روحانی در حرم امام(ره):

نگذاریم راه و مسیر امام(ره) توسط عده‌ای تفسیر نابجا شود/کشور باید در بلندای قدرت و ثروت در جایگاه بین‌المللی خود قرار گیرد

رئیس جمهور با بیان اینکه از دیدگاه امام راحل انقلابی بودن به معنای قانونی بودن است، گفت: نگذاریم راه و مسیر امام(ره) توسط عده‌ای تفسیر نابجا شود.

به گزارش تبریز بیدار به نقل از فارس، حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور کشورمان امروز در مراسم تجدید میثاق اعضای هیات دولت با آرمان‌های امام راحل در حرم مطهر بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی اظهارداشت: از دیدگاه امام خمینی(ره) انقلابی بودن یعنی قانونی بودن. یعنی اعتقاد به اخلاق اسلامی، خودباوری و احترام به دیگران. انقلابی‌گری به معنای افراطی‌گری از دیدگاه امام راحل مردود است.

وی ادامه داد: ما وقتی به سیره و زندگی امام خمینی(ره) نگاه می‌کنیم باید مجموعه آن را الگو قرار دهیم. بعضی سخنان امام(ره) در پاسخ به یک موضوع خاص بوده است و ما باید مجموعه کلام و راه امام را مد نظر قرار دهیم. راه امام(ره) یعنی اسلامیت و جمهوریت. اگر بخواهیم با نام اسلامیت، جمهوریت را کنار بگذاریم و یا خدای نکرده با نام جمهوریت اسلامیت را کنار بگذاریم از مسیر و خط امام فاصله گرفته‌ایم.

رئیس جمهور با بیان اینکه امام در سیره و راه خود تشکیل نهاد دولت را برای ادامه نظام ضروری می‌دانست، تاکید کرد: حضرت امام نهاد قانون و مراجعه به آرای مردم را ضروری می‌دانستند و اینها از محکمات خط، راه و سیره امام است. امام(ره) با مردم انقلاب کرد، با مردم جلوی توطئه‌ها و تروریست‌ها را گرفت. با مردم انتخاب و انتخابات شکوهمند را انجام داد. با مردم و جوانان در مقابل تجاوز ایستادگی کرد و در دفاع ۸ ساله به پیروزی رسید و با مردم با استبداد و استعمار جنگید.

وی ادامه داد: امام(ره) همه جا کنار مردم بود و میزان را رای مردم می‌دانست. ما همه باید تلاش کنیم خط و راه امام را از یاد نبریم. امام به همه‌ اقشار مردم احترام می‌گذاشت اما به اقشار کم درآمد توجه ویژه و خاصی داشت. امام نسبت به جوان‌ها نیز توجه ویژه داشت و تا پایان زندگی از نظر فکری جوان بود. همچنین حقوق بانوان جامعه همواره مورد احترام ایشان بود. امام به این سه فکر توجه ویژه داشت، و ما نباید بگذاریم راه و مسیر امام توسط عده‌ای تفسیر نابجا شود.

روحانی همچنین بیان کرد:‌ وظیفه‌ی ماست که اسلام عزتبخش و سیاسی را که امام برای مردم تفسیر کرد و به ارمغان آورد تبیین کنیم و نباید بگذاریم در انزوا قرار گیرد. امام در سالهای پایانی عمر خود به خوبی قدرت و توان دولت را تعیین کرد.

وی با بیان اینکه امام هیچگاه در امور دولت مداخله نمی‌کرد، افزود: امام(ره) هیچگاه در امور دولت مداخله نمی‌کرد بلکه همواره هدایت می‌کرد، درست مانند مقام معظم رهبری که امروز هدایت‌گر هستند و در موضوع هسته‌ای که پیروزی مردم بود ما با هدایت مقام معظم رهبری و حمایت مردم به پیروزی رسیدیم و امروز در نقطه امیدبخش‌تری نسبت به ماههای قبل قرار گرفته‌ایم.

روحانی در ادامه گفت: دولت در آستانه سال سوم می‌تواند به مردم بگوید که در طول این دو سال گذشته تلاش کرده تا وعده‌های خود را عملی کند. امسال سالی است که دولت باید از فضای به وجود آمده پس از توافق هسته‌ای و رفع تحریم‌ها برای رشد جامعه و توسعه کشور استفاده کند تا این کشور در بلندای قدرت و ثروت در جایگاه بین‌المللی خود قرار گیرد.

رئیس جمهور اضافه کرد:‌ امسال دولت باید یک انتخابات شکوهمند اجرا کند و به مردم در یک انتخابات سالم، رقابتی و قانونی با حمایت‌های مقام معظم رهبری کمک کند.

روحانی در بخش دیگری از صحبت‌های خود با درود به روح بلند امام هشتم اظهار کرد: امسال هفته دولت،مصادف با میلاد با سعادت حضرت علی ابن موسی‌الرضا (ع) است و این افتخار همه ماست که در پناه آن حضرت هستیم. ضمن این که در هفته دولت به روح بلند شهیدان رجایی و باهنر که در راه انقلاب اسلامی و نظام فداکاری کردند درود می‌فرستیم.

وی همچنین خاطر نشان کرد: تشرف به حرم حضرت امام(ره) در آغاز برنامه‌های دولت در هفته دولت یک سنت تشریفاتی یا سیاسی نیست، این تشرف به آن معناست که دولت این هفته را فرصتی می‌داند تا در راه و مسیر امام و خط امام حرکت کند.

روحانی ادامه داد: دولت سیره و راه امام را خط مشی اصلی خود برای تداوم مسیر دولت اسلامی و تکامل آن می‌داند. امام راحل ما انقلاب بزرگی را که نهضت عظیم اسلامی بود پایه گذاری کرد و به ثمر رساند و پس از آن در یک فاصله‌ی کوتاه از این انقلاب به نظام جمهوری اسلامی رسید.

رئیس جمهور یاد آور شد: شاید کمتر در تاریخ انقلاب‌های جهان سراغ داشته باشیم که بین پیروزی یک انقلاب و رای مردم برای نظام آن کشور فاصله‌ای کمتر از ۵۰ روز باشد. امام راحل نظامی را تاسیس کرد که در همان سال اول قانون اساسی آن به تصویب رسید.

وی ادامه داد: نکته مهم این است که هدف مهم این انقلاب تشکیل نظام اسلامی بوده و بعد از تشکیل نظام ادامه راه انقلاب در درون آن خواهد بود. انقلاب اسلامی راه خودش را برای رسیدن به همه زوایا بعد از تشکیل جمهوری اسلامی در درون نظام انجام می‌دهد.

روحانی در پایان اظهار کرد: در پیشگاه خداوند به خاطر انقلابی که امام برای مردم هدیه آورد و برای عزت خودباوری و فضایی که علیه استبداد، استعمار و استثمار توسط امام در این کشور به وجود آمد شکرگزاریم. خدا را شکر می‌کنیم که دولت هم از حمایت مردم و هم از حمایت مقام معظم رهبری برخوردار است و امیدواریم در سال سوم فعالیت دولت بتوانیم خادمان خوبی برای مردم و رهروان خوبی برای امام عزیزمان باشیم.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *