امحای سیب زمینی خلاف شرف اسلامی است؛

بحث داغ بر سر سیب زمینی و استعفای یک نماینده

اعتراض کوچک زاده به لاریجانی در جلسه امروز مجلس شورای اسلامی در واکنش به امحای ۱۷۰۰تن سیب زمینی در استان فارس، استعفای خود را تقدیم هیئت رئیسه کرد.

به گزارش تبریز بیدار،  مهدی کوچک زاده نماینده مردم تهران در نشست علنی امروز مجلس شورای اسلامی، در اخطار قانون اساسی، گفت: از روز گذشته بارها نوبت اخطارم نفراول بود اما متأسفانه چه در اول و چه در آخر جلسه توجه نشد.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی خطاب به رئیس مجلس ادامه داد: باید خود شما متعرض می شدید، با استناد به اصل ۶۷ قانون اساسی که در خصوص سوگند نمایندگی است و براساس همان ماده ای که به شما اختیار می دهد که ۱۰ الی ۱۵ دقیقه راجع به مسائل مهم کشور صحبت کنید من نیز اخطار می دهم.


وی گفت: براساس اخبار مکرر و موثق در روز گذشته رئیس تعاونی روستایی استان فارس، ۱۷۰۰ تن سیب زمینی برای جلوگیری از افت قیمت امحا یا دفن شده است ما این عمل را که الگو برداری از اقتصاد سرمایه داری است خلاف شرف و وجدان اسلامی می دانیم و به مسئولان مربوطه تذکر می دهیم، خصوصاً به وزیر کشاورزی تذکر می دهم.

کوچک زاده افزود: در کشوری که مردم از گرسنگی براساس آمار ۲ روز گذشته در مجلس به فحشا کشیده می‌شوند کدام بی شرافت به خود اجازه می دهد که ۱۷۰۰ تن سیب زمینی دفن شود.


لاریجانی در پاسخ به اخطار کوچک زاده گفت: شما باید اخطار را در موضوع بحث مطرح کنید نه اینکه راجع به موضوع دیگر صحبت کنید، در حال حاضر ما در خصوص موضوع بیمه بحث می کنیم اما اخطار شما در رابطه با موضوع دیگری است، اگر کسی خلاف عمل می کند شما که نباید خلاف کنید، اخطاری شما مطرح کردید در موضوع نیست به دلیل اینکه باید اخطار در موضوع دستورجلسه عنوان شود.


براساس این گزارش کوچک زاده بعد از وارد ندانستن اخطار خود از سوی رئیس مجلس با وجود اینکه میکروفن خاموش شده بود همچنان صحبت هایی با صدای بلند در صحن انجام می داد که بار دیگر رئیس مجلس بیان کرد: اخطار شما وارد نیست به دلیل اینکه باید در موقع خود اخطار بیان شود بنابراین باید نظم جلسه را رعایت کنید.

همچنین در این لحظه کوچک زاده گفت: من استعفا می دهم که رئیس مجلس در پاسخ عنوان کرد نظم جلسه باید رعایت شود و اگرمی خواهید  استعفا بدهید این کار را انجام دهید کسی نگرانی ندارد، استعفای شما مورد رسیدگی قرار خواهد گرفت اما این را بدانید که در این موضوع نمی شود تهدید کرد، به دلیل اینکه شما اخطار می دهید و وقتی که اخطار شما وارد نیست عنوان می کنید استعفا می دهم بنابراین استعفای خود را می توانید بدهید.


چرا امحای سیب زمینی های با کیفیت پایین را تخطئه کنیم؟
نماینده مردم بستان آباد در مجلس شورای اسلامی
، نیز در واکنش به استعفای کوچک زاده در تذکر آیین‌نامه‌ای گفت: براساس ماده ۱۳ آیین نامه داخلی مجلس در صورتی که اخطاری خارج از دستور و موضوع در مجلس بیان شود باید میکروفن اخطار دهنده قطع شود.

وی ادامه داد:‌ در جلسه علنی امروز یکی از همکاران اخطار خود را بیان کردند اما بعد از بیان مطلب این نماینده به صورت کامل، که خارج از دستور بود میکروفن وی قطع شد.

نوری قزلجه افزود:‌ طرف صحبت آقای کوچک زاده در اخطارشان به ظاهر دولت بود، اما مدنظر وی کشاورزان بودند این در حالی است که باید سوال کرد آیا مردمی که آقای کوچک‌زاده از آنان صحبت می‌کند کشاورزان و سیب زمینی کاران را نیز شامل می شود؟ آیا از حال و روز کشاورزان و وضعیت فروش محصولاتشان خبر دارند؟


این عضو کمیسیون کشاورزی مجلس خطاب به لاریجانی افزود: زمانی میکروفن آقای کوچک زاده قطع شد که وی توانست صحبت خود را به صورت کامل بیان کند و نباید فراموش کرد هزاران تن سیب زمینی بین نهادهای حمایتی توزیع شده است و تنها مقدار اندکی از سیب زمینی ها که کیفیت پایینی داشته معدوم شده است و این اتفاق در سال های گذشته نیز رخ داده است و می تواند بازار را تحریک کند، آیا اینگونه باید این اقدام تخطئه شود.

دکتر لاریجانی در پاسخ به تذکر آیین نامه‌ای نوری قزلجه گفت: باید ابتدا بحث یک نماینده در اخطار را متوجه بشویم و در صورتی که درک کنیم که اخطار در موضوع مطرح نشده است می توانیم میکروفن را قطع کنیم.

وضعیت کشاورزان اسف بار است
نادر قاضی پور در نشست علنی امروز (دوشنبه ۲ آذرماه) مجلس شورای اسلامی در تذکر آئین نامه‌ای با استناد به ماده ۹۵ افزود: در این ماده اشاره شده زمانی که نماینده‌ای استعفای خود را به رئیس مجلس می‌رساند، باید رئیس مجلس در اولین جلسه علنی آن را اعلام کرده و سپس آن را در دستور کار خود قرار دهد.

نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی خطاب به رئیس مجلس ادامه داد: شما باید براساس آنچه قسم خورده‌اید عمل کنید چرا که اکنون استعفای آقای کوچک زاده مطرح شده و باید به آن رسیدگی شود؛ استعفای این نماینده براساس مشکلات کشاورزان زحمت کش صورت گرفته چرا که وضعیت آن‌ها بسیار اسف بار است.

وی گفت: امروزه محصولاتی مانند انگور و سیب بر زمین مانده و باید دولت این‌ها را تعیین تکلیف کند؛ مجلس ده میلیارد دلار به وزارت نیرو برای مهار آب‌های مرزی پول اختصاص داده است که دولت باید برای آن راهکاری در نظر گیرد.

رئیس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به این تذکر گفت: حال که هفته آینده مجلس جلسه ندارد اما با ایشان صحبت خواهیم کرد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.