یک اقتصاددان:

دولت به دلایل انتخاباتی- سیاسی با حذف مالیات برمجموع درآمد موافقت کرد

شیخی، نویسنده کتاب اقتصاد و برنامه‌ریزی در ایران در گفتگو با «نسیم» افزود: دولتی‌ها می‌گویند زیرساخت‌ها برای اجرای این بند قانونی آماده نیست! چه زمانی قرار است زیر ساخت‌ها آماده شود؟!

به گزارش تبریز بیدار به نقل از نسیم، عبدالمجید شیخی اقتصاددان و نویسنده کتاب اقتصاد و برنامه ریزی در ایران در گفتگو با «نسیم» با انتقاد از حذف مالیات بر مجموع درآمد و مالیات بر ثروت از قانون اظهار کرد: عمده فرار مالیاتی، از مجموع درآمدهای افراد است و عمدتا در مجموع درآمدها بیشترین مغایرتها با درآمد واقعی افراد به خصوص در بخشهایی نظیر بازرگانی، تجارت غیر رسمی و دلالی دیده می شود.

وی تصریح کرد: عمدتا دارندگان مشاغل رسمی مثل کارکنان دولت، یک شغله هستند و یک درآمد دارند، ولی در بخشهای دیگر اینگونه نیست و معمولا اکثر افراد چند درآمد و گردش مالی بسیار پرتراکم دارند و چون این گردش مالی زیاد است تبدیل به ذخایر و کنز می شود.

تاثیر حذف مالیات بر مجموع درآمد در ترویج الگوی مصرف غلط

شیخی با اشاره به الگوی مصرف غلطی که ثروتمندان پایه گذاری کرده اند، عنوان کرد: الگوی مصرفی نادرستی که غالبا در کشور مشاهده می شود، از کسانی گرفته شده که مازاد درآمد زیادی دارند و در واقع اهل کنز هستند و آنها  الگوی مصرف را به سمت مصرف تجملاتی، کالاهای وارداتی لوکس و کالاهای غیر ضروری سوق داده اند.

وی افزود: افرادی که باعث واردات کالاهای غیر ضرور زیادی می شوند همین افرادی هستند که فرار مالیاتی دارند و مالیات بر مجموع درآمد از آنها اخذ نمی شود، ریشه اصلی این مسئله هم ناکارآمدی دستگاه مالیاتی ما برای گرفتن حقوق مالیاتی مردم از آنهاست.


دولت با حذف مالیات بر مجموع درآمد آزادانه از رفتار ولنگار ثروتمندان حمایت کرد

این اقتصاددان بیان کرد: این ناکارآمدی به ضعف در قانون باز می گردد که دلیل آن این است که اولا ما هیچ فایل اطلاعاتی کامل نسبت به پایه های مالیاتی مشمول مالیات، نداریم و در حاضر  هم که  خواستیم قانون مالیات های مستقیم را اصلاح کنیم، به ثروتمندان امتیاز می دهیم و آگاهانه از رفتار ولنگار پر درآمدها حمایت کردیم.

شیخی خاطرنشان کرد: ما با این قانون همواره در حال وابسته نگه داشتن دولت به درآمدهای نفتی هستیم و در واقع در تقابل مخارج ثروتمندان از ثروت مملکت هستیم و متاسفانه این هم مثل بقیه برنامه های دولت در جهت اغراض سیاسی است.

وی به رقم فرار مالیاتی در کشور اشاره و به نسیم بیان کرد: در هر حال فرار مالیاتی طبق برآورد ما و طبق برآورد سازمان مالیاتی که در همین دو سه هفته پیش ابراز کردند، بیش از ۱۲۰ هزار میلیارد تومان است، که این فرار مالیاتی ناشی از فقدان قانونی مانند قانون مالیات بر مجموع درآمد و ناشی از فقدان موارد پوشش دهنده کامل مالیات بر ثروت است.

دولت به همان دلیل، مالیات بر مجموع درآمد را حذف کرد که یارانه ثروتمندان را حذف نکرده بود

این اقتصاددان عنوان کرد: دولت به همان دلیلی که در ماجرای حذف ثروتمندان از دریافت یارانه مایل به این کار نبود در مسئله مالیات بر مجموع درآمد هم مالیات ثروتمندان را حذف کرد تا برای انتخاباتهای آتی سبد رای خود را حفظ کرده و با عموم مالیات دهندگان که مردم هستند دچار چالش نشود.

شیخی با بی اثر دانستن قانون مالیاتهای مستقیم با توجه به حذف مالیات بر مجموع درامد و ثروت بیان کرد: حسن این قانون هم این است که  اجازه دادند که اطلاعات حسابهای اشخاص به رویت سازمان مالیاتی برسد ولی وقتی مالیات بر مجموع درآمد و و مالیات بر ثروت را حذف کردند، این قانون کاملا بی اثر شد، زیرا تاثیری روی افزایش پایه مالیاتی و مالیات نخواهد داشت.

وی درباره حذف بند مهم و قانونی مالیات برمجموع بردرآمد نیز به نسیم خاطرنشان کرد: سوال ما این است که چرا در این دو سال بانک اطلاعاتی به وجود نیاورده اید و امروز تازه به دنبال ایجاد زیر ساخت هستید و احتمالا هم می خواهید اجرای این بند قانونی مهم را به آیندگان موکول کنید. وی اضافه کرد: بدون شک لابی قدرت و ثروت به دولت و مجلس، به مجلس و دولت فشارآورد تا این بند مهم از لایحه حذف شود، کما اینکه شواهد نشان میدهد این بند مهم در لایحه دولت قبل وجود داشته و مورد تاکید قرار گرفته بود.


شیخی گفت: متاسفانه در شالوده عملکرد دولت، برنامه منسجمی درباره اقتصاد نمی بینیم، در این دو سال طرح ایران کد و شبنم را حذف کردند و مرکز شماره گذاری کالا را ناکارآمد کرده و از پا انداختند، یا در حال تعطیل کردن  مرکز مبادلات ارزی هستند، که در واقع با این کار در حال رها کردن عمود خیمه کنترل و مدیریت نرخ شناور ارز هستند و تار و پود و عنان اقتصاد کشور را به دست دلالها می دهند.

وی افزود: از دیگر اقدامات ضعیف دولت این بود که فرآیند ثبت سفارش کالاهای وارداتی را از اوایل سال ۹۳ حذف کرد و به نظر می رسد عدم شفافیت در حوزه های مختلف جز راهبردهای دولت است.

این اقتصاددان تصریح کرد: دولت در این دو سال هیچ برنامه منسجمی برای اداره اقتصاد ایران نداشته است و حتی اگر تحریمها هم برداشته شود، که به نظر نمی رسد این اتفاق بیفتد و دشمن به دشمنی خود ادامه خواهد داد، باز هم دولت برنامه ای برای پساتحریم نخواهند داشت.

کارشناسان از دو سال پیش در خصوص عدم اجرای مالیات بر مجموع درآمد به دولت یازدهم هشدار داده بودند

شیخی عنوان کرد: ممکن است در برهه کنونی به لحاظ ساز و کار اداری توانایی ایجاد یک سامانه اطلاعاتی برای مشخص شدن درآمد افراد موجود نباشد، ولی این بهانه قابل قبول نیست، چون در این دو سال می توانستند آن را اجرا کند، زیرا این دولت دستگاه اجرایی را در شدیدترین شرایط تحویل گرفتند و همه عقلا از دو سال پیش می گفتند که مالیات بر مجموع درآمد باید اخذ شود.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *