نقش آفرینی باکو برای منافع ترکیه!

چرا داوود اوغلو پرچم جمهوری آذربایجان را بوسید؟

«چرا داوداوغلو پرچم جمهوری آذربایجان را بوسید؟» ، این اقدام را ناشی از وضعیت دشواری دانست که به خاطر بحران در روابط آنکارا-مسکو، گریبانگیر ترکیه شده است.

به گزارش تبریز بیدار، با اشاره به اولویت منافع ملی بر ملی گرایی، «تحولات جاری در منطقه ایجاب می کند که هم مردم و هم دولت جمهوری آذربایجان، گام های سنجیده ای بردارند. رفتارهای احساسی، منافع ملی، تمامیت ارضی و استقلال کشور را زیر علامت سوال قرار خواهد داد.» 

فکت خبر افزوده است: «پس از سرنگونی هواپیمای روسیه توسط ترکیه، سفر مولود چاووش اوغلو وزیر خارجه ترکیه و سپس سفر احمد داوداوغلو نخست وزیر این کشور به جمهوری آذربایجان و درخواست های مکرر مقامات ترک از روسیه برای دیدار، نشان می دهد که آنکارا در وضعیت دشواری گرفتار شده است. جمهوری آذربایجان هم متحد استراتژیک روسیه و هم متحد ترکیه است. طبیعی است که بروز درگیری میان این دو کشور و خصومت میان آنها به هیچ وجه مطلوب جمهوری آذربایجان نیست. در گذشته، روسیه در اشغال شدن قره باغ کوهستانی توسط ارمنستان مشارکت کرده است. اما، ترکیه صرف نظر از برخی اقدامات انفرادی، در شرایط دشوار از هرگونه کمک به جمهوری آذربایجان خودداری کرده است. موضوع اینجاست که هر کشوری در شرایط بحرانی برای تامین منافع ملی خود تلاش می کند. در شرایط کنونی نیز موقعیت ژئواستراتژیک جمهوری آذربایجان در شرایط دشواری قرار دارد.» 

فکت خبر با اشاره به بوسه زدن نخست وزیر ترکیه بر پرچم جمهوری آذربایجان در سفر به باکو نوشته است: «اگر به بوسه زدن یک مقام رسمی این کشور به پرچم کشوری دیگر توجه شود، می توان فهمید که آنکارا برای ایجاد آرامش در مناسبات ترکیه – روسیه به کمک جمهوری آذربایجان احتیاج دارد. داوداوغلو با تحریک احساسات ما ، می خواهد منافع ملی دولت خود را تامین کند. اما، ما نیز بجای تامین منافع ملی یک کشور دیگر ، باید برای تامین منافع ملی جمهوری آذربایجان تلاش کنیم.» 

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.