خشم جمهوری‌خواهان از انتشار گزارش «آسوشیتدپرس»،

رویس:تنها بازرسان بین‌المللی باید اجازه بازرسی از تأسیسات هسته‌ای ایران را داشته باشند

رئیس کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا در واکنش به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس تأکید کرد که تنها بازرسان بین‌المللی باید از تأسیسات هسته‌ای ایران بازدید داشته باشند.

به گزارش تبریز بیدار به نقل از فارس، خبرگزاری آمریکایی «آسوشیتدپرس» روز چهارشنبه مدعی شد که بر اساس توافق محرمانه میان ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، تهران مجاز خواهد بود از بازرسان خود برای بازرسی سایت پارچین استفاده کند.

اسپوتنیک گزارش کرد، «اد رویس» رئیس کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا در واکنش به این خبر گفت که تنها بازرسان بین‌المللی می بایست از تأسیسات هسته‌ای ایران بازرسی کنند.

رویس تأکید کرد: استاندارد بازرسی‌های «هر مکان و هر زمان» که برای یک توافق با دوام بسیار حائز اهمیت است به زمان و مکان و شرایطی که ایران می‌خواهد محدود شده است. حال این بازرسی‌ها باید توسط بازرسان بین‌المللی صورت گیرد.

ایران و ۱+۵ (آمریکا، انگلیس، فرانسه، روسیه، چین بعلاوه آلمان) در ۱۴ ژوئیه (۲۳ تیرماه) در مذاکرات هسته‌ای خود به یک جمع‌بندی رسیدند.

کاخ سفید یک هفته بعد از آن زمان، متن توافق هسته‌ای را در اختیار کنگره قرار داد تا در یک بازه ۶۰ روزه آن را بررسی و در ۱۷ سپتامبر (۲۶ شهریورماه) به رأی بگذارند.

جمهوری‌خواهان کنگره در تلاش هستند تا دو سوم اکثریت آراء کنگره را علیه توافق هسته‌ای ایران به دست آورد تا حق وتو اوباما در این زمینه سلب شود.

رویس درباره مذاکرات دوجانبه ایران و آژانس دامه داد: هفته‌ها است که کنگره خواستار دسترسی به این سند به منظور ارزیابی قابل قبول بودن اقدامات مربوط به بازرسی‌ها (از تأسیسات هسته‌ای ایران) شده است. کنگره باید بررسی کند که آیا این ترتیبات و برنامه‌ریزی‌های بی‌سابقه مانع از تقلب ایران می‌شود یا خیر. این مسخره و یک کار بیهوده است. (بازرسی از تأسیسات پارچین توسط بازرسان ایرانی).

از طرف دیگر، «جان بینر» رئیس مجلس نمایندگان آمریکا از دولت «باراک اوباما» رئیس‌جمهور آمریکا خواست که به ایران برای بازرسی از تأسیساتش اعتماد نکند.

بینر در اینباره گفت: به چه دلیل باید به ایران اعتماد کرد که در یک سایت نظامی که تلاش به مخفی کردن آن برای جهان کرده، بازرسی های هسته‌ای صورت دهد؟

سناتور جمهوری‌خواه «جان کرونین» در اینباره گفت که دادن مجوز به ایران برای بازرسی از تأسیساتش «احمقانه و فوق‌العاده بی‌ملاحظگی است».

وی ادامه داد: انتشار این مسئله تنها نگرانی‌ مردم آمریکا درباره توافق هسته‌ای ایران را بیشتر می‌کند.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.