"بمباران مخالفان در سوريه توسط روسيه مذاكرات ژنو را با مشكل روبرو كرده است"

اردوغان حامی مردم سوریه یا مخالفان سلاح به دست!

رئیس جمهور ترکیه اعلام کرد بمباران مداوم مناطق تحت کنترل مخالفان توسط روسیه مذاکرات ژنو را با مشکل مواجه کرده است.

به گزارش تبریز بیدار، رحب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه پس از اقامه نماز جمعه امروز در محله بشیکتاش استانبول، در گفتگو با خبرنگاران با اشاره به آغاز مذاکرات ژنو علی رغم برخی دشواری ها اظهار داشت: “در حال حاضر، وزیر امور خارجه ما در این مذاکرات حضور داشته و همراه با همکارانش آن را تعقیب می کنند. همانطور که می دانید، مخالفان میانه در آخرین لحظه، تصمیم گرفتند در این مذاکرات شرکت نکنند. دلیل این تصمیم، عدم تحقق برخی از وعده ها، به ویژه بمباران مداوم مناطق تحت کنترل مخالفان توسط روسیه است”.

او خاطرنشان کرد: “این امر مشکلات جدی برای مخالفان ایجاد کرده است. شرکت آنان در مذاکرات در حالی که آتش بس اجرا نشده باشد، خیانت به آنهایی خواهد بود که در جبهه هستند. آنها نیز می گویند جهت شرکت در این مذاکرات فورا به آتش بس نیاز داریم. بنابراین چنین خللى وجود دارد. امیدوارم مذاکرات ژنو به نتایج خوبى براى سورى ها منتهی شود”.
رئیس جمهور ترکیه به مسائل داخلى نیز اشاره کرد و گفت: “پس از پاکسازی جنوب شرق کشور از تروریست‌ها نوسازی شهری آغاز خواهد شد. قصد داریم با پروژه‌های جدید، آثار تاریخی را عین خودش باز سازی کرده و خارج از اینها را نیز از نو بسازیم و شهوندان را در نیز در خانه‌هایى بسیار بهتر اسکان خواهیم داد”.

او افزود:” دوستان، همکاران و دانشگاهیان ما، اصحاب مطبوعات و سازمان‌های مردم نهاد در این رابطه تلاش مى کنند. همه باهم در تمام مناطق کشور پنل‌ها، سمپوزیوم‌ها و کنفرانس‌ها برقرار است تا در مورد این موضوع براى مردم اطلاعرسانى کنند. تلاش شده تا نظام‌های ریاستی مختلف جهان را با تهیه جزوات به مردم معرفی کنند و نظام ریاستی کشورهای مانند ایالات متحده‌ آمریکا، آمریکای شمالی و نظامی نیمه ریاستی فرانسه به مردم ارائه دهند. اکنون براساس تحقیقات نظر سنجی ۵۵-۶۰ درصد مردم طرفدار این امر هستند. من باور می‌کنم که این رقم افزایش خواهد یافت. زیرا به آن نیاز داریم”.

اظهارات اردوغان در حالی است که مخالفت ترکیه و عربستان با حضور چند گروه معارض سیاسی  تا کنون روند مذاکرات صلح ژنو را با مشکل مواجه کرده است. از سوی دیگر نکته ای که اردوغان به ایجاد آتش بس  اشاره کرد در واقع ایجاد فرصت برای گروه های تکفیری محسوب می شود چرا که در این ایام ارتش سوریه و رزمندگان جبهه مقاومت در حال دفاع در داخل خاک سوریه هستندو ایجاد آتش بس در واقع دادن فرصت به گروه های تکفیری است تا با استفاده از حملات غافگیرانه روند مذاکرات را به نفع حامیان غربی و منطقه ای خود تغییر دهد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.