تعطیلی کارخانه های داروسازی در دولت یازدهم؛

انتقاد پزشکیان از واردات بی حد و حصر دارو

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با تاکید بر ضرورت توجه به کارخانجات تولید دارو در کشور، گفت:‌ باید اقداماتی انجام داد تا کارخانجات تولید دارویی به استقلال رسیده و مانع از واردات بی‌رویه دارو و مواد اولیه آن شد.

به گزارش تبریز بیدار، مسعود پزشکیان درگفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، درباره تشکیل کارگروهی در کمیسیون بهداشت برای بررسی و شناخت وضعیت دارویی کشور، افزود: وضعیت موجود شامل واردات، صادرات، تولید، مواد اولیه، هزینه‌ها و میزان مصرف داروها است که در نهایت نتایج این بررسی‌ها با قوانین موجود و قانون برنامه پنجم توسعه تطبیق داده می‌شود تا مشخص شود چه اندازه در این زمینه قوانین اجرایی شده است.

 

نماینده مردم تبریز،آذرشهر و اسکو درمجلس شورای اسلامی، ادامه داد: تصور براین است که روند فعلی تولیدات، صادرات و واردات دارویی در چارچوب قانون یا سیاست‌های کلی نیست یا حداقل دارای انحرافاتی است، دراین زمینه مجلس موظف است نظارت کرده و بعد از آن اقدامات قانونی را انجام دهد.

این نماینده مردم در مجلس نهم، با تاکید بر ضرورت توجه به بحث تجهیزات پزشکی در کشور، تصریح کرد: در بحث تجهیزات و امکانات نیز دیده شده که انحرافاتی در نحوه روش خدمتی که قانون برای آن مشخص کرده صورت می‌گیرد که به نظر می‌رسد در زمینه دارو نیز این انحرافات وجود دارد که کارگروه تشکیل شده در مجلس به دنبال اصلاح این وضعیت بوده تا در صورت لزوم برخورد قاطعی با این بی‌قانونی داشته باشد.

 

کارخانجات تولید مواد دارویی به جهت مجوز بی‌حد ومرز برای واردات،درحال خروج از صحنه هستند


وی یادآور شد: حال این کمیته در گام نخست به دنبال جمع‌آوری اطلاعات درست و دقیق از واقعیت‌های موجود در زمینه دارو بوده و آنچه که هم اکنون درنگاه ساده به آن رسیده‌ایم آن است که میزان واردات افزایش پیدا کرده و تولیدات دارویی نیز سهم کمی در بازار پیدا کرده‌اند در صورتی که باید منابع مالی را به سمت تولیدات و مواد اولیه سوق دهیم و تلاش کنیم تا حدالامکان از واردات دارویی جلوگیری کرد.

پزشکیان تاکید کرد:‌ از بحث‌های دیگر ما در کارگروه این است که کارخانجاتی که تولید مواد دارویی دارند به جهت مجوز بی‌حد ومرز برای واردات،در حال خروج از صحنه هستند در صورتی که باید اقداماتی انجام داد کارخانجات تولید دارو و مواد اولیه آن به استقلال رسیده و مانع از واردات بی‌رویه دارو و مواد اولیه آن شد.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی،‌ گفت: این توانایی در کشور وجود دارد تا کارخانجاتی که مواد اولیه تولید می‌کنند،تقویت شده و اجازه داده نشود تا مشابه آن وارد شود؛ نباید میدان را برای وارد کنندگان دارو باز کرد و اگر قرار است راه برای واردات برخی اقلام دارویی هموار گردد باید تکنولوژی آن نیز وارد کشور شود.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.