در جلسه سردار نقدی با استاندار مطرح شد؛؛

جبارزاده:تحقق اقتصاد مقاومتی تکلیف شرعی همه مسوولان است

راهکارهای همکاری بسیج سازندگی در اجرای طرح‌های توسعه به ویژه در جهت تحقق اهداف سند تدبیر توسعه استان و اقتصاد مقاومتی در نشستی با حضور مسوولان ارشد استانداری آذربایجان شرقی و مسوولان سپاه و بسیج بررسی شد.

به گزارش تبریز بیدار؛ راهکارهای همکاری بسیج سازندگی در اجرای طرح‌های توسعه به ویژه در جهت تحقق اهداف سند تدبیر توسعه استان و اقتصاد مقاومتی در نشستی با حضور مسوولان ارشد استانداری آذربایجان شرقی و مسوولان سپاه و بسیج بررسی شد.            

استاندار آذربایجان شرقی در این نشست عمل به دستورهای رهبر معظم انقلاب مبنی بر اقتصاد مقاومتی را تکلیف شرعی همه مسوولان دانست و با اشاره به اقدامات انجام یافته در این راستا در استان، گفت: اصول و چارچوب سند تدبیر توسعه استان مبتنی بر اقتصاد مقاومتی است.

 اسماعیل جبارزاده با بیان این که سند تدبیر توسعه حاصل یک سال مطالعه کارشناسان، اساتید دانشگاهی، مدیران و فعالان بخش خصوصی است، افزود: سند به جای آرمان‌گرایی، بر اساس واقعیت‌ها و پتانسیل‌های استان تنظیم شده است، چرا که برنامه‌های توسعه کشور به دلیل عدم توجه به منابع و امکانات عملا قابلیت اجرایی شدن نداشت.

وی با اشاره به این که سند تدبیر توسعه استان با روش هسته‌های کلیدی تدوین شده است، افزود: این روش از سوی سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور به عنوان الگوی برنامه‌ریزی در برنامه ششم توسعه قرار گرفت و کارشناسان ما با حضور در تمام استان‌ها این روش را به کارشناسان برنامه‌ریزی آموزش دادند.

جبارزاده اضافه کرد: خوشحالیم که با تدوین این برنامه توانستیم به عنوان اولین استان در جهت عملیاتی کردن اقتصاد مقاومتی قدم برداریم.

استاندار آذربایجان شرقی در ادامه الگوی مدیریتی دفاع مقدس و مدیریت جهادی را ضرورت انجام کارهای بزرگ و گذر از مشکلات جاری کشور عنوان کرد و گفت: ما در بخش‌های مختلف استان این الگو را به کار گرفته‌ایم و موفقیت‌های بزرگ استان مدیون این رویکرد بوده است.

وی با اشاره به این که ایجاد اشتغال از اهداف مدیریت استان است، گفت: حل مشکل اشتغال نیازمند حرکت جهادی و بسیجی است و سازمان بسیج در این راستا می‌تواند کمک بزرگی برای دولت باشد.

جبارزاده با اشاره به محوریت بحث اشتغال در سند تدبیر توسعه استان، خاطرنشان کرد: امیدواریم با کمک بسیج و استفاده از ظرفیت‌های این نهاد انقلابی، برنامع جامعی در راستای ایجاد اشتغال و اقتصاد مقاومتی تهیه کنیم و نهضت اشتغال را به راه بیندازیم.

وی با اشاره به وجود ۱۰۲ هزار واحد صنفی تک‌کارفرما در استان، گفت: به دنبال اخذ مجوزهای خاصی از دولت در خصوص به‌کارگیری سیستم استاد و شاگردی در این واحدها هستیم و بسیج هم می‌تواند در این راستا ایفای نقش کند.

استاندار آذربایجان شرقی همچنین به بحث احیای دریاچه ارومیه اشاره کرد و گفت: برای احیای این دریاچه، روش‌های اداری و روزمره جواب نمی‌دهد و ما باید از ظرفیت‌های مردمی و بسیج استفاده کنیم.

وی افزود: در راستای احیای دریاچه ارومیه باید اصلاح روش آبیاری و پوشش انهار در پنج هزار هکتار از اراضی کشاورزی پیرامون آن اجرا شود که در این زمینه نیز می‌توانیم از ظرفیت بسیج سازندگی استفاده کنیم.

رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی آذربایجان شرقی هم در این نشست گفت: سند تدبیر توسعه استان در راستای حل چالش‌های موجود استان، اصلاح روش‌های برنامه‌ریزی قبلی و حرکت در مسیر اقتصاد مقاومتی تدوین شده است.

دکتر داود بهبودی افزود: یکی از ویژگی‌های مهم این سند، توجه به واقعیت‌های استان و اتکا به منابع غیردولتی است.

وی همچنین با تشریح مشخصه‌ها و ویژگی‌های سند تدبیر توسعه استان، هسته‌های کلیدی کارگروه‌های ۱۲ گانه و شهرستان‌ها و تعدادی از پروژه‌های محوری آنها را تبیین کرد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.