رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی مطرح کرد؛

محصولات کشاورزی آذربایجان شرقی به ۲۴ کشور دنیا صادر می شوند

رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی از صادرات محصولات کشاورزی استان به ۲۴ کشور دنیا خبر داد.

به گزارش تبریز بیدار به نقل از مهر، همزمان با هفته دولت، تمامی دستگاه های آذربایجان شرقی اقدام به افتتاح پروژه های مهم و ارائه دستاوردهای یک ساله دولت در استان کرده اند که در این راستا، قبل از ظهر امروز سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی نیز با افتتاح نمایشگاه توانمندی ها و فرصت های کشاورزی، برنامه های این سازمان برای هفته دولت را کلید زد.


رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی در حاشیه افتتاح این نمایشگاه در نشست خبری با اصحاب رسانه استان با اشاره به عملکرد مناسب جهاد کشاورزی استان در بحث جذب اعتبار از صندوق توسعه ملی گفت: این استان توانسته به رقم ۱۲۹ درصد جذب از سهم استانی این صندوق برسد که در این راستا از تمامی دستگاه های مربوطه استان و بانک ها قدردانی می کنیم.

کریم مهری ادامه داد: سند تدبیر و توسعه استان در زمینه کشاورزی توسط کارشناسان تدوین شده و در این سند توجه ویژه ای به بحث استانداردسازی محصولات کشاورزی شده و تولید سالم و رقابتی نیز در دستور کار بخش کشاورزی استان قرار دارد.

وی با بیان اینکه ۶۰ درصد کشت استان به صورت دیم است، گفت: در سال زراعی ۹۳ – ۹۴ بارش رحمت الهی نسبت به سال های گذشته بسیار مناسب بوده و کشت خوبی را شاهد بودیم، همچنین بذر مورد نیاز در استان ۷۰ هزار تن است که ستاد کشت پاییزه این سازمان همواره برای تامین بذر مورد نیاز فعال می باشد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان در خصوص میزان صادرات محصولات کشاورزی در طول چهار ماه گفت: این رقم به ۸۰ میلیون دلار رسیده که نسبت به مدت مشابه سال قبل شش درصد رشد داشته که این محصولات به ۲۴ کشور همچون امارات، عراق و روسیه صادر می شوند و در خصوص عمده محصولات صادراتی استان نیز می توان به سیب، کشمش و برخی صیفی جات اشاره کرد.

وی همچنین با اشاره ای به افزایش ضریب نفوذ دانش در بخش کشاورزی گفت: در این زمینه از مراکز تحقیقاتی و تشکل های مردم نهاد بیشترین بهره را می بریم و هم اکنون روستایی نداریم که کارشناس کشاورزی نداشته باشد.

مهری ادامه داد: در زمینه خرید تضمینی گندم جای هیچ نگرانی در استان نیست که تا شهریور سال گذشته ۱۶۳ هزار تن خرید تضمینی گندم داشتیم که این میزان در سال جاری به ۳۲۴ هزار تن رسیده است.

وی در خصوص پروژه های افتتاحی این سازمان در طول هفته دولت گفت: در طول این هفته ۷۲ پروژه مهم در بخش های مهم کشاورزی و در شهرستان های مختلف افتتاح می شوند.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان با اشاره ای به ممنوعیت واردات میوه به استان گفت: از طریق جهاد کشاورزی مجوزی برای واردات میوه صادر نشده حتی در شب عید که فشار زیادی از سوی برخی ها برای واردات میوه به استان وجود داشت، هیچ میوه ای وارد نشد و تماما از تولیدات خودی بهره بردیم.

مهری همچنین به لزوم ورود رسانه ها برای توسعه پیام های ترویجی این سازمان در جامعه و در بین مردم گفت: در این راستا اقداماتی از سوی سازمان انجام گرفته که امیدواریم رسانه ها نیز در این خصوص یاری گر جهاد کشاورزی استان باشند.

اقدامات خوبی در زمینه نوسازی ماشین آلات کشاورزی استان شده است

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی نیز در این جلسه با اشاره ای به پیش بینی برداشت ۱۱۱ هزار تن انواع میوه هسته دار و دانه دار در استان گفت: این میزان به طور قطع بیش از نیاز خود استان است و امسال شاهد صادرات این میوه ها به دیگر استان های کشور خواهیم بود.

ایوب ایرانی فام ادامه داد: از این مقدار، ۲۱۴ هزار تن انواع میوه های تابستانه و ۸۹۷ هزار تن انواع میوه های دانه ریز و دانه دار است که از ۹۶ هزار و ۹۷۸ هکتار از باغ های استان برداشت می شود.

وی در ادامه همچنین در خصوص فرایند نوسازی مکانیزاسیون خش کشاورزی در استان گفت: با تسریع در امر مکانیزاسیون، شاهد بهبود مراحل کاشت، داشت و برداشت سالم محصولات خواهیم بود که بدین ترتیب امنیت غذایی نیز بالا رفته و از سوی دیگر درآمد بهره برداران افزایش خواهد داشت.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *