بازار خودرو در سراشیبی قیمت‌‌/ افت ۲۰۰ هزار تا ۲.۵ میلیون تومانی قیمت داخلی‌ها

در شرایطی که طی سال‌های گذشته در مردادماه، بیشترین رونق بازار خودرو را در کشور شاهد بودیم، امسال بازار خودرو با رکود شدیدی همراه است و قیمت‌ها در این بازار همچنان در سراشیبی سقوط قرار دارد.

به گزارش تبریز بیدار به نقل از فارس، فعالان بازار خودرو در سال‌های گذشته، اواسط مرداد ماه را به عنوان زمان پررونق بازار می‌شناختند و خرید و فروش خودرو در این زمان به اوج خود می‌رسید، این در حالی است که مرداد امسال بیشترین رکود را در بازار خودرو شاهد بودیم و معامله در این بازار به حداقل رسیده است.

از سویی، هر ساله اواخر مرداد و اوایل شهریورماه میزان فروش خودرو با روندی کاهشی همراه می‌شود و اواخر شهریورماه کاهش ۶۰ تا ۷۰ درصدی فروش را در این بازار شاهد هستیم. در این وضعیت، فعالان بازار معتقدند در شرایطی که دوره پیک فروش خودرو در بازار به کم‌فروش‌ترین زمان تبدیل شده است، نمی‌توان انتظار امیدبخشی نسبت به آینده بازار خودرو داشت.

در این میان، قیمت خودروهای خارجی نیز در بازار با روندی کاهشی همراه شده است، به‌ ویژه که در مورد خودروهای چینی شاهد ایجاد شرایط فروش سهل‌تر و عرضه اقساطی خودروها هستیم.

تخفیف ۲۶ میلیون تومانی در عرضه برخی خودروهای چینی از جمله نمونه‌های این کاهش قیمت است. به‌ طوری‌که قیمت یک محصول شاسی بلند چینی اخیراً از ۱۱۵ میلیون تومان به ۸۹.۵ میلیون تومان رسیده است.

برخی شرکت‌های خودروساز داخلی نیز با ارائه فروش اقساطی در محصولاتشان مانند سراتو و چانگان سعی کرده‌اند میزان فروش خود را افزایش دهند، هرچند اتفاق خاصی در این بخش نیز نیفتاده است.

بررسی بازار خودروهای داخلی نشان می‌دهد قیمت هر دستگاه پژو ۴۰۵ مدل اس‌ال‌ایکس با کاهش ۲۰۰ هزار تومانی طی روزهای اخیر به ۳۰ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان رسیده است. همچنین قیمت نوع دوگانه‌سوز این خودرو با افت ۳۰۰ هزار تومانی، در حال حاضر به قیمت ۳۱ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان در بازار معامله می‌شود.

در مورد پژو پارس سال نیز باید به افت ۵۰۰ هزار تومانی قیمت این خودرو و عرضه آن به قیمت ۳۵ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان در بازار اشاره کنیم. قیمت پژو پارس دوگانه‌سوز نیز با همین میزان افت قیمت به ۳۷ میلیون تومان رسیده است.


* کاهش ۲.۵ میلیونی قیمت تندر اتوماتیک

طی روزهای اخیر قیمت تندر ۹۰ اتوماتیک محصول ایران خودرو ۲.۵ میلیون تومان کاهش قیمت را تجربه کرده و درحال حاضر با قیمت ۴۷.۵ میلیون تومان به مشتریان عرضه می‌شود.

در همین حال، قیمت رانا با افت ۶۰۰ هزار تومانی به ۳۲ میلیون تومان رسیده است. در مورد سمند ال‌ایکس نیز باید به ثبات قیمت این خودرو در بازار اشاره کنیم که همچنان با قیمت ۳۰ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان معامله می‌شود.

* افت ۴۰۰ هزار تومانی قیمت پراید

درمورد محصولات سایپا نیز باید به کاهش ۴۰۰ هزار تومانی قیمت سایپا ۱۱۱ مدل SE در بازار اشاره کنیم که در حال حاضر به قیمت ۲۰ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان خرید و فروش می‌شود. در عین حال سایپا ۱۳۱ مدل SE و سایپا ۱۳۲ مدل SE بدون تغییر قیمت به ترتیب ۲۰ و ۲۰.۵ میلیون تومان در بازار معامله می‌شوند.

در مورد آریو دنده اتوماتیک نیز باید به افت ۱۰۰ هزار تومانی قیمت این خودرو در بازار اشاره کنیم که در حال حاضر ۵۴ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان به مشتریان عرضه می‌شود. نوع دستی این خودرو بدون تغییر قیمت، حدود ۴۸ میلیون تومان در بازار معامله می‌شود.

* قیمت پارس تندر یک میلیون و ۷۰۰ هزار تومان کاهش یافت

طی روزهای اخیر قیمت پارس تندر نیز با افت یک میلیون و ۷۰۰ هزار تومانی، به ۴۱ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان رسیده است. در عین حال، قیمت تیبا تغییری نداشته و این خودرو همچنان با قیمت ۲۷ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان به خریداران عرضه می‌شود.

این در شرایطی است که قیمت وانت زامیاد طی روزهای اخیر با افزایش ۵۰۰ هزار تومانی در بازار روبه‌رو بوده و به ۲۵ میلیون تومان رسیده است.

در مورد سراتو دنده‌ای نیز باید به افزایش قیمت این خودرو از سوی سایپا اشاره کنیم که اخیراً از ۷۵ میلیون و ۶۵۰ هزار تومان به ۷۵ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان رسیده است. این در حالی است که قیمت این خودرو از سوی شورای رقابت ۷۵ میلیون و ۶۵۰ هزار تومان تعیین شده بود.

با وجود افزایش قیمت کارخانه‌ای این خودرو، درحال حاضر سراتو دنده‌ای در بازار زیر قیمت کارخانه و حدود ۷۲ تا ۷۳ میلیون تومان خرید و فروش می‌شود.

* افت ۵ میلیون تومانی قیمت خارجی‌ها

در بررسی بازار خودروهای خارجی نیز باید به کاهش قیمت برخی از این محصولات اشاره کنیم، به‌ طوری‌که قیمت اپتیما مدل ۲۰۱۵ با کاهش ۵ میلیون تومانی به ۱۵۳ میلیون تومان رسیده است.

قیمت اسپورتیج مدل ۲۰۱۵ نیز با افت ۴ میلیون تومانی در بازار به ۱۵۲ میلیون تومان رسیده است.

درمورد مزدا ۳ نیز می‌توان به کاهش ۱۴ میلیون تومانی قیمت این خودرو در بازار اشاره کنیم که در حال حاضر حدود ۱۱۴ میلیون تومان به مشتریان عرضه می‌شود. دلیل این کاهش قیمت، ارائه تخفیف از سوی شرکت عرضه‌کننده این خودرو است.

بازار خودرو در حالی روزهای بی‌رمقی را طی می‌کند که خریداران همچنان منتظر تعیین تکلیف لغو تحریم‌ها و تأثیر آن بر قیمت خودرو هستند.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *