سرمایه‌گذاری‌های خارجی در آذربایجان شرقی در چه زمینه‌ها و از چه کشورهایی است

اجرای یک میلیارد و ۷۴۹ میلیون دلار سرمایه‌گذاری خارجی از ۱۲ کشور در آذربایجان‌شرقی / آمریکا با ۲ طرح؛ ترکیه با ۳۹ طرح

دبیر کل امور اقتصادی و دارایی آذربایجان‌شرقی گفت: تعداد ۳۵ طرح دارای مجوز سرمایه‌گذاری خارجی و مصوب با اعتباری بالغ بر یک میلیارد و ۷۴۹ میلیون دلار در استان اجرا شده و یا در حال اجراست.

به گزارش تبریز بیدار به نقل از فارس، رضا حسینی صبح امروز در جلسه ذیحسابان دستگاه‌های اجرایی استان با تبریک هفته دولت و گرامیداشت یاد و خاطره شهیدان رجایی و باهنر اظهار داشت: تاکنون ۶۷ پروژه سرمایه‌گذاری خارجی در استان مصوب شده است که از این میان ۵۱ طرح بهره‌برداری شده، ۱۳ طرح در دست اجرا و ۳ طرح به صورت غیرفعال است.

وی افزود: سرمایه‌گذاران از کشورهای ترکیه با ۳۹ طرح، آذربایجان با ۱۲ طرح، آلمان با ۴ طرح، چین با ۳ طرح، آمریکا با ۲ طرح، افغانستان، ارمنستان، تاتارستان (روسیه)، اسپانیا، گرجستان، امارات متحده عربی و سنگاپور هر کدام با یک طرح در پروژه‌های سرمایه‌گذاری خارجی استان فعال هستند.

نایب رئیس مرکز خدمات سرمایه‌گذاری آذربایجان‌شرقی به اقدامات انجام شده در ۵ ماهه سال‌جاری اشاره کرد و افزود: در سال‌جاری ۴ طرح با یک میلیارد و ۳۰۵ میلیون دلار سرمایه‌گذاری خارجی مصوب شده است.

وی گفت: طرح احداث آزادراه تبریز-مرند-بازرگان با مشارکت شرکت ترکیه‌ای و وزارت راه و شهرسازی به ارزش یک میلیارد و ۲۴۹ میلیون دلار به صورت B.O.T مصوب شده است و در جریان سفر اخیر رئیس محترم جمهور به استان آذربایجان‌شرقی این طرح به مرحله کلنگ‌زنی و اجرا رسیده و در حال حاضر ماشین آلات اجرایی طرح در مرحله ورود به کشور است.

حسینی ادامه داد: طرح احداث مجتمع تجاری، خدماتی و تفریحی با سرمایه‌گذاری ایرانی مقیم آمریکا به ارزش ۳۵ میلیون دلار، طرح مخازن فلزی تحت فشار و قالب ساخت قطعات بتنی با سرمایه‌گذاری ۳ میلیون و ۴۰۰ هزار دلار توسط سرمایه‌گذار چینی و طرح تولید گونی و کیسه سیمان به ارزش ۱۷ میلیون و ۶۰۰ هزار دلار توسط سرمایه‌گذار کشور آذربایجان از دیگر طرح‌ها و پروژه‌هایی است که در سال‌جاری مجوزهای سرمایه‌گذاری خارجی آنها مصوب شده است.

مدیرکل امور اقتصادی و دارایی آذربایجان‌شرقی به طرح ساخت نیروگاه سیکل ترکیبی و مزرعه بادی توسط یک شرکت ترکیه‌ای در استان اشاره کرد و افزود: پس از انجام مذاکرات طولانی و برگزاری جلسات متعدد با مدیران، کارشناسان و مشاوران شرکت ترکیه‌ای، توافق‌نامه ساخت ۳۵۰۰ مگاوات برق نیروگاه‌های سیکل ترکیبی و بادی به صورت B.O.T به ارزش ۳ میلیارد دلار فی ما بین شرکت ترکیه‌ای و استاندار محترم آذربایجان شرقی به امضا رسیده است.

وی ادامه داد: با پیگیری‌های جدی استاندار آذربایجان‌شرقی، مرکز خدمات سرمایه‌گذاری استان و دستگاه‌های اجرایی ذیربط و به خصوص برق منطقه‌ای آذربایجان مجوز احداث ساخت ۳ نیروگاه برق سیکل ترکیبی در شهرستان‌های تبریز و میانه به ظرفیت ۲ هزار و ۶۴۰ مگاوات و مجوز ساخت چهار نیروگاه بادی به ظرفیت ۸۳۵ مگاوات در شهرستان‌های اهر، سراب و تبریز اخذ شده است.

حسینی افزود: در سال‌جاری تعداد ۱۵ جلسه ستاد سرمایه‌گذاری استان برگزار شده است که در این جلسات به تعداد ۱۸ شکایت رسیدگی شده و از تعداد ۱۵ موضوع مطروحه در جلسات ستاد ۱۲ موضوع حل شده و از تعداد ۶۸ مصوبه جلسات ستاد، ۵۹ مصوبه آن منجر به نتیجه مطلوب شده است.

نایب رئیس مرکز خدمات سرمایه‌گذاری آذربایجان‌شرقی مشارکت در برگزاری نشست معرفی فرصت‌های سرمایه‌گذاری برای ایرانیان داخل کشور در تهران و در اردیبهشت ماه سال‌جاری، تهیه و چاپ کتاب و انتشار بروشور و CD معرفی فرصت‌های سرمایه‌گذاری استان و برگزاری ۱۲ جلسه با سرمایه‌گذاران داخلی و ۱۰ جلسه با سرمایه‌گذاران‌ خارجی را از دیگر اقدامات مرکز خدمات سرمایه‌گذاری استان در ۵ ماهه سال جاری برشمرد.

مدیرکل امور اقتصادی و دارایی آذربایجان‌شرقی تنوع بخشی و افزایش تامین منابع مالی برای پروژه‌ها، شناسایی ایرانیان مقیم خارج از کشور و سرمایه‌گذاران خارجی، افزایش جذب سرمایه‌گذاری خارجی با تاکید بر تبلیغات و اطلاع رسانی قابلیت‌ها و ظرفیت‌های اقتصادی استان از طریق شرکت در همایش‌ها و نمایشگاه‌های مرتبط، شناسایی فرصت‌ها و طرح سرمایه‌گذاری و پیش امکان سنجی طرح‌های قابل ارائه به سرمایه‌گذاران خارجی و جذب سرمایه‌گذاران خارجی با دانش فنی بالا و های‌تک از طریق ایجاد نظام شناسایی با استفاده از توان نمایندگی‌های جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور و شرکت‌های خارجی فعال در ایران را از جمله اقدامات راهبردی و عملیاتی در خصوص هدف راهبردی میزان سرمایه‌گذاری خارجی جذب شده استانی ذکر کرد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.