گزارش «تبریز بیدار» از جلسه شورای شهر تبریز؛

انتقاد شدید شیاری از شهردار/نجفی: تهمت بزنید جواب می دهم!/حاجی پور:باید تمرین گفتگو کنیم!

جلسه امروز شورای شهر با بگو مگوی شهردار با شیاری همرا بود.

به گزارش تبریز بیدار؛ جلسه شورای اسلامی شهر تبریز طبق معمول با نیم ساعت تاخیر آغاز شد. محمد حسین جعفری به عنوان نایب رئیس، در غیاب دبیری جلسه را شروع کرد. وی در ابتدای سخنان خود، شهادت سردار همدانی را تسلیت گفته و افزود: امروز سخنران پیش از دستور نداریم و عزیزانی که هفته قبل به دلیل کمبود وقت نتوانستند نظراتشان را در خصوص بودجه بگویند فرصت در اختیار آنهاست.


امیر حقیان: ما می خواهیم بودجه عملیاتی باشد ولی نمی شود!

 امیرحقیان در خصوص بودجه گفت: بودجه دونوع است بودجه عملکردی و عملیاتی. ما می خواهیم بودجه عملیاتی باشد ولی نمی شود لذا خواهشمندم تصویب و مصوبه ما بر اساس بودجه عملیاتی باشد. وی افزود: بودجه ارایه شده شهرداری نیز بودجه پروژه ای است نه حتی عملکردی. وی در ادامه از ویژگی های بودجه عملیاتی گفت و افزود: در جهت جلوگیری از انحراف بودجه که زیاد است پیشنهاد می کنم هم در امروات پرسنلی و هم در امورات غیر پرسنلی تفاهم نامه ای با شورا ببندیم و اعضای شهرداری غیر از بودجه مصوب در جایی خرج نکنند.


فریدون بابایی اقدم نیز سخنان خود را اینگونه آغاز کرد: در اول باید فکری کنیم تا موقع بارندگی شاهد تشکیل دریاچه نباشیم! وی در ادامه به مشکل محله بارناوا اشاره کرد و گفت: باید هر جه سریع تر مشکل این منطقهحل شود. بابایی اقدم با بیان اینکه وضعیت مالی شهرداری خوب نیست و باید در تعرفه عوارض محلی تجدید نظر کنیم گفت: شورا وقت کیفی برای بررسی بودجه نمی گذارد و قبل از ارایه بودجه، باید با شهرداری بودجه را بررسی کنیم و مشکلات مردم را به شهرداری برسانیم.


بابایی اقدم خاطرنشان کرد: مصوبات شورا بایدعینا و سریعا به تصوییب برسد و شفاف سازی مالی نیز باید افزایش یابد.


شورای استان به توهین مجلس واکنش نشان دهد!

شهین باهر دیگر عضو شورا نیز گفت: مجلس با کدوم دلیل و بهانه، اعضای شورا را کاهش داده است؟من پیشنهاد می کنم اگر بحث کاهش هزینه است نمایندگان مجلس نیز کاهش یابد و شورای استان باید به این توهین واکنش نشان دهند. وی افزود: معلوم نیست در ماه اخیر چه اتفاقاتی افتاد که مجلس به این نتیجه رسید.


شهین باهر درباره بودجه هم گفت: در بودجه به ایستگاه گارگری دقت کنیم بحث اولویت بندی پروژها و مخصوصاً تملک ها را باید در نظر بگیریم.


شیاری هم در جلسه امروز شورا با انتقاد از همکاران خودگفت: در دو سال گذشته اگر شورا نظارت داشته بگوید. تصویب فله ای مصوبات آیا قانون گذاری است؟ بودجه نوشته شده غیرکارشناسی و غیر واقعی است و در این میان درخواست شورا بخاطره منافع برخی حذف می شود.


وی افزود: وضعیت شهرداری خوب است و اگر بد است لایحه های کلان چرا به شهرداری ارایه می شود؟ اگر خیلی دوست دارید کمک کنید از جیب خودتان خرج کنید. 


همین سخنان کافی بود تا نجفی با ورود به بحث شیاری بگوید: اگر تهمت بزنید جواب می دهم. 


شیاری هم گفت: شما حق ندارید سخنان مرا قطع کنید. شیاری افزود:برای مثال مسابقات زورخانه ای با هزینه میلیاردی چرا باید برگزار شود آن هم میدانیم بخاطره نفوذ چه کسانی است؟.نجفی تمام پول این مسابقات را داده است وی خطاب به شهردار و شورا گفت: بدون سند حرف نزنید جلوی لوایح دوفوریتی را بگیریم.


اسماعیلچمنی در ادامه جلسه شورا گفت: بنده تشکر می کنم هم از شهردار و هم از سازمان ورزش. البته آقای شیاری بدانند پول مسابقات زورخانه ای را اسپانسر داده است.


استادخاماچی هم گفت: بودجه سال ۹۵ دیگر جای پاساژ ساختن نیست بایدبه دنبال حل مشکل بیکاری باشیم.


محدث هم گفت: بودجه باید انعطاف پذیر باشد مسیر سرمایه گذاری در مسکن اهمیت خود را از دست داده است و شهرداری باید پیگیر سیاست های کلان باشد تا این مشکل را حل کند. وی افزود: مسیرهای جایگزین برای درآمدهای شهرداری لحاظ شود اگر خودمان نمی توانیم حتما کمک بگیریم.


حاجی پور هم با اشاره به بگو مگوی شهردار با شیاری گفت: باید تمرین گفت وگو کنیم . هیات رییسه وقتی اجازه می دهد برخی خارج از دستور جلسه حرف می زند و پرستیژ شهر را زیر سوال می برد


 شهردار تبریز هم درباره بودجه گفت: من دنبال رویکرد و راهبرد برای سال ۹۵ هستم. ما الان وظایفان سنگین تر شده است. رویکرد ما برای سال ۹۵ چیست؟ آیا خدمات است یا زیباسازی شهر؟ یا ترافیک؟ نکته بعدی اینکه؛ شما دیدید ما احتمالاً وارد رکود می شویم. پس ما باید به دنبال درآمدهای پایدار برویم. وی افزود:باید برخی شرایط و مقررات را برای فروش املاک شهرداریتسهیل کنیم.


نجفی خاطرنشان کرد:من راضی نیستم شورا و شهرداری را زیر سوال ببرم و در خصوص جذب میزبانی ورزش های زورخانه ای من تمام تلاش کردم تا اسم تبریز را اعتلا بخشم برای نمونه معاون سازمان ملل ماه بعد به تبریز برای افتتاح دبیر خانه اطلس شهرهای جهان اسلام می آید.


نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.