استاندار آذربایجان شرقی:

انتقال زندان تبریز به خارج از شهر سرعت می گیرد

: استاندار آذربایجان شرقی گفت: با موافقت ریاست قوه قضائیه مقرر شد تا شهرداری با قیمت کارشناسی و به روز زمین بزرگ زندان تبریز خریداری شود که با این اقدام، می‌توان ده مرکز مانند مکان فعلی، به ویژه مرکز مرند را به سرعت ساخت و مورد بهره برداری قرار داد.

به گزارش تبریز بیدار،  اسماعیل جبارزاده در جلسه شورای مبارزه با مواد مخدر آذربایجان شرقی، با اشاره به اقدامات ارزشمند صورت گرفته در استان، اظهار داشت: این استان بر اساس نظر وزیر کشور، استان برتر در زمینه مبارزه، فرهنگ‌سازی و جمع آوری معتادان خیابانی در کشور است.


وی، وحدت و همدلی مسئولان را برای رسیدن به این موفقیت را بسیار مؤثر دانست و گفت: اکنون به مرحله‌ای رسیده‌ایم که می‌توانیم ادعا کینم که افراد آلوده به مواد را تک تک شناسایی کرده، تحت پوشش قرار داده و پس از درمان به آغوش گرم خانواده بر می‌گردند.

استاندار آذربایجان شرقی، با اشاره به اینکه شرایط برخورد و مبارزه با مواد مخدر در آذربایجان شرقی به‌عنوان نمونه در کشور مطرح است، تصریح کرد: به مردم قول داده بودیم از ابتدای ورود به استان که با مواد مخدر و خرده فروشان در انظار عمومی و معتادان متجاهر برخورد و جمع‌آوری کنیم که الحمدالله اکنون به این نقطه رسیده‌ایم و در این موضوع در برابر مردم سربلند هستیم.

جبارزاده با بیان اینکه این پدیده خانمان‌سوز از طرف دشمنان، برای مقابله با انقلاب اسلامی تقویت می‌شود، تصریح کرد: همه مسئولین در استان مصمم به برخورد و مبارزه با آن هستند که نتایج آن در فضای شهری و جامعه برای مردم ملموس است.

استاندار آذربایجان شرقی با تقدیر از وحدت و همدلی مدیران استان برای برخورد با مواد مخدر، اظهار داشت: دادگستری با صدور احکام به‌موقع و نیروی انتظامی استان با ورود همه جانبه به این موضوع، خدمات ارزشمندی انجام دادند و تمام ظرفیت قانونی خود را برای مبارزه و مقابله با این پدیده به کار گرفتند.

جبارزاده با اشاره به اقدامات فرهنگی و انتظامی انجام شده در زمینه مبارزه با مواد مخدر، تصریح کرد: اکنون می‌توانیم ادعا کنیم که استان آذربایجان شرقی استانی نا امن برای سوداگران مرگ است.

وی با بیان اینکه ساخت مرکز ماده ۱۶ در مقایسه با سایر استان‌ها نمونه و الگو است، اظهار داشت: در گام نخست تلاش می‌کنیم با افزایش ظرفیت این مرکز نگهداری معتادان به بیش از یک هزار نفر، علاوه بر تبریز و پوشش صددرصدی استان، به استان‌های دیگر نیز در این زمینه کمک کنیم.

استاندار آذربایجان شرقی با تاکید بر اینکه در کنار این مرکز، باید مکانی برای نگهداری معتادان با بیماری خاص ایدز و هپاتیت ایجاد شود، تصریح کرد: بیرون بودن این معتادان خطرناک‌تر از معتاد عادی است که با توجه به نبود بیمار جذامی در آسایشگاه باباباغی، می‌توانیم بخشی از آن را با تجهیز برای نگهداری آن‌ها اختصاص دهیم.

وی حرفه آموزی معتادان ترک اعتیاد شده را مهم‌تر از بسیاری از اقدامات دیگر دانست و خاطر نشان کرد:‌ این معتادان باید بعد از درمان صاحب حرفه شوند تا با اشتغال، از اعتیاد مجدد آن‌ها جلوگیری شود.

استاندار آذربایجان شرقی با تاکید بر اینکه مراکز نگهداری معتادان نباید به صورت شیلتر اداره شود، گفت: شیلتر به معنی این است که معتاد روزها بیرون از مرکز باشد و تنها شب‌ها به مراکز بازگردد که اینگونه نگهداری به دلیل اینکه در کاهش میزان وقوع جرائم و سرقت‌ها مؤثر نیست، مورد نظر ما نمی‌باشد.

جبارزاده ادامه داد: همان‌گونه که مرکز نگهداری معتادان ماده ۱۶ برای معتادان مرد ساخته شده، مرکزی شبانه روزی نیز برای زنان توسط شهرداری ساخته شود تا شاهد پاک سازی کامل چهره استان از وجود انواع معتادان خیابانی باشیم.

وی عدم وجود معتادان و خرده فروشان مواد مخدر را در انتخاب شهر تبریز به عنوان «سالم‌ترین شهر برای زندگی» مؤثر دانست و افزود: باید در تمامی شهرهای بالای ۵۰۰ هزار نفر جمعیت، ۱۰ درصد از کل اعتبارات فرهنگی برای آموزش، پیشگیری، فرهنگ سازی و مبارزه با مواد مخدر اختصاص یابد.

استاندار آذربایجان شرقی در مورد اردوگاه ماده ۴۲ محکومین مواد مخدر مرند نیز گفت: با موافقت ریاست قوه قضائیه مقرر شد تا شهرداری با قیمت کارشناسی و به روز، زمین بزرگ زندان تبریز راخریداری کند که با این اقدام، می‌توان ده مرکز مانند مکان فعلی، به ویژه مرکز مرند را به سرعت ساخت و مورد بهره برداری قرار داد.

وی افزود: نباید به اعتبارات دولتی برای ساخت این مراکز چشم دوخت، چرا که اعتبارات محدود است و با توجه به مکان مناسب و ارزش زمین، زندان به قیمت مناسبی واگذار شده و در مکان جدیدی ساخته می‌شود.

جبارزاده با اشاره به اینکه نسخه عملی برای پیشگیری از اعتیاد در استان تدوین شده و به دستگاه‌ها ابلاغ شود، اظهار داشت: تاکنون با مواد مخدر مبارزه کرده‌ایم و اکنون زمان پرداختن به پیشگیری است.

استاندار آذربایجان شرقی در پایان با اشاره به تلاش تمام مسئولان استان برای معرفی آذربایجان شرقی به عنوان استانی عاری از معتاد خیابانی و پاک از نظر مسائل اخلاقی، ضمن انتقاد از برخی رسانه‌ها در انتشار اخبار غیر واقعی از وقوع برخی جرائم در استان، گفت: خبری اخیراً منتشر شد که به گفته دادستان و فرمانده نیروی انتظامی، خبری غیر واقعی و کذب بود.

وی ادامه داد: انتشار اینگونه اخبار باعث خدشه دار شدن آبروی استان در کشور می‌شود، که از دادستان خواسته‌ام در صورت انتشار اخباری کذب و غیر واقعی در رسانه‌ها که حیثیت استان را بر باد می‌دهد، به شدت برخورد شود؛ از رسانه‌ها هم می‌خواهم تا با بررسی موضوعات اتفاق افتاده از مجاری دادستانی و نیروی انتظامی، اگر موضوعی صحت داشت، منتشر نمایند.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.