استاندار آذربایجان شرقی:

حجم پروژه‌های نیمه‌تمام مهمترین دغدغه مدیریت استان است

استاندار آذربایجان‌شرقی گفت: حجم پروژه‌های نیمه‌تمام استان مهمترین دغدغه مدیریت استان است و مصمم هستیم این پروژه‌ها را به بخش خصوصی واگذار کرده و خود متمرکز بحث‌های کلان و حاکمیتی شویم.

به گزارش تبریز بیدار  به نقل از فارس، اسماعیل جبارزاده امشب در جمع خبرنگاران اظهار داشت: در حالی وارد سومین سال خدمت دولت تدبیر و امید می‌شویم که در طول دو سال خدمت خود ثابت کرده‌اند نسبت به وعده‌های خود پایبند بوده و تا پایان دوره خدمت خود این هدف را ادامه خواهند داد.

وی افزود: توافق هسته‌ای و دستاوردهای بزرگ آنکه به زودی برای مردم آشکار خواهد شد از جمله اقداماتی بود که دولت از آغاز به کار خود با راهنمایی‌های داهیانه مقام معظم رهبری، کمر همت بسته تا این راه پر پیچ و خم و دشوار را به سرمنزل مقصود برسانند.

جبارزاده یادآور شد: امروز آغاز بررسی برجام شروع شده و امیدواریم شاهد به سرانجام رسیدن این مهم باشیم که حاصل سال‌ها ایستادگی ملت برای آرمان‌های خود بوده است.

استان را در وضعیت بسیار نامطلوبی تحویل گرفتیم

استاندار آذربایجان‌شرقی اذعان داشت: سعی کردیم در طول دو سال گذشته در جهت تامین امنیت و رفاه مردم و تحقق اهداف دولت در قالب برنامه و بودجه‌های دو سال گذشته و سیاست‌های ابلاغی عمل کنیم کرده و در این راستا داشتن یک نقشه راه و شناخت وضعیت موجود نخستین گام بود؛ چرا که هنگام تحویل استان با آمار مختلفی از بخش‌های مختلف مواجه می‌شدیم که بعضاً با هم تناقض داشت.

این مسئول اذعان داشت: استان را در شرایطی تحویل گرفتیم که در بخش‌های مختلف اقتصادی، صنعت، کشاورزی و اجتماعی با وضعیت نامطلوبی مواجه بودیم و برای بهبود وضعیت مبنا را اطلاعات سازمان آمار ایران قرار دادیم تا با تکیه بر این آمار معتبر برنامه‌ریزی‌های مناسبی داشته باشیم.

وی افزود: در سال ۹۲ که مدیریت استان را به عهده گرفتیم اطلاعات سازمان آمار ایران وضعیت خوبی را برای آذربایجان‌شرقی اعلام نکرده بود و آمارهای مختلف نشان از غیرقابل قبول بودن شاخص‌های مختلف بیکاری، مسائل اجتماعی و … داشت که چنین جایگاهی هرگز شایسته آذربایجان نبود.

جبارزاده تشریح کرد: ما از لحاظ جمعیتی در جایگاه پنجم یا ششم کشور قرار داریم و در ارزیابی‌ها باید در ردیف‌های چهارم و پنجم قرار می‌گرفتیم که در خیلی از شاخص‌ها مثل فضای کسب و کار، رتبه‌ای بهتر از ۲۱ نداشتیم و در بخش جرایم و ناهنجاری‌های اجتماعی وضعیت طوری بود که وزیر کشور در نخستین سفر خود به استان از وضعیت استان مخصوصاً در بحث سرقت اظهار ناخشنودی کرده و ما نیز مکلف شدیم سر و سامانی به اوضاع دهیم.

آذربایجان‌شرقی از استان‌های برتر در زمینه امنیتی و مبارزه با قاچاق کالا و ارز

استاندار آذربایجان‌شرقی خاطرنشان کرد: امروز از نظر امنیتی همه نیروهای نظامی و انتظامی عملکرد قابل قبولی داشته و در ارزیابی‌ها جایگاه امنیتی استان مناسب است و می‌توانیم اعلام کنیم که امروز آذربایجان‌شرقی یکی از استان‌های برتر در زمینه امنیتی است.

وی با بیان اینکه در بحث مبارزه با قاچاق کالا و ارز که صنعتگران بسیار شاکی بودند در سایه تلاش‌های شبانه‌روزی در سال ۹۳ به عنوان استان برتر در زمینه مبارزه با قاچاق کالا و ارز انتخاب شدیم؛ ادامه داد: در رابطه با ناهنجاری‌های اجتماعی و مقوله اعتیاد شاهد بودیم در سطح تبریز معتادان آزادانه رفت و آمد کرده و بسیاری از سرقت‌های خرد (حدود ۷۰ درصد) توسط آنها انجام می‌گرفت که همه این امور را سامان دادیم.

جبارزاده گفت: در بحث رسیدگی به واحدهای کارگری شاهد وجود واحدهایی بودیم که کارگرانشان تا ۱۳ ماه حقوق نگرفته بودند و همواره شاهد اعتراضات کارگران بودیم که نشان از عدم برنامه‌ریزی دقیق برای واحدهای بحرانی بود و امروز تعداد این واحدهای بحرانی را بسیار کاهش داده‌ایم.

فعالیت بی‌رویه موسسات مالی و اعتباری متعدد دغدغه استانداری در گذشته

استاندار آذربایجان‌شرقی از دیگر دغدغه‌های سال‌های گذشته استان را فعالیت بی‌رویه موسسات مالی و اعتباری متعدد خواند و توضیح داد: موسساتی مالی و اعتباری متعددی که ۳۸ هزار نفر عضو داشتند و ورشکسته می‌شدند و هست و نیست مردم را به باد فنا داده بودند و مرتباً اعتراضات انجام می‌گرفت و نیروهای انتظامی ماه‌ها در شهرستان مرند در کف خیابان مستقر بودند.

وی افزود: با همکاری دستگاه قضایی مشکل چنین واحدهایی حل شده و در مقوله واحدهای صنعتی تعداد ۲۸ واحد مشکل‌دار را به تعداد بسیار اندکی رسانده و در کمسیون کارگری و خود سازمان صنعت، معدن و تجارت و اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی در حال بررسی است و مصمم به احقاق حق همه این کارگران هستیم.

تدوین سند تدبیر و توسعه استان

این مسئول در بخش دیگری از صحبت‌های خود گفت: آمار و اطلاعات درستی از وضعیت صنعت استان نیز نداشتیم و اقدام به پایش واحدهی صنعتی و کشاورزی کرده و متوجه شدیم سهم بخش کشاورزی که در سال‌های قبل ۱۰ درصد بود به چهار درصد بودجه‌های استانی کاهش یافته که در نهایت جمع‌بندی این اطلاعات ما را واداشت تا نقشه راهی تهیه کرده و برنامه‌ای تدوین کنیم.

استاندار آذربایجان‌شرقی با اشاره به تدوین سند تدبیر و توسعه استان تشریح کرد: در دنیا برنامه‌نویسی جامع و همه‌نگر راه به جایی نبرده است؛ بر همین اساس برآن شدیم متناسب با ظرفیت و مشکلات استان برنامه‌ای عملیاتی و برخواسته از توان استان و برای حل مشکلات استان تدوین کنیم و حدود یک سال در قالب ۱۱ کارگروه این برنامه تدوین شد و امروز برای توسعه استان بدون برنامه نیستیم.

وی یادآور شد: این نوع برنامه‌ریزی مورد اقبال وزارت کشور، سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی و نهاد ریاست جمهوری قرار گرفت و ما را واداشت به دیگر استان‌ها هم انتقال برنامه دهیم.

توجه ویژه دولت به بحث عمران روستایی

جبارزاده اعلام کرد: در دو سال گذشته تخصیص‌های خوبی به بخش عمرانی صورت گرفته و امروز بعد از سفر رئیس جمهور شاهد تخصیص ۵۰ درصدی اعتبارات مصوب سفر در آخر تیرماه بودیم و در مردادماه به بخش‌های مختلف تخصیص داده شده است.

وی گفت: امسال دولت توجه ویژه‌ای به بحث عمران روستایی داشته و اعتبارات قابل توجهی به دهیاری‌ها و شهرداری‌های کوچک تخصیص داده‌اند که امیدواریم شاهد هزینه کرد بهینه این اعتبارات باشیم و منجر به توسعه روستاهای استان شود.

تحقق ۱۲ درصدی مصوبات دولت گذشته

استاندار آذربایجان‌شرقی در ادامه بیان داشت: در گذشته در طی چهار سفر رئیس جمهور به استان قول‌های زیادی داده شده بود که تنها ۱۲ درصد مصوبات تحقق یافته و ۸۸ درصد عملیاتی نشده بودند و حجم پروژه‌های نیمه تمام مهمترین دغدغه مدیریت استان است و مصمم هستیم این پروژه‌ها را به بخش خصوصی واگذار کرده و خود متمرکز بحث‌های کلان و حاکمیتی شویم.

جبارزاده اذعان داشت: آذربایجان‌شرقی در زمینه جذب سرمایه‌گذاری خارجی بسیار فعال عمل کرده و این سرمایه‌ها در بخش‌های زیربنایی و تولید انرژی به کارگرفته خواهند شد.

به سرانجام رسیدن پروژه نفلین سینیت

 این مسئول تصریح کرد: پروژه نفلین سینیت را که سال‌ها بلاتکلیف مانده بود بالاخره به سامان رسانده و در طول دو سال گذشته میزان تولید معدن مس سونگون و کنستانتره معادن نسبت به سال‌های قبل دو برابر شده است.

وی با بیان اینکه در بحث امور جوانان و ورزش استان ما حائز رتبه اول شد و در آموزش و پرورش، ثبت احوال، توسعه بخش مخابرات کارنامه درخشانی داشته‌ایم؛ اظهار داشت: مصمم به تحقق برنامه توسعه‌ای استان و استفاده حداکثری از منابع سفر ریاست جمهوری هستیم تا جایگاه استان را در بخش‌های مختلف ارتقاء دهیم.

استاندار آذربایجان‌شرقی خاطرنشان کرد: همچنین مصمم هستیم تبریز را به یکی از قطب‌های سلامت کشور تبدیل کنیم و برای این مهم باید بخشی از زیربناها را آماده کنیم.

جبارزاده با بیان اینکه  سال گذشته استان نمونه در توجه به اقتصاد دانش‌بنیان شناخته شد، اضافه کرد: در صنعت نگاه ما بیشتر متوجه شرکت‌های دانش‌بنیان است و در این راستا ۱۷ شعبه منطقه ویژه علم و فناوری در نقاط مختلف راه‌اندازی خواهد شد و در آبان ماه نمایشگاهی از توانمندی‌های علمی و فناوری‌های استان را عرضه خواهیم کرد.

آروزی ما این است که تبریز را مجدداً به نگین شهرهای ایران تبدیل کنیم

وی اذعان داشت: در بحث گردشگری بر اساس برنامه‌ریزی‌های انجام گرفته میزان مسافران ورودی به استان را نسبت به سال‌های قبل بسیار افزایش دادیم و امیدواریم توسعه گردشگری رونق بیشتری یابد و مقدمات آن را باید فراهم کنیم.

استاندار آذربایجان‌شرقی اعلام کرد: در بحث عمران شهری در شهرهای مختلف استان با برنامه‌ریزی و حمایت و هدایت شهرداری‌ها ظرفیت عمرانی بزرگی بر توسعه شهری اضافه کرده‌ایم تا با هدایت استانداری‌ها، شهرداری‌ها بتوانند چهره عقب مانده بعضی از شهرها را به وضعیت مطلوب درآورند که آروزی ما این است که تبریز را مجددا به نگین شهرهای ایران تبدیل کنیم.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *