودیت را پذیرفتیم، اما کارشناسان و متخصصین سازمان می‌گویند با یک زنجیره ۲۰ الی ۳۰تایی ما ۸۵ درصد اطلاعات مورد نیاز را از یک ماشین به دست می‌آوریم”.

زمان آن نیست که پلوتونیوم بشود ماده اصلی تأمین سوخت نیروگاه

صالحی درباره انتقادها پیرامون محدودیت‌های اعمالی در حوزه پلوتونیوم گفت: “الآن زمان آن نیست که پلوتونیوم بشود ماده اصلی تأمین سوخت نیروگاه‌های دنیا. یک‌سری کشورها به‌مانند ژاپن روی آن سرمایه‌گذاری کرده‌اند. اکنون پلوتونیوم روی دست آمریکا و روسیه مانده و آنها نمی‌دانند با آن چه کنند، مانند گلوله آتشی که نه می‌توانند آن را رها کنند تا افتاده و همه جا را بسوزاند و نه اینکه نگهش دارند”.

وی افزود: “اگر نمی‌دانید بپرسید و اگر می‌دانید حرف حق را بزنید، چرا افکار عمومی را مشوش می‌کنید؟ ما که به‌دنبال سلاح هسته‌ای نیستیم و اگر پیرو فرمان رهبری هستیم به‌دنبال سلاح نیستیم. ما حالا حالاها دنبال سوخت پلوتونیوم نیستیم. باید اولویت‌ها را بشناسیم. هنوز در مرحله سوخت اورانیوم هستیم و از حالا تا ۱۵ــ۱۰ سال آینده اصلاً پلوتونیوم هم نداریم که روی آن کار کنیم”.

به‌گفته صالحی سوخت مصرف شده نیروگاه بوشهر باید طبق قرارداد به روسیه برگردانده شود و سوخت راکتور تهران هم قابل توجه نیست.

وی همچنین درباره پلوتونیوم حاصل از رآکتور اراک نیز گفت: “اگر رآکتور اراک سه تا چهار سال آینده به سرانجام برسد و بعد سوختش مصرف شود و بعد در بیرون چهار تا پنج سال نیز زمان سرد شدنش باشد باز ۱۰ تا ۱۲ سال زمان می‌برد. پس اصلاً پلوتونیومی نداریم که آن را تبدیل به فلز یا سوخت کنیم”.

رئیس سازمان انرژی اتمی یادآور شد: “از حالا ما وارد فاز جدیدی می‌شویم و فرصت هشت تا ۱۰ سال فرصت مناسبی خواهد بود تا بتوانیم دستاوردهای خود را به بلوغ برسانیم و با رفع محدودیت‌ها و همکار‌ی‌های بین‌المللی بتوانیم زنجیره سوخت را کامل کنیم”.

وی گفت: “با روسها صحبت می‌کنیم تا در آینده نزدیک با یکدیگر همکاری کنیم و بتوانیم سالانه چند مجتمع سوخت بسازیم؛ چیزی که پیش از این تصور نمی‌شد. مجتمعی هم با کمک چینی‌ها در اراک می‌سازیم که این مجتمع‌ها ما را به‌خاطر انتقال تکنولوژی و دانش فنی چند دهه‌ای آنها سال‌ها و چند دهه جلو می‌اندازد”.

صالحی با اشاره به اینکه ایران اکنون وارد کلوپ کشورهای عرضه کننده آب سنگین و اورانیوم غنی‌شده گشته، گفت: “می‌توانیم به‌ازای آن اورانیوم طبیعی بگیریم. برای اولین بار هم مجبور شدند محدودیت‌های عدم‌اشاعه‌ای را رفع کنند، دستاوردهایی که اگر در مسیر عادی بودیم هیچ وقت به آن نمی‌رسیدیم”.

آ”نچه در برجام در بعد فنی است نمی‌گویم بی‌عیب و نقص و آرمانی است. مذاکره کرده‌ایم و طرف مقابل هم باید حرفی برای گفت و توجیه کار خود داشته باشد. او می‌گوید جلوی ایران را برای انحراف و ساخت سلاح گرفتیم. ما اصلاً به‌دنبال سلاح نیستیم پس بگویند. هر مانعی می‌خواهد سر این راه‌ها بگذارند، بگذارند، ما اصلاً وارد این مسیرها نمی‌شویم”.

دولت باید در سرمایه‌گذاری‌ها کمک کند

وی با اشاره به انعقاد قرارداد ساخت نیروگاه با روسیه و همچنین مذاکرات با چینی‌ها برای ساخت دو نیروگاه دیگر اظهار داشت: “دولت باید در تأمین مالی این پروژه‌ها قدم بردارد”.

صالحی با اشاره به برخی دستاوردهای صنعت هسته‌ای، از برنامه سازمان انرژی اتمی برای راه اندازی بیمارستان بزرگ تخصصی هسته‌ای خبر داد و با اشاره به موافقت رئیس جمهوری در این زمینه اظهار داشت: “زمین احداث این بیمارستان هم تقریباً تأمین شده و به‌زودی اقدامات اجرایی آن شروع می‌شود”.

رییس سازمان انرژی اتمی با اشاره به استفاده بیش از یک‌میلیون نفر از بیماران کشور از رادیوداروهای تولید ایران، اظهار داشت: “این در حالی است که در منطقه خاورمیانه کشور دیگری نمی‌تواند این کار را انجام دهد ولی ما صادر کننده رادیودارو شدیم”.

صالحی با اشاره به پروژه GNP گفت: “بر اساس این برنامه تولید رادیوداروها در کشور استانداردسازی می‌شود، هرچند رادیوداروهای ایران هم اکنون نیز دارای استاندارد است اما با اجرای این برنامه این استانداردها مورد پذیرش بین‌المللی خواهد بود و عرضه کننده عمده رادیودارو می‌شویم”.

به‌گفته رئیس سازمان انرژی اتمی، با به کار افتادن راکتور اراک، رادیوداروهای متنوعی تولید می‌شود و ایزوتوپ‌های مورد نیاز صنعت هم تولید خواهد شد.

وی افزود: “طی ۱۰ سال آینده وضعیت صنعتی ما رشد یافته و توجیه پذیر و در شرایطی خواهد بود که نسبت هزینه و فایده آن برقرار باشد”.

امیدواریم ظرف یک سال گاز اورانیوم به سانتریفیوژ IR8 وارد کنیم

صالحی درباره سانتریفیوژهای IR8 گفت: “تست‌های مکانیکی این ماشین‌ها از سال ۹۲ شروع شده و ما هنوز هم روی تست‌های مکانیکی کار می‌کنیم. امیدواریم ظرف یک سال آینده بتوانیم به این ماشین‌ها گاز اورانیوم تزریق و آرام آرام زنجیره‌های میانی را دایر کنیم”.

وی درباره بازرسی‌های آژانس نیز تصریح کرد: “بازرسی‌ها هم در چارچوب قرارداد پادمانی ما و بعد هم اگر پروتکل الحاقی عملیاتی شود، در آن چارچوب خواهد بود و هیچ نگرانی نداریم”.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *