نمایندگان استان پاسخ می دهند:

چرا کفش تبریز از نفس افتاده است؟

دولت می تواند با جلوگیری از ورود کالاهای چرم چینی،حمایت از شهرک کفش برای تجمیع فعالیت‌های تولید کنندگان کفش، تبدیل نمایشگاه چرم و کفش تبریز به پایلوت نمایشگاهی منطقه، توجه به تداوم صادرات و ایجاد زمینه برای سرمایه‌گذاری خارجی و مشترک از وضع رو به رکود صنعت کفش کشور در نظر گیرد.

به گزارش تبریز بیدار به نقل از خانه ملت،  صنعت کفش ایران از قدمتی دیرینه ای برخوردار است و دراین بین کیفیت کفش چرم تبریز دارای شهرتی جهانی است.

اخیرا نخستین موزه کفش ایران با مجموعه ارزشمند از ۲۰۰ جفت کفش که مربوط به  دوره‌های مختلف تاریخی کشور است در تبریز افتتاح شد. 

اما مدتی است نفس کفش تبریزبه دلیل واردات بی رویه محصولات ارزان قیمت و بی کیفیت چینی به شماره افتاد است. درسایه بی مهری‌ها،صادرات آن مغفول مانده و کارگاههای تولیدی و بازار این صنعت دیرینه  درتبریز با رکود همراه است ومی رود تا برند جهانی کفش تبریزکم رنگ تر شود.

 

ازاین رو غلامرضا نوری قزلجه  با بیان اینکه کفش تبریز قابلیت ها و پتانسیل های زیادی درعرصه اقتصاد دارد،در این خصوص، گفت:توجه به توسعه و رونق دوباره صنعت کفش کشور و به خصوص کفش تبریز می تواند اشتغال زایی و ارز آوری به دنبال داشته باشد.

نماینده بستان آباد در مجلس شورای اسلامی،افزود: توجه به صنعت کفش تبریز علاوه بر رونق اقتصادی می تواند درصنعت گردشگری این استان هم مورد توجه قرارگیرد و می توان برای توریست‌های داخلی و خارجی  کفش را به عنوان سوغات و هدیه معرفی کرد.

این نماینده مردم درمجلس نهم،یادآور شد:متاسفانه وجود کفش‌های بی کیفیت خارجی دربازار کشور روند تولید این صنعت را با مشکل مواجه کرده و اقتصاد خانوارها را با مشکلاتی روبرو کرده است.

نوری قزلجه تصریح کرد:صنایع صنعتی و غیرصنعتی باید مورد حمایت قرار گیرد و واردات این گونه کالاها کنترل شود.

 

وی ادامه داد:باید بیش از این به بهره وری و افزایش توان رقابت صنایع کوچک ومتوسط توجه کرد تا روند صادرات محصولات غیر نفتی از جمله کفش بهبود یابد.

  


کفش تبریز به رقیب ایتالیایی خود تنه می زند


محمد اسماعیل سعیدی  با بیان اینکه  کفش تبریز به رقبای خارجی از جمله ایتالیا تنه می زند،گفت:زمانی کفش تبریز درمنطقه حرف اول را می زد و هنر و تکنیک صنعت کفش تبریز در جهان مطرح بود.


نماینده مردم تبریز،آذرشهر واسکو در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد:‌ صنعت کفش به دلیل برخی سیاست ها در سال های اخیرضربه سختی خورده است، تبریز از شهرهای برتر ایران در صنعت چرم است که این امر در صنایع کیف و کفش این شهربه وضوح دیده می شود.


 

لزوم توجه به  برند سازی کفش تبریز


این نماینده مردم در مجلس نهم، با اشاره به اینکه برخی کفش ها در بازارهای بین المللی نان برند بودن خودشان را می خورند،  تصریح کرد: کفش های ایتالیا به دلیل برند سازی که در سطح جهان انجام داده اند هر جفت آن تا ۳ میلیون تومان به فروش می رسد ولی کفش تبریز با وجود اینکه ازلحاظ کیفیت و چرم پیشروتر است به دلیل توجه نکردن به برند سازی آن زیر یک میلیون تومان فروخته می شود.


کفش تبریز نیازمند توسعه و تسهیلات


عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه باید تسهیلات لازم را در خدمت تولید کنندگان کفش قراردهیم، تاکید کرد: موضوع بیمه، ارایه تسهیلات، توسعه زیرساخت ها و احداث کشتارگاه باید مدنظرقرار گیرد.


عدم همکاری سازمان دامپزشکی در ورود پوست دام


سعیدی با انتقاد ازعملکرد سازمان دامپزشکی کشور برای صنعت چرم ،تصریح کرد: سازمان دامپزشکی ورود پوست دام ارزان از سایر کشورهای منطقه را ممنوع کرده است و این امر باعث شده است تا درنحوه کاهش تولید چرم تبریز هم تاثیر گذار باشد.

 

وجود نمایشگاه دائمی کیف و کفش در تبریز


وی خواستار معرفی بیشتر صنعت کفش تبریز در ابعاد بین المللی شد وعنوان کرد: کفش تبریز بی نظیر است. تبریز به دلیل توجه زیاد به این صنعت نمایشگاه دائمی کیف و کفش و همچنین بازار سنتی دراین خصوص دارد.

 


واردات بی رویه کیف و کفش تقلبی از چین و ترکیه


ازسویی دیگرمحمدباقری بنابی  ،با اشاره به اینکه صادرات محصولات غیرنفتی باید رونق بیشتری بگیرد، گفت: توجه به محصولات غیر نفتی همچون کیف و کفش می تواند رونق بیشتری به اقتصاد کشور داشته باشد.

 

توجه به کیف و کفش گامی به سوی تحقق اقتصاد مقاومتی

نماینده مردم بناب درمجلس شورای اسلامی، افزود: در سال های اخیر متاسفانه شاهد واردات کفش های بی کیفیت و تقلبی چینی و ترکیه به بازار داخل بودیم و این امر آسیب جدی به صنعت کفش و تولید کنندگان آن زد.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس،یادآورشد:اقتصاد مقاومتی که مدنظر است با توجه به همین صنایع کوچک و تاثیرگذار میتواند محقق شود.

 

احیای دوباره کفش تبریز با ارایه تسهیلات


وی با بیان اینکه کفش تبریز،دارای برند خوبی در منطقه است،تصریح کرد: ارایه تسهیلات بانکی و مشوق های صادراتی می تواند این صنعت را دوباره احیاء کند و بار دیگرشاهد صادرات کیف وکفش آذربایجان شرقی به کشورهای همسایه و اروپا باشیم.

       

علیرضا منادی سفیدان با اشاره به اینکه تبریز ازگذشته دارای بازار بزرگ و مرکزی در مسیر جاده ابریشم داشته است،گفت: تبریز دراقتصاد بین الملل ودرمسیرجاده ابریشم نقش تعیین کننده ای داشته است و اکنون این نقش کم رنگ شده اسن و تولید کنندگان و صادرکنندگان ما مثل گذشته فعال نیستند.

 

کفش تبریز به دلیل واردات بی کیفیت چینی مغفول مانده است


نماینده مردم تبریز،آذرشهر واسکو درمجلس شورای اسلامی، افزود: یکی از مصوبات برجام صادرات فرش تبریز است و جای خوشحالی است که این موضوع در این گفت وگو ها لحاظ شده است.اما موضوع کفش با ورود بی رویه کفش های به ظاهرخوب چینی وبی کیفیت مورد تهاجم قرارگرفته و این امرباعث  شده است تا تولید و صادرات کفش داخل مغفول بماند.


 کارگاه فرش و کفش زندان تبریز به دلیل واردات بی رویه تعطیل شد


این نماینده مردم درمجلس نهم، تصریح کرد: این واردات بی رویه کالاهای چینی همچنین باعث شده است تا دوکارگاه قالیبافی و کفش زندان تبریز هم تعطیل شود و افرادی که در زندان به این شغل ها مشغول بودند بیکار و صاحبان این کارگاهها ورشکسته شوند.

 

کفش تبریز با پشتوانه اقتصادی جفت می شود


وی با اشاره به اینکه صاحبان کفش برای حضور دوباره دربازارهای جهانی باید برنامه ریزی کنند،اظهارداشت: اکنون ایتالیا به دلیل برند شدن صنعت کفش خود در جهان معروف شده است.ما می توانیم با داشتن یک کارخانه بزرگ کفش و با پشتوانه اقتصادی این کار را انجام دهیم.


.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.