سید حسن نصر الله:

ایران هرگز در پرونده ریاست جمهوری لبنان دخالت نمی‌کند

سید حسن نصرالله دبیرکل حزب‌الله لبنان با تاکید بر اینکه ایران هرگز در موضوع پرونده ریاست جمهوری لبنان دخالت نمی‌کند، تصریح کرد میشل عون همچنان نامزد حزب‌الله برای تصدی ریاست جمهوری بوده و حزب‌ الله از نظر سیاسی و اخلاقی خود به آن پایبند است.

به گزارش تبریز بیدار تسنیم به نقل از  شبکه المنارنوشت، سید حسن نصرالله در ابتدای سخنرانی خود پیش از پرداختن به موضوع اصلی سخنرانی یعنی پرونده ریاست جمهوری لبنان، به ذکر چهار نکته پرداخت و در ابتدا جنایت اخیر تروریست‌های تکفیری وهابی در منطقه الاحساء عربستان و شهیدو زخمی شدن شماری از شیعیان بیگناه را محکوم و با خانواده‌های شهدا و مجروحان این حادثه ابراز همبستگی کرد.

دبیرکل حزب الله همچنین به تشییع پیکرهای چند شهید عضو گردان‌های عزالدین قسام شاخه نظامی جنبش حماس اشاره کرد و به رهبران حماس و خانواده‌های شهدای فلسطینی تسلیت گفت.

محورهای سخنرانی سید حسن نصرالله:

سخنرانی امشب من فقط به یک پرونده که پرونده ریاست‌جمهوری و انتخابات ریاست جمهوری(لبنان) است، اختصاص دارد، اما لازم می‌‌دانم پیش از این موضوع، به طور گذرا و سریع به چهار نکته اشاره کنم.

محکومیت حمله تروریستی به مسجد شیعیان در عربستان

تجاوز وحشیانه و جنایتکارانه تکفیری‌ها به مسجد امام رضا(ع) در شهرک الاحساء را که به شهید و زخمی شدن شماری از نمازگزاران منجر شد، محکوم می‌کنیم و با خانواده‌های شهدا و مجروحان ابراز همبستگی می‌کنیم.

تسلیت شهادت ۷ تن از فرماندهان گردانهای القسام

شهادت هفت مجاهد و تمام شهدای انتفاضه قدس را به برادران خود در حماس و فرماندهان گردان‌های عزالدین قسام تسلیت می‌گوییم.

به افسران و سربازان ارتش و مجاهدان به خاطر صبر و ایستادگی و مسئولیت‌پذیری خود در دفاع از مرزهای لبنان سلام ودرود می‌فرستیم.

ابراز خرسندی از توافق بعمل آمده در پرونده ریاست جمهوری

خرسندی خود را از توافقاتی که به دست آمد و فعال شدن دولت ابراز کرده و تلاش‌هایی را که گروه‌های سیاسی و به طور خاص آقای نبیه بری(رئیس پارلمان لبنان) انجام دادند، ارج می‌نهیم.

پرونده ریاست جمهوری به فعالیتی خارج از فعالیت‌های رسانه‌ای(هیاهوی رسانه‌ای) نیاز دارد.

ایران هرگز در پرونده ریاست جمهوری دخالتی نداشته است

ایران هرگز نیازی به پرونده ریاست‌جمهوری لبنان ندارد نه به خاطر توافق هسته‌ای و نه چیزهای دیگر، به این مسائل نیازی ندارد. ایران پرونده ریاست جمهوری را نه به خاطر تعطیل کردن آن و یا بهره‌برداری از آن مطرح نکرده و می‌توان از واتیکان و دیگر طرف‌های ذیربط در این باره سئوال کرد.

متهم کردن ایران به تعطیل کردن پرونده ریاست‌جمهوری و جلوگیری از به نتیجه رسیدن آن، ظلم است، ایران در این پرونده دخالتی ندارد و هرگز دخالت نخواهد کرد.

ایران در هیچ یک از جلسات مذاکرات با گروه پنج به علاوه یک، پرونده ریاست جمهوری لبنان را در میز مذاکرات(هسته‌ای) مطرح نکرد.

طی روزهای اخیر، رئیس جمهور روحانی پرونده ریاست جمهوری لبنان را در جریان سفر به ایتالیا مطرح نکرد.

هیئت ایران(رئیس جمهوری اسلامی ایران و  هیئت همراه) در جریان سفر به فرانسه هم به پرونده ریاست جمهوری لبنان اشاره نکرد .

هر کس دلیل و مدرکی مبنی بر این‌که ایران از پرونده ریاست جمهوری لبنان برای منافع خود بهره‌برداری می‌کند، ارائه کند.

ایران حتی در کوران جنگ هم انتخابات را تعطیل نکرد

کسانی که منتظر دستاوردهای منطقه‌ای برای یکسره کردن پرونده ریاست‌جمهوری به نفع خود هستند، به آنها اعلام می‌کنم که هیچ ارتباطی میان این دو پرونده وجود ندارد.

کسانی که اتهامات بی‌پایه و اساسی را به ایران نسبت می‌دهند،‌باید وزن خود و وزن و جایگاه جمهوری اسلامی ایران را بدانند.

ایران تا کنون از ابتدای پیروزی انقلاب، سی و پنج بار انتخابات حتی در کوران جنگ رژیم صدام که از حمایت‌های سعودی و آمریکا برخوردار بود، برگزار کرد و حتی در شرایط جنگی هم انتخابات را به تعویق نینداخت،‌در حالی که ما در لبنان به دنبال بهانه‌ای برای تعویق انتخابات می‌گردیم.

اتهامات علیه حزب الله بی پایه و اساس است

تمام اتهاماتی که علیه حزب‌الله مطرح شده  است مبنی بر اینکه حزب‌الله منافع دولتی یا سهمیه‌های وزارتی را دنبال می‌کند، بی‌پایه و اساس است.

ما و همپیمانان خود به این مسئله اهتمام داریم که هر گونه  اختلافی را که ممکن است میانمان رخ دهد، بر مبنای اصل گفت‌وگو و وحدت حل و فصل و مدیریت کنیم.

هیچ کس نمی تواند رابطه بین حزب الله با متحدینش را به بازی بگیرد

مسائل عاطفی در روابط ما با همپمانانمان وجود دارد و هیچ کس نمی‌تواند برای رسیدن به اهداف تحریک‌آمیز خود، آن را به بازی بگیرد.

رابطه میان حزب‌الله و جنبش امل(به رهبری نبیه بری رئیس پارلمان لبنان) مبتنی بر پایه‌های گفت‌وگو و ارتباط در تمام پرونده‌هاست، ما دو گروه منسجم مرتبط ایده‌آل هستیم.

رابطه ما با جریان ملی آزاد لبنان(که جبران باسیل وزیر خارجه فعلی لبنان پس از کناره‌گیری میشل عون رهبری آن را برعهده دارد)، از هنگام  امضای یادداشت تفاهم از ۱۰ سال پیش تا کنون از تلاش‌های مکرری که برای برهم زدن آن انجام می‌شود، در امان نبوده است.

ما یک سال و نیم است که حمایت خود را از نامزدی ژنرال میشل عون برای تصدی ریاست جمهوری اعلام کرده‌ایم و همچنان بر این موضع خود و حمایت از نامزدی عون پایبندیم.

حزب الله از نامزدی میشل عون برای ریاست جمهوری حمایت می‌کند

ما به میشل عون گفته‌ایم تو نامزد طبیعی هستی و تا زمانی که نامزد ریاست جمهوری هستی،‌ما هم از نامزدی‌ات حمایت می‌کنیم.

برخی می‌گویند که میشل عون نامزد حزب‌الله است به همین سبب باید با آن در جهان عرب و تمام جهان جنگید، آنها از هر چیزی برای ایجاد دروغی استفاده می‌کنند.

ما از حق خود بر اساس قانون اساسی استفاده کرده و در جلسه انتخابات شرکت نکردیم، و این را حق خود می‌دانیم که در جلسه‌ای که پیروزی نامزدمان برای تصدی ریاست جمهوری را تضمین نکند، شرکت نکنیم.

ما پیش از گفت‌وگو با جریان المستقبل موضع خود را در قبال نامزدی ژنرال میشل عون برای تصدی ریاست جمهوری علنا اعلام کردیم.

اتهامات متعددی علیه حزب‌الله مطرح شده مبنی بر اینکه حزب‌الله در حمایت از نامزدی ژنرال عون جدی نیست و این اتهام‌زنی همچنان ادامه دارد.

ما بر اساس اعتمادمان به همپیمانان خود از هرگونه نزدیکی و همسویی استقبال می‌کنیم، زیرا روابط ما مبتنی بر اعتماد و تفاهم درباره مسائل اساسی است.

به تمام  همپیمانان خود اعتماد داریم

ما به خاطر این‌که به تمام  همپیمانان خود اعتماد داریم، به همین سبب هر گاه یکی از همپیمانان ما با طرف دیگر وارد گفت‌وگو شود، نگران نمی‌شویم و ابراز شگفتی نمی‌کنیم.

سلیمان فرنجیه همپیمان قدیمی و دوست عزیز ما است

سلیمان فرنجیه همپیمان قدیمی و دوست عزیز ما است و اعتماد مستحکم و دوستی قدیمی میان ما برقرار است.ما را در جریان فضای مذاکراتش با جریان المستقبل قرار داده است و ما هم درباره نیت‌های طرف مقابل به وی هشدار داده‌ایم. ما به فرنجیه گفتیم باید انتظار داشته باشیم که برخی برای ایجاد اختلاف میان تو و میشل عون و میان میشل عون و حزب‌الله تلاش می‌کنند.

در جلسه‌ای، فرنجیه گفت جریان المستقبل به طور جدی خواستار نامزدی‌اش(فرنجیه) است،‌ما به وی گفتیم این یک داده جدید است و تو شایسته ریاست‌جمهوری هستی، ولی باید این مسئله را ژنرال میشل عون بررسی کنیم.

شیوه تعامل جریان المستقبل با مسئله نامزدی سلیمان فرنجیه و درز این خبر، راه را به روی بررسی موضوع بست و تاثیر منفی داشت.

من همه خبرهایی را که به بیرون درز کرده، تایید نمی‌کنم و فقط آنچه را فرنجیه به من گفته‌ است، تایید می‌کنم.

هدف جریان ۱۴ مارس از نامزدی فرنجیه ایجاد اختلاف در جریان ۸مارس است

روند امور تا کنون این مسئله را ثابت می‌کند که این سخن که حزب‌الله از مسئله نامزدی فرنجیه صحبت نکرده است، زیرا عملا خواهان نامزدی وی و عدم حمایت از ژنرال عون است، سخن دروغی است.

فرنجیه به نام جریان هشت مارس(جریان حامی مقاومت به رهبری حزب الله) در پاریس(دیدار با سعدالحریری رئیس جریان المستقبل) درباره هیچ مسئله‌ای توافق نکرد.

جریان المستقبل، فرنجیه را که همپیمان ما است،‌ نامزد کرده است و تردیدافکنی به جایی رسیده است که طرف مقابل(جریان ۱۴ مارس) برخی محافل جریان ملی آزاد را به بازی بگیرد.

نامزدی عون توسط سمیر جعجع رقیب سیاسی ما، مایه خرسندی ماست

ارتباطاتی وجود داشت که منجر به اعلام توافق میان ژنرال عون و حزب القوات اللبنانیه(به ریاست سمیر جعجع) رسید، ما به ژنرال عون اعتماد داریم و هیچ مشکلی از نظر ما وجود ندارد و از این‌که رقیب سیاسی ما یعنی حزب القوات اللبنانیه، ژنرال عون را نامزد کرده، اندوهگین نمی‌شویم، بر  عکس ما خرسند هستیم، این شما(اشاره به جریان ۱۴ مارس) هستید که آشفته و سردرگم هستید.

حتی تحول مثبتی که در نتیجه نامزد شدن میشل عون از سوی حزب القوات صورت گرفت، تلاش کردند تا از آن برای ایجاد فتنه میان ما و ژنرال عون  استفاده کنند.

برخی خواستند به ما بگویند که ژنرال عون با نامزد شدنش از سوی حزب القوات، ما(حزب الله) را در مسائل اساسی فروخت، در حالی که این مسئله نادرست است و این سخنان هیچ ارزشی برای ما ندارد.

آیا بنا است از خلال اعلام نامزدی برای ریاست جمهوری مسئله شومی رخ دهد یا انتخابات برگزار و رئیس جمهور انتخاب و دولت تشکیل و صلح و ثبات در کشور تقویت شود؟

ما هرگز رقبای خود را به اتخاذ موضعی خاص وادار نمی‌کنیم

ما هرگز رقبای خود را به اتخاذ موضعی خاص وادار نمی‌کنیم، و آنها هم چنین چیزی را نمی‌پذیرند، چنین صحبت‌هایی هم اهانت به ما است هم به آنها.

صحنه سیاسی لبنان تا این لحظه نشان می‌دهد که تیم سیاسی ما به دستاورد سیاسی بزرگ در برابر جریان ۱۴ مارس که دچار شکاف و دودستگی است، دست یافته است.

رئیس جمهور آینده لبنان از جریان ۸ مارس خواهد بود

رئیس جمهوری از جریان ۱۴ مارس نخواهد بود، آنها این مسئله را مطرح می‌کنند در حالی که صحنه سیاسی می‌گوید که رئیس جمهوری آینده لبنان از جریان ۸ مارس  است.

ما همچنان خود را از نظر اخلاقی و سیاسی به نامزدی میشل عون پایبند می‌دانیم، حتی اگر رقیب سیاسی ما، او را نامزد کند، ما همه چیز را در نظر گرفته‌ایم و می‌دانیم که به چه نتیجه‌ای خواهیم رسید.

ما به تعهد خود در قبال ژنرال عون بر اساس اعتماد متقابل و  تفاهم موجود میان ما پایبندیم، و من به آن متعهد هستم،‌حتی اگر دوست و همپیمان و نور چشمم نامزد شود و حتی اگر گفته شود که مصلحت و منفعت ما در نامزدی فرنجیه است.

ما به تعهدات خود پایندیم حتی اگر در زمینه سیاسی زیان کنیم، جریان دیگر(۱۴ مارس) هیچ کاری جز حمله به ما از طریق گفتن این سخن ندارد که حزب‌الله نه خواهان عون است نه فرنجیه بلکه خواهان خلاء ریاست جمهوری است.

باید گفت‌وگو و بحث و بررسی را تقویت کنیم

اگر نمایندگان برای انتخاب ژنرال عون برای تصدی ریاست جمهوری به صحن پارلمان بیایند، ما هم خواهیم آمد و انتخاب می‌کنیم،‌ما خواهان کنگره موسسان و یا تعدیل قانون اساسی نیستیم.

ما باید گفت‌وگو و بحث و بررسی را تقویت کنیم، ما خواهان برگزاری انتخابات شهرداری‌ها هستیم و با تمدید شوراهای شهر مخالفت خواهیم کرد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.