فرقه گرایی از اتهام زنی تا واقعیت؛

ترکیه با شرکت گروه های کردی در اجلاس مذاکرات سوریه مخالف است

احمد داووداوغلو، نخست‌وزیر ترکیه اظهار داشت ما با حضور PYD و YPG که به کردها ظلم می‌کنند، در مذاکرات ژنو در مورد سوریه مخالف هستیم.

به گزارش تبریز بیدار، احمد داووداوغلو، نخست‌وزیر ترکیه، طی سخنانی در جلسه گروهی حزب عدالت و توسعه، با اشاره به این که ترکیه در برابر رویدادهای سوریه بی تفاوت نخواهد ماند، بر لزوم به جا آوردن مسوولیت های بشر دوستانه در قبال مردم سوریه و ادامه تلاش های ترکیه جهت پایان دادن به وضع کنونی در این کشور تاکید کرد.

نخست وزیر ترکیه در ادامه با تاکید بر این که در این راستا مذاکرات برای سوریه باید در فضایی سالم برگزار شود، اظهار داشت:” این را به اطلاع همگان نیز رسانده ایم. با وجود موقعیت کنونی ما، گروه هایی معلوم الحال به صورت هدفمند وانمود می کنند که ما نگرشی پیش داورانه نسبت به کردهای سوریه داریم. بار دیگر نیز از اینجا اعلام می کنم که ما بر این باوریم که باید در اجلاس مذاکرات سوریه، عرب‌ها، ترکمن‌ها، سنی‌ها، مسیحیان، نصیری‌ها، همه در کنار هم حضور داشته‌باشند”.

وی افزود: “حضور کردها در این میز مذاکره یک ضرورت محسوب می‌شود، میزگردی که کردها در آن حضور نداشته‌باشند، ناقص خواهد بود؛ اما ما با حضور «پ.ی.د» و «ی.پ.گ» که به کردها ظلم می‌کنند، مخالف هستیم”.

نخست‌وزیر ترکیه در پایان با تاکید بر این که در این راستا، ترکیه، در مذاکراتی که قرار است در روزهای آینده صورت گیرد در کنار مردم سوریه خواهد بود، گفت: مردم سوریه هیچگاه تنها نبوده و نخواهند بود.

اظهارات داود اوغلو در حالی است که چندی پیش اردوغان ایران را به فرقه گرایی در سوریه متهم کرده بود ولی واقعیت های میدانی صحنه سیاسی ترکیه و سوریه حضور ترکیه در سوریه را با بهانه های فرقه گرایی نشان می دهد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.