معاون میراث فرهنگی آذربایجان شرقی:

صنایع‌دستی فراموش‌شده در آذربایجان شرقی احیا می‌شود

معاون صنایع‌دستی اداره کل میراث فرهنگی آذربایجان شرقی از توجه ویژه اداره کل به احیای هنرهای دستی فراموش‌شده خبر داد.

به گزارش تبریز بیدار فرشاد به‌آفرین با اشاره به نتایج سومین دوره داوری نشان ملی مرغوبیت شمال غرب کشور در تبریز، تنوع آثار صنایع‌دستی استان را بسیار خوب ارزیابی کرد و اظهار داشت: درخشش هنرمندان استانی در این دوره از داوری با کسب ۹۷ نشان ملی مرغوبیت، توسط ۶۵ هنرمند حاصل تلاش هنرمندان و توجه ویژه اداره کل میراث فرهنگی آذربایجان شرقی به ارتقای جایگاه صنایع‌دستی است.

معاون صنایع‌دستی اداره کل میراث فرهنگی آذربایجان شرقی، با بیان اینکه ۱۲۳ اثر در ۲۲ رشته از آذربایجان شرقی در این دوره از داوری مورد ارزیابی قرار گرفتند، گفت: از این تعداد ۲۷ مورد در زمینه ورنی، ۱۹ مورد صنایع‌دستی سفال و سرامیک و ۱۵ مورد حکاکی روی فلز توانستند نشان ملی مرغوبیت دریافت کنند.

وی افزود: دواتگری بناب، سبدبافی کشک سرای و جوراب‌بافی ازجمله رشته‌های احیاشده استان بودند که موفق به دریافت این نشان شدند.

به آفرین، نکته قوت سومین دوره داوری نشان ملی مرغوبیت را حضور فعال هنرمندان شهرستانی دانست و عنوان کرد: شهرستان‌های اهر و مراغه بعد از تبریز، بیشترین تعداد دریافت نشان ملی مرغوبیت را به خود اختصاص داده‌اند.

وی کمک به ارتقاء کیفیت آثار صنایع‌دستی، تسهیل ارتباط هنرمندان با صنعتگران استان، ایجاد انگیزه جهت نوآوری در تولید صنایع‌دستی، شناخت شاخص‌های بازاریابی داخلی و خارجی در تولیدات صنایع‌دستی، ابتکار در طراحی تولیدات صنایع‌دستی و ارتقاء انگیزه خرید آثار باکیفیت صنایع‌دستی در بین مصرف‌کنندگان را، ازجمله مزایای دریافت نشان ملی مرغوبیت کشور عنوان کرد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.