عضو اتاق بازرگانی:دیپلماسی وزارت نفت خیلی ضعیف است

حامد واحدی افزود: قطعا عربستان و کشور‌های دیگری هستند که در مخافت با ایران همواره قوانین اوپک را زیر پا می‌گذارند و در آینده هم به این روند ادامه می‌دهند.

به گزارش تبریز بیدار به نقل از ایسنا،  عضو هیات رییسه اتاق بازرگانی تهران به تشریح دلایل سقوط نفت در هفته‌های اخیر پرداخت و عنوان کرد که برای مقابله با چالش‌های نفتی در عرصه جهانی، وزارت نفت باید به دیپلماسی انرژی توجه ویژه داشته باشد، چراکه برخلاف اینکه دوستان در وزارت نفت فکر می‌کنند دیپلماسی قوی دارند، دیپلماسی در وزارت نفت ضعیف دنبال می‌شود.

حامد واحدی درباره دلایل سقوط قیمت نفت و وضعیت ایران در وضعیت فعلی بازارجهانی گفت: سقوط قیمت نفت نتیجه عوامل بسیار پیچیده سیاسی، امنیتی، فرهنگی و اقتصادی در سطح جهانی است.

وی افزود: در یک سال گذشته ابرقدرت‌های جهانی دست به دست هم دادند و قیمت‌ها را کاهش دادند و اکنون هم این روند را ادامه داده‌اند. بخشی‌ از این جریان ریشه اقتصادی دارد؛ برخی کشور‌ها فکر می‌کنند افزایش سهم ایران در بازار جهانی و رسیدن تولید ایران به چهار میلیون بشکه به ضرر آن‌ها خواهد بود.

واحدی ادامه داد: البته بعید به نظر می‌رسد بتوانیم به تولید چهار میلیون بشکه دست پیدا کنیم، چرا که درحال حاضر بخشی زیادی از بازارهای جهانی را از دست داد‌ه‌ا‌یم و از طرفی هم خیلی از چاه‌های نفتی‌مان توانایی تولید این حجم از تولید را ندارد.

عضو هیات رییسه نمایندگان اتاق بازرگانی تهران اضافه کرد: قطعا عربستان و کشور‌های دیگری هستند که در مخافت با ایران همواره قوانین اوپک را زیر پا می‌گذارند و در آینده هم به این روند ادامه می‌دهند.

وی با اشاره به اهمیت ضرورت توجه بخش دیپلماسی وزارت نفت گفت: امیدواریم مشکلات پیش آمده در حوزه نفت با رصد دیپلماسی انرژی حل شود. این موضوع راهکار اقتصادی ندارد و دیپلماسی انرژی باید در این عرصه فعال باشد. برخلاف اینکه دوستان در وزارت نفت فکر می‌کنند دیپلماسی قوی دارند اکنون دیپلماسی در وزارت نفت ضعیف دنبال می‌شود.

واحدی افزود: رفت وآمدها و تعاملات هیات‌های خارجی در وزارت نفت نمی‌تواند خیلی ملاک باشد، چراکه هنوز قراردادهای آنچنانی نفتی نمی بینیم. مطمئنا اگر محدودیت‌های نفتی برای ما برداشته شود هیچ مشکلی برای فروش نفت نخواهیم داشت.

وی همچنین تصریح کرد: در حال حاضر منطقه خاورمیانه در تعیین قیمت نفت نقش اساسی دارد و نفت شیل دیگر تاثیر چندانی برای تعیین قیمت نفت ندارد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *