در بازدید از خانه تاریخی 'نیکدل'

شهردار تبریز: مصمم به حفاظت از میراث تاریخی شهر هستیم

شهردار تبریز اعلام کرد: شهرداری در کنار سایر نهادهای مسئول و متولی، مصمم به تاثیرگذاری در حفاظت و صیانت از میراث تاریخی این کلان شهر است.

به گزارش تبریز بیدار صادق نجفی روز چهارشنبه در بازدید از روند احیای خانه تاریخی ‘نیکدل’ در تبریز از نزدیک در جریان مراحل آماده سازی و طراحی داخلی این خانه تاریخی قرار گرفت و حفاظت از میراث تاریخی و فرهنگی را گامی موثر در راستای هویت بخشی به شهرها در جهان مدرن دانست. 

وی همچنین استقرار دبیرخانه اطلس شهرهای اسلامی در این خانه تاریخی را ایده موثری دانست که در خدمت تقویت جایگاه فراملی شهر تبریز خواهد بود. 

شهردار تبریز اظهار داشت: این ایده، اتفاق مبارکی است که پیوند دهنده تاریخ و پیشینه تبریز با احیای جایگاه کلان شهرهای اسلامی خواهد بود.

شهردار تبریز در ادامه، در نشستی نسبت به بررسی طرح های شهرداری منطقه ۸ و امکان سنجی برای تعریف طرح های جدید در بودجه سال آتی این منطقه پرداخت.

نجفی با بیان این که در سال آینده توجه وافری به امر زیباسازی فضاهای شهری خواهد شد، افزود: تعریف طرح های جدید بافت تاریخی و مرکزی شهر تبریز نیز باید همسو با سیاست های کلّی باشد؛ در این راستا انتظار می رود مجموعه شهرداری منطقه ۸ بتواند بافت مرکزی شهر تبریز و به ویژه مسیرها و کریدورهای واجد پتانسیل گردشگری را بازآفرینی و بهسازی کند .

شهردار تبریز ضمن قدردانی از همه تلاشگران شهرداری منطقه ۸ و به ویژه کارگران زحمتکش ، از تمام زحمت کشان آماده سازی و تجهیز خانه تاریخی نیکدل به عنوان دبیرخانه اطلس شهرهای اسلامی تشکر و قدردانی کرد.

علی مدبر شهردار منطقه ۸ نیز در این نشست با ارائه گزارشی اجمالی از فعالیت های در دست اجرای این منطقه خاطر نشان کرد: همه طرح های این منطقه اعم از عمرانی، خدماتی و اجتماعی، کارشناسی شده اند و با مطالعات کامل انجام می شوند.

وی، نوآوری و خلاقیت در تعریف و اجرای طرح ها، توجه به هویت تاریخی و فرهنگی، بهره گیری از تجارب جهانی و همچنین امروزی و معاصرسازی را از ویژگی های شاخص و کلی طرح های شهرداری منطقه ۸ عنوان کرد.

خانه نیکدل به عنوان یکی از خانه های تاریخی دوران قاجاری تبریز در راستای حفظ و احیای آثار تاریخی تبریز و درخواست و پی گیری استادان دانشگاه و اهالی فرهنگ و هنر، اسفند ماه سال ۱۳۹۱ توسط شهرداری منطقه هشت خریداری شد تا با احیا و بازسازی آن، گامی با ارزش در راستای حفظ هویت تاریخی فرهنگی این کلان شهر برداشته شود.

تملک و بازسازی خانه نیکدل با یک هزار و ۵۰۰ مترمربع وسعت از جمله بناهای شاخص معماری ایرانی اسلامی تبریز محسوب می شود که بعد از تملک و احیای خانه علی مسیو، از پیشروان نهضت مشروطه، در سال ۱۳۹۱، دومین اقدام ارزشمند شهرداری منطقه هشت در ورود به حوزه صیانت از میراث تاریخی کهن شهر تبریز محسوب می شود. 

خانه نیکدل به عنوان یکی از جاذبه های تاریخی و گردشگری تبریز در تاریخ ۱۴ مرداد ۱۳۸۲ با شماره ۹۴۷۰ به ثبت ملی رسیده است؛ این خانه تاریخی شامل دو حیاط اندرونی و بیرونی است که حیاط اندرونی در ضـلع جنوبی حیاط بیرونی در ضلع شمالی بنا قرار دارد. خانه در دو طبقه ساخته شده و شامل تالار بزرگ مستطیل شکل در مرکز بنا و دو راهرو و دو اتاق جانبی (گوشواره) در ضلع شرقی تالار است و ایوانی ستون دار در ضلع جنوبی بر ارسی های زیبای خانه سایه انداخته است.

تغییرات خاصی در خانه صــورت نگرفتــــه است اما ضلع غــــربی بنا در عقب کشی خیابان مقصودیه از بین رفته است و این عمل باعث شده تقارن بنا به هم بخورد.

کلان شهر تبریز به دلیل تعدد پایتخت نشینی آن در طول تاریخ و جایگاه ویژه اش به عنوان ‘دارالسلطنه’ تا سال های نخست قرن چهاردهم شمسی، خانه های تاریخی زیادی را در دل خود جای داده به طوری که بنا بر اظهارات مقام های اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی آذربایجان شرقی در سال های قبل تنها در یکی از کوچه های این شهر در خیابان تاریخی عابرگذر ‘تربیت’ افزون بر ۱۴ خانه تاریخی شناسایی شده است. 

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.