نظر اعضای شورا شهر تبریز درخصوص لایحه مجلس؛

از تصمیم احساسی مجلس تا رفتارهای پوپولیستی در انتخابات شوراها/عملکرد شورای شهر تبریز، بهانه دست مجلس داد

استوتچی می گوید:عملکرد شوراهای شهر به خصوص شهر تبریز، در طی دوسال گذشته بهانه خوبی برای مجلس داده است تا تعداد اعضای شورا را کاهش دهند.

سرویس اجتماعی تبریز بیدار/

نزدیک به یک هفته از تصویب قانون کلیات طرح اصلاح موادی از قانون تشــکیلات، وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی کشور و انتخاب شهرداران توسط مجلس نهم می گذرد، قانونی که باعث می شود تعداد اعضای شورای شهر کاهش یابد.

حال برای آگاهی از نظرات نمایندگان مردم در شورای شهر تبریز، با تنی چند از ایشان به گفت و گو نشستیم.

محمد حسین جعفری: این کار خیلی عالی است ولی باید تایید صلاحیت اعضای شورا باید عین مجلس باشد.

وی افزود: اگر نمایندگان مجلس دغدغه کاهش تنش ها وتشتت آرا در شوراها را دارند باید عین قوانین مجلس چه در حوزه تایید صلاحیت و یا در قوانین جاریه در خصوص شورای شهر اعمال گردد.

این عضو شورا در خصوص دلایل مجلس برای تصویب این قانون نیز گفت: بالاخره افزایش یکباره اعضای شورا به ۲۱نفر مشکلات مدیریتی را در پی داشت.

امیرحقیان: به نظر من تصویب قانون مذکور بیشتر احساسی بود تا کار کارشناسی شده.

وی تصریح کرد: معیار صحیح برای تعیین تعداد اعضای شورا، مشکلات شهر است و به نظر من ۱۳ نفر نمی توانند تبریز را با این افزایش جمعیت و گسترش فیزیکی شهر تحت پوشش خود قرار دهند.

این عضو شورا در خصوص دلایل تصویب این طرح نیز گفت: بنا به گفته برخی، ناهماهنگی ها و اختلاف نظرات موجود در شورا، باعث این کار شده است ولی باید بدانیم در شورا باید تضارب آرا باشد و با افزایش روحیه جمعی اعضای شورا مطمئن باشید که شورا به سمت آرامش حرکت می کرد.

جواد ششگلانی: تصویب قانون تعداد اعضای شورا امر خوب و مفیدی به شمار می آید.

وی عنوانکرد: بالاخره وقتی تعداد اعضای شورا زیاد باشد ناهماهنگی نیز به تبع آن افزایش می یابد و همچنین تعداد بالای اعضای شورا باعث می شود قوانینی که باید سریع تصویب گردد تا به امورات شهری رسیدگی شود نیز به تاخیر می افتد.

جعفر مدبر: من کاملا با این طرح موافقم.

این عضو شورا تصریح کرد: با ۲۱نفر جمع بندی مطالب خیلی سخت می شود و همانطور که شما نیز شاهد هستید در طی این دو سال، شورا آن طور که باید، به وظایف خود عمل نکرده است.

وی افزود: افزایش ناگهانی دو برابری اعضای شورا، کارشناسی شده نبود و همین امر نیز باعث اختلاف آرا و ضربه زدن به امورات شهری شد، البته باید در نظر داشت برای تبریز با این حجم جمعیت ۱۳نفرنیز خواهد بود.

محمد حسن استوتچی: تعداد بالای اعضای شورا به دلیل انتقال مشکلات شهر و نظرات مردم به پارلمان محلی خیلی خوب است ولی به این شرط که شورا نیز به وظیفه خود عمل کند.

وی افزود: بالا بودن تعداد اعضای شورا فی نفسه خوب است ولی عملکرد شوراهای شهر به خصوص شهر تبریز، در طی دوسال گذشته بهانه خوبی برای مجلس داده است تا تعداد اعضای شورا را کاهش دهند.

فریدون بابایی اقدم: اساس افزایش تعداد اعضای شورا بر این اصل بود که با افزایش اعضای شورا، قدرت نیز تقسیم شود و این نیز عمل بسیار خوبی بود، ولی نمود عینی این افزایش، ناهماهنگی و تشتت آرای بیشتر بین اعضای شورا بود.

این عضو شورای شهر بیان داشت: در مورد کاهش تعداد اعضای شورا نیز باید این موضوع را در نظر گرفت که اگر فردی که در حد شورای شهر نبوده و بر اساس رفتارهای پوپولیستی به شورا راه یابد ضربه بسیار سنگین تری به شهر وارد می شود.

وی افزود: در انتها با توجه به تجربه این دوسال گذشته تصویب این قانون را برای شهر مفید می دانم.

اکرم حضرتی: افزایش و کاهش تعداد اعضای شورا مزایا و معایب خاص خود را دارد.


وی افزود: از محاسن بالا بودن تعداد اعضای پارلمان محلی می توان به افزایش نگاه کارشناسی در شورا اشاره کرد و از معایب آن نیز می توان به تشتت آرا و ناهماهنگی اشاره داشت.


این عضو شورا در خصوص نظر خود درباره مصوبه مجلس گفت: بالاخره نمایندگان مجلس بر اساس آسیب شناسی که انجام داده اند این تصمیم را گرفتند.


سعید محدث: به جمله «ان شاالله خیر است» اکتفا کرد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.