در سفر اخیر داووداوغلو به ریاض مطرح شد؛

اذعان عربستان و ترکیه به حمایت از گروههای تروریستی در سوریه

«احمد داوود اغلو » نخست وزیر ترکیه در اشاره به حمایت آنکارا و ریاض از گروههای تروریستی – تکفیری در سوریه گفت: «در خصوص ادامه حمایت از معارضان میانه روی سوری با «محمد بن سلمان» جانشین ولیعهد عربستان به توافق رسیدم».

به گزارش تبریز بیدار نخست وزیر ترکیه که برای دیدار با «محمد بن سلمان» به عربستان سفر کرد، اظهار داشت: مواضع دو طرف ترکی – سعودی در قبال آنچه در سوریه در حال وقوع است بیانگر تفاهمات و نقاط مشترک میان دو طرف است.

وی همچنین از ادامه حمایت آنکارا و ریاض از آنچه گروههای معارض میانه رو نامید، خبر داد.

فهرست گروههای معارضی را ترکیه آنان را گروههای میانه رو معرفی کرده است، باید گفت که به تمام معنی کلمه گروههای تروریستی هستند مانند «الجبهه الشامیه»، «احرار الشام»، «جیش الاسلام»، «فیلق الشام» و دیگر گروههای تروریستی که با «جبهه ی النصره» شاخه ی سوری گروه تروریستی القاعده پیمان بستند.

«اوغلو» در ادامه ی اظهاراتش تصریح کرد: مذاکرات با عربستان برای محقق شدن ثبات در لبنان و یمن ادامه خواهد یافت و بر ایجاد مکانیزمهایی در وزارتخارجه دو کشور برای تبادل مشورتها و هماهنگی مواضع تاکید کرد.

نخست وزیر ترکیه با حمله و انتقاد شدید از روسیه گفت: یک هواپیمای متعلق به این کشور حریم هوایی ترکیه را نقض کرده است و در عین حال مدعی شد که گروه تروریستی داعش در سوریه بسیار خوشبخت است چراکه روسها در این کشور گروههای معارض میانه رو را هدف قرار می دهند.

در این باره یعنی در خصوص سرنگونی یک فروند هواپیمای روسی در روز ۲۴ نوامبر گذشته از سوی ترکیه، «عادل جبیر» وزیر خارجه ی عربستان از حق ترکیه در دفاع از خاکش آن هم از هر طریقی که مناسب می بیند، حمایت کرد.

در اقدامی هماهنگ و همراه با ترکیه، وزیر خارجه ی عربستان نیز روزگذشته در کنفرانس مطبوعاتی مشترکش با «چاووش اوغلو» همتای ترکیه ای اش گفت: عربستان -از تروریستهایی که آنان را معارضان میانه رو نامید- حمایت می کند خواه این گروهها در مذاکرات ژنو باقی بمانند یا خیر.

این درحالی است که «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهوری ترکیه در خصوص حضور تروریستهای تکفیری در مذاکرات ژنو گفت: با توجه به ادامه حملات و بمباران های روسیه بسیار سخت است که این گروهها در مذاکرات شرکت نماید.

اما موضوع مشخص شدن گروههای معارض میانه و گروههای تروریستی یک مسئله ی حساس و بسیار مهم در مذاکرات ژنو ۳ به شمار می آید، به گونه ای که «دیمتری بیسکوف» سخنگوی ریاست جمهوری روسیه اظهار داشت: موضوع آتش بس در سوریه موضوعی است که از مدتها پیش مطرح است اما نه ضد گروههای تروریستی. بنابراین باید پیش از آن موضع نهایی در قبال گروههای تروریستی و اینکه گروههای معارض میانه رو چه گروههای هستند مشخص شود.

سخنگوی ریاست جمهوری روسیه گفت: تلاش ها تاکنون در خصوص این فهرستها به علت سختی های مشخصی به موفقیت نرسیده است و هیچ کس هم انتظار ندارد که تعیین این فهرستها آسان باشد.

در واکنش به این اظهارات عربستان و ترکیه، «عمران الزعبی» وزیر اطلاع رسانی سوریه گفت: آنکارا و ریاض جایگاه خود را در منطقه از دست داده اند و همین موضوع اینان را به ارتکاب حماقت های سیاسی سوق داده است و حتی از این طریق در تلاشند تا بر بحران های داخلی شان سرپوش نهند.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.