گزارش زنده «تبریز بیدار از جلسه شورای شهر :

دبیری:۶۷ درصد درآمدهای وصولی محقق شده است/شهردار: درآمدمان نسبت به سال قبل هشت درصد افزایش یافته/بحث داغ کفن ودفن اموات در شورا

نجفی خاطرنشان کرد: ما در بودجه امسال در آمدمان نسبت به سال قبل هشت درصد افزایش یافته است. تا بهمن ماه تمام پروژه های خود را به اتمام می رسانیم.

به گزارش تبریز بیدار جلسه شورای اسلامی شهر تبریز دقایقی قبل با نیم ساعت تاخیر شروع شد. 

عابدزاده در ابتدا حدیثی را با این مضمون قرائت کرد که هرکس دروغ بگوید و خلف وعده کند و خیانت در امانت نماید، منافق است. 

دبیری: نظرات شورا را به شهردار انتقال می دهیم

در ادامه شهرام دبیری رئیس شورا، انتخاب تبریز به عنوان توسعه یافته ترین و زیباترین شهر ایران را تبریک گفت. وی همچنین هفته نیروی انتظامی را به حافظان نظم و امنیت جامعه تبریک گفت.

رئیس شورای شهر تبریز با اشاره به موضوع بودجه سال ۹۵ گفت: در این دوره تلاش می کنیم نظرات شورا را به شهردار منتقل کنیم. 

دبیری همچنین گزارشی از بودجه شش ماهه اول سال ۹۴ را قرائت کرد. وی در این گزارش گفت: ۶۷ درصد از در آمدهای وصولی شهرداری محقق شده است. 

دبیری در خاتمه نام غائبین جلسه را اعلام کرد که بابایی، محدث و خاماچی در جلسه امروز شورا غیبت داشته اند.

نجفی:درآمدمان هشت درصد افزایش داشته

شهردار تبریز نیز در این جلسه گفت: در رابطه با بودجه سال ۹۵ تمامی سیاستها و رویکردها مطالعه شده و به اعضای شورا ارائه می شود. توجه ویژه به فضای سبز، مبلمان شهری و زیبا سازی و توجه به محور تاریخی تبریز در بودجه سال بعد تاکید شده است. 

وی افزود: ما در بودجه امسال، در آمدمان نسبت به سال قبل هشت درصد افزایش یافته است و تا بهمن ماه تمام پروژه های خود را به اتمام می رسانیم. 

نجفی خاطرنشان کرد: ما امسال توانستیم تا حدودی به شعارمان در خصوص نهضت آسفالت عمل کنیم و سال بعد توجه مان به زیباسازی و فضا سبز شهر می باشد. 

شهردار گفت:از طرف سازمان ملل سه شهر برای معرفی به دنیا انتخاب شده که یکی از آنها شهر تبریز می باشد.

بحث داغ کفن و دفن اموات روی میز شورا

  در ادامه، اعضای شورا به موضوع تعرفه های محلی عوارض وادی رحمت پرداختند که حبیب شیری آذر گفت: نظر ما درخصوص افزایش تعرفه های عوارض ۱۵ درصد است ولی نظر مسئولان سازمان ۲۵ درصد بود. 

جعفر مدبر به عنوان مخالف این لایحه گفت: ما پنج ماه دیگر تعرفه های محلی را افزایش خواهیم داد و اگر الان نیز افزایش بدهیم مردم به مشکل می خورند و پیشنهاد من ده درصد است. 

باغبان دیگر عضو شورا نیز در این باره گفت: شهرداری باید هزینه تمام شده دفن را از مردم بگیرد و نمی شود در این سازمان به مردم یارانه بدهیم.

علی شیاری نیز گفت: تبریز روی گسل زلزله هاست و چرا باید تمام ساخت و ساز خودمان را روی گس انجام بدهیم و امن ترین منطقه تبریز را به اموات اختصاص دهیم؟!

اکرم حضرتی هم در این خصوص به همکاران خود گفت: با کدام ادله و شاخص ها درصد ها را پیشنهاد می دهید؟!

همچنین خاماجی  گفت : بودجه ریزی باید بر اساس عملکرد باشد و کارهای ما در بودجه ما آیا بر اساس بهبود شهر بود یا نه؟ بر مصوبات شورا که باید شهرداری انحام دهد نظارت شود که متاسفانه نمی شود / ارکان شهرداری به هیچ وجه به بودجه مصوب شورا ارزش قایل نیستند / لابی گری ارکان شهرداری با برخی اعضای شورا باعث ضعف بودجه می شود / اسناد داریم که برخی پروژه ها صددر صد با ترک تشریفات انجام شده است که این امر خود باعث از رده خارج شدن پیمانکاران موفق می شود / اعطای قدرت شورا به شهرداری باعث رشد کاذب برخی افراد شده است در بودجه باید حاکمیت قانون پیاده شود/ اکثر اعضای شورا فعالیتشان نکته ای است و کار شورایی صورت نگرفته است

شهردار تبریز نیز گفت: در حال شناسایی مکان های مناسبی برای آرامستان ها هستیم هم در غرب تبریز و هم در شرق تبریز. 

پس ازکش و قوس های فراوان در شورا ، با افزایش ۱۵ درصدی هزینه کفن و دفن موافقت شد . 

در ادامه جلسه اعضا پیشنهادات خود را برای بودجه سال ۹۵ ارائه دادند.

المیرا خاماچی عضو کمیسیون فرهنگی شورا، با بیان اینکه در بررسی بودجه سال آینده باید بررسی دقیق و کارشناسی انجام شود، عنوان کرد: لازم است شورا بودجه‌ی سال‌های قبل را آنالیز کند تا مشخص شود در کدام بخش‌ها درصد تحقق پایین است، آیا مصوبات شورا در راستای منافع شهر و شهروندی بوده است؟

وی تصریح کرد: متاسفانه مصوبات شورا در راستای رسالت و وظیفه اصلی نمایندگان مردم نیست، مصوباتی هم که تصویب می‌شود به علت عدم نظارت جدی شورا دستخوش تغییر در شهرداری می‌شود و ما رصد نمی‌کنیم ببینیم سیاست‌های شورا اجرا شده یا نه.

وی افزود: در پایان سال جابجایی چشمگیر بودجه نمایان می‌شود که با مصوبه شورا تفاوت‌های زیادی دارد، ارکان شهرداری به بودجه تصویب شده عمل نمی‌کنند و لابی گری مانع انجام کار کارشناسی می‌شود.

خاماچی با انتقاد از عملکرد نقطه‌ای و منفعتی اعضاء، اظهار داشت: اعضا بدون در نظر گرفتن منافع مردم سعی در انجام امور شخصی خود دارند و بیشتر می‌خواهند پروژه‌های شخصی را عملی کنند، پروژه‌ها در مناطق با ترک تشریفات و لابی گری انجام می‌شود و شورا بی خبر است.

وی ادامه داد: در حال حاضر پروژه‌هایی در سطح شهر در حال اجراست که اصلا به تصویب شورا نرسیده است، شورا باید بودجه عملیاتی را به جای سنتی در پیش گیرد. بنده برای تمام اظهارات خود سند دارم.

نجفی نیز در واکنش به اظهارات المیرا خاماچی گفت: شورا با این حرف‌ها خود را زیر سوال می‌برد، بگویید چه کسانی لابی‌گری می‌کنند یا به مصوبه شورا ارزش قائل نیستند تا با آنان برخورد شود، شورا اجازه ۱۰ درصد جابجایی را به شهرداری داده بود اما ما ۲ درصد هم جابجایی نکردیم، ۱۰ میلیارد تومان حق ترک تشریفات دادید که تنها ۵ میلیارد آن ترک شده است.

در ادامه اصغر عابدزاده با انتقاد از عدم توجه به عملی شدن پیشنهادات در بودجه، تاکید کرد: تشویق و تنبیه در شهرداری جایی ندارد و کسی از مدیر منطقه نمی‌پرسد چرا ۶۰درصد بودجه محقق شده است، بودجه مصوبه باید جامع و منطقی باشد.

وی یادآور شد: یکی از مناطق ۱۴ پروژه مسیرگشایی برای خود تعریف کرده اما یک عدد هم به اتمام نرسیده است، پروژه‌های نیمه تمام از دوره سوم باقی مانده است و ما پروژه جدید تعریف می‌‎کنیم.

وی خاطرنشان کرد: در بودجه سال ۹۵ باید عملیاتی عملکرد نه شعاری، در سال آینده باید به معقوله سرمایه‌گذاری و حاشیه نشینی توجه ویژه‌ای شود، میزان بودجه نباید افزایش داشته باشد.

ایران آهور دیگر عضو شورا با بیان اینکه باید برای مناطق کم برخوردار بودجه بیشتری در نظر گرفته شود تا تقسیم منابع عادلانه صورت گیرد، ابراز کرد: به شورایاری محلات تا کنون توجه نشده و در سال جاری باید به این موضوع پرداخت شود، تخصص گرایی در شهرداری وجود ندارد و همین امر میزان بهره‌وری را کاهش داده است.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *