در پی نقض حریم هوایی ترکیه از سوی جنگنده روسی؛

تنش دوباره میان آنکارا و مسکو

ترکیه به شدت از اقدام روسیه در دخالت نظامی در سوریه انتقاد می کند و در مقابل مسکو همکاری دولت آنکارا با تروریست‌های داعشی در سوریه را مورد انتقاد قرار داده است.

به گزارش تبریز بیدار، با ورود یک فروند جنگنده روسی به حریم هوایی ترکیه، تقابل میان این دو کشور دوباره رنگ تازه ای به خود گرفت.

 

وزارت خارجه ترکیه امروز طی بیانیه ای اعلام کرد: «یک جنگنده سوخوی ۳۴ متعلق به روسیه دیروز ساعت ۱۱:۴۶ به وقت محلی حریم هوایی ترکیه را نقض کرده است.»

 

رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه پس از نقض حریم هوایی این کشور توسط جنگنده روسی، درباره هرگونه اقدام غیرمسئولانه به مسکو هشدار داد.

 

طبق اعلام وزارت خارجه ترکیه این اتفاق روز جمعه ۲۹ ژانویه افتاده است و قبل از ورود هواپیمای روسی بارها به زبان انگلیسی به خلبان هشدار داده شده است.

 

طبق گزارش رویترز، وزارت خارجه ترکیه امروز سفیر روسیه در آنکارا را احضار کرده و به وی ابلغ کرده است که نقض حریم هوایی از سوی جنگنده های روسیه عواقب وخیمی را به دنبال خواهد داشت که مسئولیت آن به طور کامل متوجه مسکو خواهد بود.

 

بر اساس گزارش بی بی سی، پیمان آتلانتیک شمالی ناتو هم در پی ادعای ترکیه درباره نقض مجدد حریم هوایی این کشور توسط جنگنده های روسیه اعلام کرد که مسکو همه تدابیر لازم به منظور تضمین عدم نقض حریم هوایی ترکیه را به کار بگیرد.

ناتو همچنین از روسیه خواست تا به حریم هوایی ترکیه در حمله به مواضع تروریست‎های سوریه، «احترام کامل» بگذارد.

این در شرایطی است که روابط مسکو_آنکارا از دو ماه قبل با سرنگون شدن یک هواپیمای روس توسط جنگنده ترکیه‌ای دچار تنش شد.

 

حدود دو ماه پیش ترکیه یک بمب‌افکن روسی را که مدعی شده بود حریم هوایی‌اش را در نزدیکی مرز سوریه نقض کرده، سرنگون کرد. این حادثه باعث بروز تنشی کم‌سابقه میان دو کشور شد.

 

در حالیکه ترکیه دولت روسیه را متهم به “افزایش تنش میان دو کشور” کرده است، روسیه نیز با وضع تحریم‌های اقتصادی علیه ترکیه تلاش کرد تا به اقدام آنکارا پاسخ دهد، با این حال تنش در روابط دو کشور همچنان ادامه دارد.

ترکیه به شدت از اقدام روسیه در دخالت نظامی در سوریه انتقاد می کند و در مقابل مسکو همکاری دولت آنکارا با تروریست‌های داعشی در سوریه را مورد انتقاد قرار داده است.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.