صف کمرنگ متقاضیان در نمایندگی ها خودرو سازی؛

استقبال سرد تبریزی ها از وام ۲۵ میلیونی خودرو

در نظر گرفتن زمان کمتر از چهار سال برای بازپرداخت تسهیلات ۲۵ میلیون تومانی خرید خودرو توسط خودروسازان در واقع نشاگر همراهی ضعیف این واحدهای بزرگ تولیدی با بسته رونق اقتصادی دولت است.

به گزارش تبریز بیدار به نقل از ایرنا؛ دولت یازدهم در راستای برنامه خروج از رکود واحدهای تولیدی بسته رونق اقتصادی را ارائه و در قالب این بسته و با همراهی بانک مرکزی اعطای تسهیلات ۲۵ میلیون تومانی برای خرید خودروی داخلی از ۱۸ آبان شروع شد.


اما به نظر می رسد خودروسازان علاقه چندانی هم به خروج از رکود ندارند چرا که بر سر توافق خود با مسئولان وزارت صنعت، معدن و تجارت باقی نمانده اند و حداکثر مدت بازپرداخت تسهیلات خرید خودرو را چهارساله اعلام می کنند.


بر اساس بررسی های میدانی، وضعیت استقبال از این طرح در تبریز کمرنگ است و ثبت نام روز گذشته در نمایندگی های ایران خودرو کمتر از ۵۰ مورد بود و در سایپا هم به ۱۰۰ مورد نمی رسید.


ارومچیان مسئول یکی از نمایندگی های سایپا در تبریز، کم بودن زمان بازپرداخت تسهیلات خرید خودرو را به نفع خریدار می داند و معتقد است در این صورت قیمت تمام شده خودرو نسبت به مدت بازپرداخت هفت ساله کمتر می شود. 


این در حالی است که بیشتر متقاضیان خرید خودرو با تسهیلات ۱۶ درصدی برای خودرو پراید ثبت نام می کنند که اقساط ماهانه آن کمتر از ۵۰۰ هزار تومان می شود و خودروهای دیگر متقاضی چندانی ندارند.


در صورتی که با محاسبه مدت بازپرداخت هفت ساله اقساط ماهانه خرید تمام خودروهای در نظر گرفته شده به کمتر از ۵۰۰ هزار تومان کاهش می یافت استقبال بیشتری هم می شد.
اولین سئوالی که مراجعه کننده ها از کارکنان نمایندگی های می پرسند میزان اقساط ماهانه است و با توجه به اینکه درآمد ماهانه بیشتر مردم کمتر از ۱۵ میلیون ریال است، نمی توان انتظار داشت نیمی از این درآمد را برای خرید خودرو اختصاص دهند.


با وجودی که در این طرح خریدار با نمایندگی طرف حساب است و کاری به بانک ندارد، استعلام وضعیت تسهیلات بانکی خریدار توسط نمایندگی ها هم جای سئوال دارد، ضمن اینکه با وجود اعلام قبلی، نمایندگی ها از قبول سفته به عنوان ضمانت واگذاری خودرو آن هم به صورت امانی و بدون سند مالکیت سرباز زده و تنها چک مطالبه می کنند. 


البته این شیوه فروش خودرو متقاضیان خود را دارد و برخی حتی تقاضای بازپرداخت اقساط در زمان کمتر از چهار سال را دارند، کسانی که پرداخت ماهیانه ۷۰۰ هزار تومان برایشان پولی نیست.


احد زارعی بارفروش و صاحب پرشیا برای ثبت نام به یکی از نمایندگی های ایران خودرو در تبریز مراجعه و متقاضی ثبت نام برای خرید خودرو سمند سورن است.


عضو کمیسیون صنعت و معدن مجلس هم با بیان اینکه در این طرح همه چیز به نفع خودروسازان تمام می شود، اظهارکرد: با توجه به فعالیت انحصاری دو خودروساز نمی توان غیر از این هم انتظار داشت.


علی علیلو گفت: در صورتی که خودروسازان انعطاف بیشتری نشان می دانند و درصدی از کارمزد تسهیلات ۱۶ درصدی این طرح را تقبل می کردند، با فروش تعداد بیشتری از تولیدات سود بیشتری هم به دست می آوردند. 


به هر حال با این شیوه رفتاری خودروسازان نمی توان انتظار تداوم استقبال از طرف مردم را داشت مگر اینکه خودروسازان در شیوه واگذاری خودرو بازنگری و کمی هم از خود مایه بگذارند چرا که از قدیم گفته اند بی مایه فطیر است.


این طرح قرار است تا پایان اردیبهشت ۹۵ ادامه داشته باشد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.