روایتی از نفوذ آمریکایی در اقتصاد ایران

شمس‌الدین حسینی با تبیین ابعاد اقتصادی “پروژه نفوذ” گفت: آمریکایی‌ها از فرصت خصوصی‌سازی در برخی از کشورها استفاده کرده و در مراکز حساس و استراتژیک صنعتی و اقتصادی آنها نفوذ کردند؛ در شرایط فعلی باید برای مقابله با استراتژی نفوذ آمریکایی‌ طرح داشته باشیم.

به گزارش تبریز بیدار به نقل از نسیم، سید شمس الدین حسینی وزیر اقتصاد دولت‌های نهم و دهم در نشست «تبیین و بررسی اقتصاد مقاومتی و نفوذ استکبار» که در حسینیه اعظم اهواز برگزار شد گفت: نفی نفوذ و سیطره بیگانه از اهداف قانون اساسی و اصول اقتصادی آن است که به ویژه در روزهای اخیر و پس از توافق دولت ایران با گروه ۱+۵ و اتحادیه اروپا مورد تأکید مقام معظم رهبری قرار گرفته است.


حسینی، نفوذ را مسیر موذیانه سیطره استکبار خواند و گفت: استکبار جهانی و به طور ویژه آمریکا، پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران راه‌های مختلف چون تحریم، تحمیل جنگ، توطئه و ترور بر علیه ملت ایران را پیموده و به نتیجه دلخواه خود نرسیده و اکنون بیش از قبل به فکر نفوذ در ابعاد فرهنگی، سیاسی و اقتصادی در ایران است.

این استاد دانشگاه افزود: آمریکایی‌ها در نفوذ اقتصادی کهنه‌کار و دست بلندی دارند و تاریخ اقتصادی جهان بر اینامر صحه می‌گذارد.

وی «شبیخون نیکسون» در تاریخ اقتصادی جهان را نمونه‌ای بارز از نفوذ آمریکایی یاد کرد و گفت: آمریکایی‌ها پس از جنگ جهانی دوم در لوای «شعار ایجاد ثبات اقتصادی و جلوگیری از جنگ ارزی» در نظام پولی و ارزی بین المللی رخنه کردند، دست دوستی به سوی هم پیمانان خود دراز کردند، با آنها توافق کردند و آنگاه که به نظام پولی و ارزی بین المللی سیطره پیدا کردند، سر بزنگاه عهد شکستند و همه را قال گذاشتند.

حسینی در شرح این مثال برجسته نفوذ استکبار در نظام اقتصادی گفت: آمریکایی‌ها تعهد کرده بودند که هر که دلار آمریکا را به عنوان دارایی‌اش نگهداری کند، در صورت مراجعه، به ازای هر ۳۵ دلار یک اونس طلا تحویل وی می‌دهند. با این ترفند پول خود یعنی دلار را جهان روا و جهان قبول کردند. اما با سوء استفاده، اقدام به چاپ بی‌رویه دلار کردند و زمانی که دولت‌ها و اشخاص خواستند دلارها را تحویل آمریکا دهند و طلا بگیرند، یکدفعه نیکسون در سال ۱۹۷۱، اعلام کرد که تعهد آمریکا برای تبدیل دلار به طلا خاتمه یافته و عهد شکستند، اگر چه نفوذ و سیطره دلار بر اقتصاد دنیا همچنان باقی است.

حسینی بحران آسیای جنوب شرقی در سال ۱۹۹۸ را نمونه‌گیری از نفوذ اقتصادی آمریکایی‌ها بر شمرد و گفت: در شرایطی که خیلی افراد پیوند اقتصادی کشورهای آسیای جنوب شرقی با اقتصاد آمریکا را عامل رشد این کشورها می‌دانستند برخی سرمایه داران خاص آمریکایی با خروج سرمایه‌های پولی و مالی خود از بازارهای آسیای جنوب شرقی این کشورها را با بحران مالی و اقتصادی مواجه کردند و جالب آنجا بود که وقتی این کشورها به نهادهای پولی و مالی جهانی که تحت سیطره و نفوذ آمریکایی‌ها است مراجعه می‌کردند، اینها برای اعطای وام به دولت‌های بحران دیده، شرط‌هایی می‌گذاشتند که یکی از آنها انتخاب وزرای اقتصاد و رؤسای بانک مرکزی باب میل آمریکایی‌ها و غربی‌ها بود.

به گزارش نسیم، حسینی نفوذ آمریکایی در اقتصاد کشورهای عضو اتحاد جماهیر شوروی پس از فروپاشی این اتحادیه را مثال برجسته دیگری خواند و گفت: که آمریکایی‌ها از فرصت خصوصی سازی در برخی از این کشورها استفاده کرده و در مراکز حساس و استراتژیک صنعتی و اقتصادی آنها نفوذ کردند به طوریکه به مراکزی چون شبکه نیرو و برق این کشورها مسلط شدند.

سهامداران آمریکایی مدیران وابسته‌ای را در این مراکز مهم منصوب می‌کردند و از این طریق توسعه مناسبات اقتصادی و حتی سیاسی را هدایت می‌کردند و می‌کنند.

وزیر سابق امور اقتصادی و دارایی کشورمان گفت: استکبار جهانی و آمریکا چنین سابقه تاریخی دارند و در توافق و اجرای توافق با آنها باید هشیار بود تا سر بزنگاه کشور را قال نگذارند.

حسینی افزود: زمانی انگلیس ابرقدرت بود و همه منابع دنیا را متعلق به خود می‌دانست، لذا شصت سال پیش به جرم «نهضت ملی کردن صنعت نفت» دست به تحریم مالی و نفتی ایران زد.

البته همان موقع هم در برخی افکار و محافل نفوذ کرده بودند و این اندیشه را ترویج می‌کردند که نفت یک ماده بد بو است و ارزش بر هم خوردن مناسبات با یک کشور بزرگی چون انگلیس را ندارد. اما ملت ایران آگاه بودند، مقاومت کردند و حال همه ساله در ۲۹ اسفندماه به پاس گرامیداشت این بصیرت و مقاومت، روز ملی در ایران است و بزرگ داشته می‌شود.

این استاد دانشگاه گفت: انرژی و صنعت هسته‌ای نیز مثال زنده‌ای از زیاده‌خواهی استکبار امروز یعنی آمریکا است که نتوانستند با تهدید و تحریم و ترور جلوی پیشرفت آن را در ایران بگیرند و خود اظهار کردند که ایرانیان توانستند به رغم تحریم تعداد سانتری فیوژها را از ۱۴۰ یا کمی بیشتر به بالای ۱۹ هزار برساند، به غنی‌سازی اورانیوم در سطح ۲۰ درصد برسد، مرکز پیشرفته تاسیسات هسته‌ای صلح آمیز چون آب سنگین اراک و تأسیسات فردو را راه‌اندازی کند.

حسینی گفت در این شرایط استراتژی نفوذ در نظر آمریکایی‌ها برجسته و طمع آنها برانگیخته شده که ما نیز باید برای مقابله با آن طرح داشته باشیم.

وزیر سابق امور اقتصادی و دارایی کشورمان، سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی را برنامه مناسبی برای مقابله با نفوذ استکبار خواند و افزود: سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی با بهره‌گیری از سیاست‌های کلی اصل ۴۴، اقتصاد دانش بنیان و توجه به تجربه تحریم‌های اخیر طراحی شده است و در سطحی فراتر از یک برنامه بلکه الگو مطرح است.

این استاد اقتصاد گفت: همانطوری‌که در خود این سیاست‌ها آمده است باید آن را به گفتمان فراگیر و رایج ملی تبدیل کنیم و آن را از حوزه اندیشه و باور دنبال کنیم.

 حسینی بالاترین مرحله نفوذ استکبار را نفوذ در باورها خواند وگفت: با ترویج گفتمان اقتصاد مقاومتی باید جلوی نفذ در باورهای اقتصادی گرفته شود.

حسینی افزود: باید مراقبت کنیم که داشته‌هایمان را ناچیز نپندارند و در مقابل، ظرفیت‌های کشور را باور و داشته‌هایمان را به رخ آنها بکشیم.

وی گفت: باید مراقب باشیم که مبادا با گزارش‌های آماری نادرست به مسئولان، کشور ناتوان و ندار معرفی شود.

وزیر سابق اقتصاد کشورمان گفت: سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی که در زمستان سال ۱۳۹۲ توسط مقام معظم رهبری ابلاغ شده است، هدفش پیشرفت و بهبود کشور و رویکرد آن جهادی است. مردم جهادگران این عرصه هستند و باید به ظرفیت مردم باور داشت.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *