معاون نعمت‌زاده خبرداد؛

سهم‌‎خواهی اروپایی‌ها از تجارت ایران/خیز کشور برای تسخیر بازارها

معاون وزیر صنعت با اشاره به پررنگ تر شدن نقش اروپایی‌ها در تجارت با ایران گفت: در مقابل، ایران هم با شرکای قدیمی و خریداران سنتی کالاهای خود در بازارهای اروپایی، ارتباط تجاری آغاز کرده است.

به گزارش تبریز بیدار به نقل از مهر، ولی‌اله افخمی‌راد با بیان اینکه اروپایی‌ها دوباره برای مراودات تجاری با طرف‌های ایرانی خود فعال شده‌اند، گفت: کشورهای اروپایی در حال بازگشت به صدر شرکای تجاری ایران هستند و بر این اساس مراودات تجاری با اروپایی‌ها رنگ جدی‌تری به خود گرفته است. بر این اساس، ایران هم شرکای قدیمی و خریداران سنتی کالاهای خود در بازارهای اروپایی را پیدا کرده است و پیش‌بینی می‌شود که ارزش تجارت خارجی با کشورهای اروپایی، طی ماه های آتی، از روندی رو به رشد برخوردار باشد.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: آمارهای رسمی کشور نیز به خوبی این را نشان می‌دهد که کشورهای اروپایی، در حال افزایش مراودات تجاری خود با تولیدکنندگان و صادرکنندگان ایرانی هستند و همین امر، سبب شده تا در ماه های گذشته، ردپای افزایش صادرات کالاهای ایرانی را در بازار اروپا مشهودتر از قبل باشد.

وی تصریح کرد: آمارهای گمرک حکایت از این دارد که اروپایی‌ها مجدد برای خرید کالاها ایرانی گام های جدیدی بردارند و در این میان، سهم ایتالیا نسبت به سایر کشورهای اروپایی پررنگ تر است؛ البته آلمان هم در گذشته مراودات تجاری مناسبی را با ایران داشته است و بسیاری از کالاهای ایرانی خریداران خوبی در این کشور داشته اند.

به گفته افخمی‌راد، تلاش ما این است که موازنه تجاری را با کشورهای دنیا برقرار کنیم و صادرکنندگان ایرانی هم باید تلاش کنند تا تراز تجاری مثبتی برای کشور رقم بخورد، این در حالی است که تجارت یک جاده دوطرفه است و به همان نسبتی که علاقمندیم کالاهای ایرانی در بازارهای هدف صادراتی حضور یابد، اروپایی‌ها هم علاقمند به صادرات کالاهای خود به بازار ایران هستند. اما باید از واردات کالاهای مصرفی، به سمت کالاهای با تکنولوژی بالا و منطبق بر فناوری روز حرکت کرد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *