آغاز پنجمین دوره مسابقات آسیایی ورزش زورخانه ای و پهلوانی

پنجمین دوره مسابقات آسیایی ورزش زورخانه ای و پهلوانی در تبریز آغاز شد.

به گزارش تبریز بیدار، پنجمین دوره مسابقه های آسیایی ورزش زورخانه ای و پهلوانی عصر سه شنبه طی آیینی در سالن شش هزار پورشریفی تبریز با حضور دکتر شعبانی بهار معاون توسعه ورزش همگانی وزارت ورزش و جوانان کشور , دکتر اسماعیل استاندار آذربایجانشرقی , دکتر نجفی شهردار کلان شهر تبریز , دکتر دبیری رییس شورای اسلامی شهر تبریز , مهندس مهر علیزاده رییس فدراسیون بین الملی زورخانه ای و فرهاد طلوع کیان رییس فدراسیون زورخانه ای و پهلوانی کشور آغاز شد.

این دوره از مسابقه های با حضور ۱۳۷ ورزشکار زورخانه ای و کشتی پهلوانی از ۱۹ کشور ایران، اندونزی، مالزی، مغولستان، کره جنوبی، سریلانکا، تاجیکستان، تایلند، فیلیپین، قطر، نپال، پاکستان، افغانستان، عراق، هند، امارات، چین تایپه، کامبوج و بنگلادش به مدت سه روز در تبریز برگزار می شود.

رقابت های زورخانه ای از فردا صبح به مدت دو روز در سالن پورشریفی شروع می شود و روز آخر این مسابقه ها نیز اختصاص به رقابت های کشتی پهلوانی دارد.

در ابتدای این مراسم، یک دقیقه سکوت برای قربانیان فاجعه منا در سالن انجام شد و سپس مدیر کل ورزش و جوانان آذربایجان شرقی به سخنرانی پرداخت.

سیدمحمد شروین اسبقیان در این مراسم اظهار کرد: افتخار داریم که پنجمین دوره مسابقات قهرمانی زورخانه ای و کشتی پهلوانی ۲۰۱۵ آسیا را بر اساس منویات مقام معظم رهبری و در راستای سیاست های دولت تدبیر و امید، در شهر قهرمان‌پرور تبریز برگزار می کنیم.

وی افزود: مقدم تمام میهمانان عزیز از جمله سفرای کشورهای خارجی، ورزشکاران تیم های شرکت کننده و داوران را به شهر تبریز گرامی می دارم.

شهرام دبیری، رییس شورای اسلامی شهر تبریز نیز در این مراسم گفت: تبریز شهری است که در تمام عرصه های اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی، علمی و ورزشی پیشرو است.

وی ضمن خیر مقدم گویی به میهمانان این مسابقات اظهار کرد: با توجه به اینکه رشته ورزش های زورخانه ای و کشتی پهلوانی، جایگاه ویژه ای دارد و ریاست فدراسیون بین المللی این رشته بر عهده یک ایرانی است، بنابراین تصمیم گرفتیم توجه ویژه ای به این تورنمنت داشته باشیم و امیدوارم این رقابت ها در فضای سالم و خوبی برگزار شود.

استاندار آذربایجان شرقی در مراسم افتتاحیه این مسابقه ها با اشاره به اینکه ورزش باستانی و زورخانه ای ریشه عمیق در تاریخ و فرهنگ ملی و اسلامی ایران زمین دارد، گفت: بر این اساس باید این رشته ورزشی مفید و مفرح در بین جوانان برای ایجاد نشاط جسمی و روحی بیش از پیش گسترش یابد.

اسماعیل جبارزاده افزود: شهر تبریز به عنوان شهر اولین ها در ایران اسلامی تلاش خواهد کرد میزبان خوبی برای ورزشکاران شرکت کننده در این دوره از مسابقه ها شود.

غلامرضا شعبانی بهار، معاون توسعه ورزش همگانی وزارت ورزش و جوانان نیز در سخنانی، از شرایط خوب شهر تبریز برای برگزاری مسابقات بین المللی ورزشی گفت و از وجود زیرساخت های خوب در این شهر قدردانی کرد.

رئیس فدراسیون جهانی ورزش زورخانه ای نیز در این مراسم گفت: این ورزش که ریشه در ذات و فطرت انسان ها داشته و مضامین مهربانی، جوانمردی و احترام را با خود به همراه دارد، باید در کشورهای مختلف جهان روز به روز با سرمایه گذاری های انسانی و تجهیزاتی گسترش یابد.

آیین افتتاحیه این دوره از مسابقه ها با اجرای نمایش گروهی که متضمن تاریخ و فرهنگ آذربایجان و ریشه ورزش های زورخانه ای و باستانی ایران زمین را شامل می شد، به پایان رسید.

در این ایین گروه کر به اجرای سرود مقدس جمهوری اسلامی ایران پردختند

در پایان آیین افتتاحیه، از پهلوان بنی نصرت، پهلوان پرویز هادی و از خانواده شهید ورزشکار منجم و جانباز علی جهانگیری قدردانی به عمل آمد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.