شیری‌علی آبادی مطرح کرد:

رکود در اقتصاد با ادامه رشد نرخ دلار/ دولت در زمینه خروج از رکود عملکرد خوبی نداشته است

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با تاکید بر لزوم جلوگیری از افزایش نرخ دلار گفت: کم توجهی به کنترل نرخ ارز می تواند حتی وضعیت رکودی موجود در اقتصاد کشور را تشدید کند.

به گزارش تبریز بیدار، غلامحسین شیری علی‌آبادی  درگفت و گو با خانه ملت درباره افزایش قیمت دلار در بازار گفت:عوامل اقتصادی در تعیین قیمت ارز موثر بوده،اما سابقه نشان داده همواره عوامل روانی نیز در رشد نرخ ارز موثر است که باید به آن توجه شود.

نماینده مردم هشترود درمجلس شورای اسلامی ادامه داد: یکی از اولویت‌های اقتصادی دولت یازدهم کنترل تورم بود، که توانست در این زمینه به موفقیت های دست پیدا کند اما در زمینه خروج از رکود دولت عملکرد خوبی نداشته است بنابراین علاوه بر ارائه بسته اقتصادی باید تدابیر دیگری نیز لحاظ شود.

شیری علی آبادی ادامه داد: تیم اقتصادی دولت درقالب نظام ارزی شناور مدیریت شده توانسته قیمت ارز را کنترل کند که این موضوع در مهار گرانی‌ها تاثیراتی داشته که باید سیاست های مذکور در دستورکار قرار گیرد.

وی گفت:دولت باید بازارارز را با اتخاذ تدابیراقتصادی مناسب مدیریت کند به دلیل اینکه کم توجهی به این موضوع می تواند حتی وضعیت رکودی موجود را تشدید کند.

 

رشد صادرات غیرنفتی،عامل موثر در کنترل بازار ارز


شیری علی آبادی با بیان اینکه کاهش درآمدهای ارزی حاصل از ارزان شدن نفت در رشد نرخ دلار موثر بوده، افزود:درصورت توسعه و تسهیل صادرات غیرنفتی،درآمدهای ارزی کشور افزایش می یابد و با این روش می توان عرضه و تقاضای ارز کنترل شود.

عضوکمیسیون اقتصادی مجلس یادآورشد:مواد اولیه برخی کالاهای تولیدی از خارج وارد می شود که اگر رشد قیمت دلار کنترل نشود، این موضوع می تواند باعث گرانی در بازار شود./

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.