رویترز گزارش داد

دوره فروش فولاد به ایران سر آمده است

رویترز با اشاره به افزایش قابل توجه تولید فولاد در ایران و بی‌نیازی از واردات نوشت: شرکت‌های خارجی در دوره پساتحریم به‌جای برنامه ریزی برای فروش فولاد به این کشور باید در زمینه انتقال تکنولوژی با شرکت‌های ایرانی همکاری کنند.

به گزارش تبریز بیدار به نقل از تسنیم، طی گزارشی نوشت در حالی که تولیدکنندگان فولاد جهان امیدوارند با رفع تحریم‌ها وارد بازار چند میلیارد دلاری ایران شوند و تولیدات خود را روانه بازار این کشور کنند سرمایه گذاران ایرانی در حال افزایش تولید محلی هستند و حتی انتظار می‌رود تولید مازاد برای صادرات داشته باشند.


ایران در برنامه‌های خود افزایش سه‌برابری تولید فولاد و رسیدن به ۵۵ میلیون تن در سال تا ۲۰۲۵ را هدف‌گذاری کرده است.

شرکت پوسکو کره جنوبی و شرکتی متعلق به نیپون ژاپن از جمله شرکت‌هایی هستند که قصد دارند به ایران فولاد بفروشند. کاهش رشد اقتصادی جهان و افت تقاضا در کشورهایی مثل چین شرکت‌های فولادساز را به این فکر انداخته است بازارهای جدیدی را برای خود بیابند.

اما تولیدکنندگان ایرانی به‌لطف کاهش واردات فولاد در پی وضع تحریم‌ها، تولید داخلی فولاد را افزایش داده‌اند. انجمن جهانی فولاد اعلام کرده است از سال ۲۰۰۷ تولید فولاد ایران رشد ۶۰ درصدی داشته و در سال ۲۰۱۴ به ۱۶.۳ میلیون تن رسیده است.

یک عضو انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران در این باره گفت: سالها پیش ایران ۱۰ تا ۱۲ میلیون تن در سال فولاد وارد می‌کرد. با اطمینان می‌توان گفت که ما هیچ‌گاه دیگر این رقم را وارد نخواهیم کرد.

وی افزود: در واقع اکنون با مازاد ۳ تا ۴میلیون تنی تولید روبه‌رو هستیم.

بر اساس این گزارش ایران که در سال ۲۰۰۷ بالغ بر ۱۲.۲ میلیون تن به‌ارزش ۷ میلیارد دلار فولاد وارد کرده بود این رقم را در سال ۲۰۱۴ به ۴.۵ میلیون تن کاهش داد. ایران در سال ۲۰۰۷ بزرگترین واردکننده فولاد در خاورمیانه بود.

انتظار می‌رود با رفع تحریم‌ها منابع مالی بیشتری در دسترس صنعت فولاد ایران قرار گیرد و در نتیجه تولید فولاد این کشور بیش از پیش افزایش یابد.

مهدی کرباسیان معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت ایران پیش‌بینی کرد صادرات فولاد این کشور در سال جاری ایرانی دو برابر شود و به ۴ میلیون تن برسد. وی گفت در برنامه است که این رقم تا سال ۲۰۲۵ به ۱۰ میلیون تن برسد.

یک منبع نزدیک به شرکت کره‌ای پوسکو گفت ایران بازاری بسیار مهم برای این شرکت است و به‌محض رفع تحریم‌ها وارد بازار ایران خواهد شد. پوسکو پیش از تحریم‌ها ۲۰۰ هزار تن فولاد به ایران فروخته بود.

این گزارش در ادامه نوشت فرصت‌های پیش روی شرکت‌های خارجی در ایران بیش از فروش فولاد به این کشور است. در واقع برنامه‌های ایران برای افزایش تولید داخلی خبر بدی برای شرکت‌های خارجی نیست زیرا می‌توانند توانایی‌های فنی و تجهیزاتی خود برای این منظور را در اختیار ایران بگذارند.

شرکت پوسکو اعلام کرده است در تماس با شرکت‌های ایرانی برای انتقال تکنولوژی به این شرکت‌هاست.

شرکت فنلاندی اتوتک نیز قراردادی برای انتقال تکنولوژی به ایران برای ساخت یک کارخانه فرآوری سنگ‌آهن در این کشور را به دست آورده است.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *