تبریز بیدار گزارش می دهد؛

بررسی مهمترین سند توسعه شهری تبریز روی میز کمیسیون شورای شهر

جلسه کمیسیوین شهرسازی و معماری شورای شهر صبح امروز که به بررسی طرح جامع تبریز اختصاص داشت با ریاست بابایی اقدم برگزار شد.

به گزارش تبریز بیدار، جلسه کمیسیوین شهرسازی و معماری شورای شهر صبح امروز که به بررسی طرح جامع تبریز اختصاص داشت با ریاست بابایی اقدم برگزار شد.

در ابتدای این جلسه مهندسین مشاور طرح گزارشی از طرح پیشنهادی خود را ارائه دادند.

از مهم ترین محورهای طرح پیشنهادی که می توان به آن اشاره کرد گسترش آتی شهر به سمت جنوب و جنوب غرب تبریز و همچنین کاستن از چندین کیلومتر مربع از اراضی شهر تبریز که در طرح تفضیلی جزو حریم و محدوده تبریز لحاظ شده بودند و خدمات رسانی منفصل به روستاهای موجود در این اراضی که در محور بزرگراه بین المللی تبریز- صوفیان است.

پس از اتمام بررسی طرح جامع شهر تبریز بابایی اقدم به بیان نکته نظرات خود پرداخت.

وی گفت: بر اساس بند ۳۴ ماده ۷۱ قانون وظایف شوراها، طرح جامع هر شهری پس از تایید شورای اسلامی همان شهر می تواند به تصویب مراجع ذیربط قانونی برسد، ولی ما متاسفانه شاهد این مطلب هستیم که گاهی نظرات نمایندگان مردم در شواری شهر اصلا در تهیه طرح ها لحاظ نمی شود که این امر باعث به وجود آمدن مشکلات جدی در شهر می شود و ما به عنوان نماینده مردم تمام سعی خود را بر حفظ حقوق مردم بعمل خواهیم آورد.

رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورا تصریح کرد: در طرح جامع از سناریوهای مختلفی صحبت شده است و در نهایت الگوی توسعه شهر-منطقه ای را پیشنهاد کرده اید ولی در عمل از الگوی پیشنهادی خود دوری جسته اید.


 طرح پیشنهادی مشاور اصلا توجهی به منطقه شمال و شمال غرب در این ندارد


وی افزود: این که بگوییم شمال غرب تبریز کارایی لازم را ندارد پس ما بهتر است توجهمان به سمت جنوب غرب باشد اصلا صحیح نمی باشد و من می ترسم طرح شما بیشتر تحت تاثیر سفارش مدیران قرار گرفته باشد.


استاد برنامه ریزی شهری دانشگاه تبریز اظهار داشت: در هیچ کدام از شهرهای جهان ندیدم که خدمات رسانی به روستاهای مجاور شهر به صورت منفصل از مرکز صورت بگیرد و برای حد فاصل این روستاها اصلا برنامه ای نداشته باشیم.

بابایی اقدم در اتمام سخنانش یادآور گشت، باید طرح جامع با طرح تفصیلی مصوب هم خوانی داشته باشد که این سخن با تایید عزتی معاون شهرسازی شهرداری نیزهمراه گشت.

 اتوبان بین المللی شمال تبریز و روستاهای حریم فعلی شهر به شهر الحاق شود 


حاجی پور عضو دیگر کمیسیون شهرسازی نیز در بیان نظرات خود گفت: برای حل مشکلات تبریز حتما باید اتوبان بین المللی شمال تبریز و روستاهای حریم فعلی شهر به شهر الحاق شود ولی متاسفانه در طرح پیشنهادی این موضوع لحاظ نشده است. 

شهردار اسبق تبریز خاطرنشان کرد: باید برای محدوده حد فاصل روستاهایی که به صورت منفصل پیشنهاد شده اند برنامه خاص عمرانی تعریف کنید تا خدای ناکرده این اراضی حیف نشوند.

البته مهندسین مشاور نیز در جواب سئوالات این دو عضو کمیسیون گفتند در منطقه شمال و شمال غرب کاربری هایی مانند پادگان و شهرک صنعتی داریم که طبق قانون شهر نمی تواند در حوالی این مناطق گسترش یابد. هر چند معاون شهرسازی شهرداری در پاسخ اظهار داشت که در زمان ریاست قبلی استان قسمتهایی از حریم شهر که مغایر با قانون تقسیمات سیاسی کشور بود اصلاح شد.

وی گفت: طبق موادی از قانون تعریف محدوده و حریم، فرماندار شهر می تواند در صورت نیاز روستاهای با جمعیت ۳۵۰۰ نفر و بالا را به عنوان شهر تعریف و به تایید مراجع بالا برساند که این روستاها در حریم شهر تبریز کم نیستند.

حاجی پور نیز به این ابهام این گونه پاسخ داد: شما بجای این که از حریم شهر حذف کنید بهتر است صنایع مزاحم را نقل مکان بدهید یا پیشنهاد اصلاحی دیگری ارایه نمایید. عضو کمیسیون شهرسازی نیز با تاکید براین که به عنوان نماینده مردم حق داریم تا نظرات آنها را که در عمل با آنها مواجه هستیم در این طرح پیشنهاد دهیم، خواستار جلسه اختصاصی مهندسین مشاور با اعضای شورای شهر و جلب نظرات اعضای شورای شهر شد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *