قاسمی مطرح کرد:

اهم اقدامات صورت گرفته برای حل مشکلات آلودگی کجوار

مدیر کل محیط زیست استان: پالایشگاه و پتروشیمی تبریز جزء صنایع بزرگ و بالقوه آلاینده زیست محیطی در کلانشهر تبریز و حومه مطرح بوده و تاکنون پروژه های زیست محیطی جهت کنترل عوامل آلاینده زیست محیطی در آنها انجام شده است

سرویس اجتماعی تبریزبیدار؛


مشاهده وضعیت نامناسب آب و هوای منطقه کجوار از لحاظ میزان آلودگی و همچنین گلایه‌ مندی مکرر مردمی از ادامه این وضعیت ما را برآن داشت تا با حمید قاسمی مدیر کل اداره محیط زیست استان آذربایجان شرقی به گفتگو بپردازیم تا از اهم اقدامات صورت گرفته این اداره کل برای بهبود وضعیت زندگی اهالی روستای کجوار جویا شویم.

قاسمی در ابتدای سخنان خود گفت: پالایشگاه و پتروشیمی تبریز جزء صنایع بزرگ و بالقوه آلاینده زیست محیطی در کلانشهر تبریز و حومه مطرح بوده و تاکنون پروژه های زیست محیطی جهت کنترل عوامل آلاینده زیست محیطی در آنها انجام شده است و اقدامات اجرا شده یا در حال اجرای واحد های موصوف و این اداره کل با برنامه ریزی مربوطه به شرح ذیل می باشد.

شرکت پالایش نفت تبریز

پروژه های زیست محیطی پالایشگاه تبریز
۱. به منظور جمع آوری گوگرد فله ای وجلوگیری از انتشار ترکیبات گوگردی واحد گرانول سازی گوگرد با ظرفیت ده تن در روز در خرداد سال جاری در هفته محیط زیست با اعتبار ۷میلیون دلاری به بهره برداری رسید.

۲. پروژه بازیافت گازهای ارسالی به سیستم مشعل که بر اساس اعلام واحد در مرداد ماه سال جاری با اعتبار ۸میلیون دلاری به بهره برداری خواهد رسید.

۳. پروژه استحصال گوگرد از فراورده های تولیدی و بازیافت گازهای گوگردسازی باظرفیت ده تن در روز که در اسفند ماه ۹۶ به بهربرداری خواهد رسید. 

۴. پروژه تصفیه و تولید گازوئیل با استاندارد یورو ۵که زمان بندی واحد با اعتبار ۱۰۰میلیون دلاری در اسفند سال۹۶ به بهربرداری خواهد رسید.

مدیر کل حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی افزود: همچینین پیرو شکوائیه های واصله، واحد های صنعتی همجوار منطقه کجوار مورد ارزیابی و پالایش مجدد زیست محیطی قرار گرفت و مشخص گردید که پالایشگاه تبریز در طول یک ماه اخیر به دلیل سنگین شدن نفت خام پالایشی و ضرورت کاهش مرکاپتان در بنزین تولیدی ۳_۴ درصد بنزین را به صورت آزمایشی به واحد sulferex ارسال نموده تا در واحد مربوطه، مرکاپتان موجود در بنزین را کاهش داده و آن را به مواد به مراتب کم ضررتر دی سولفاید تبدیل نماید وی ادامه داد: متاسفانه بدلیل مشکلات فرایندی، بوی منتشره مربوط به سود کاستیک حاوی ترکیبات گوگردی در حوضچه تبخیربوده که باصدور اخطاریه های لازم مقرر گردید با حذف حوضچه تبخیر و ایجاد مسیر لازم ارسال ماده مذکور به واحد آیزوماکس، تخصیص مخزن مناسب جهت تثبیت آب های آلوده و بو دار و ارسال به واحد آب ترش جهت تصفیه و ارسال آب های ترش تولیدی از water seal drum به مخزن تثبیت کننده برای رفع بوی نامطبوع فعلی صورت گیرد.

شرکت پتروشیمی تبریز
وی در خصوص پروژه شاخص زیست محیطی پتروشیمی تبریز نیز گفت: کلنگ زنی واحد حذف و عریان سازی ترکیبات آلی فرار(voc) در واحد تصفیه پساب که اجرا و تکمیل آن باعث حذف انتشار هیدرو کربن های مذکور در آن واحد خواهد شد از برنامه های شرکت پتروشیمی تبریز برای کنترل آلودگی های خود است.

اقدامات وپیگیری های زیست محیطی اداره کل
قاسمی تصریح کرد: این اداره به منظور پایش مستمر آلاینده های هوا در منطقه کجاباد، ایستگاه سنجش آلودگی هوا با قابلیت اندازه گیری ذرات معلق ۱۰میکرون دی اکسید گوگرد، اکسیدهای نیتروژن، مونو اکسید کربن، اوزون و ترکیبات آلی فرار را در محوطه مرکز بهداشتی و درمانی کجاباد استقرارداده تا از بهبود وضعیت زیست محیطی منطقه مسکونی با اجرای پروژه های مذکور حصول اطمینان پیدا کند.


وضعیت زیست محیطی کجاباد
مدیر کل اداره کل حفاظت محیط زیست استان آذربایجان شرقی در انتهای سخنان خود گفت: منطقه کجوار در جنوب غرب تبریز و جنب پالایشگاه و پتروشیمی واقع شده و جز محدوده شهرداری منطقه ۷محسوب می شود. براساس سرشماری عمومی نفوس و مسکن سال۹۰، جمعیت کجوار بالغ بر ۵۹۶۵ نفر بوده و اکثر ساکنان آن در کارگاه های صنعتی مشغول به کار بوده، تعداد این کارگاه ها بالغ بر۳۰۰ واحد می باشد که عمدتا غیر مجاز می باشند.

امروزه به جهت مستقر شدن کارگاههای تولیدی و صنعتی شهر تبریز در این منطقه(همانند پالایشگاه و پتروشیمی تبریز) و وجود پتانسیل آلودگی در آن ها علی رغم کنترل زیست محیطی آن، تخریب های ناشی از کوره های آجرپزی اطراف این محله و همچنین توسعه منطقه مذکور به طرف پالایشگاه و پتروشیمی، منطقه مذکور نیازمند ساماندهی همه جانبه بوده تا از گسترش و توسعه منطقه مسکونی فوق و سایر نقاط همجوار و همچنین کارگاه های غیر مجاز به طرف واحدهای موصوف جلوگیری به عمل آید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *