وزیر اقتصاد ترکیه :

دهان‎کجی وزیراقتصاد ترکیه علیه ایران

وزیر اقتصاد ترکیه با این ادعا که در ایران دموکراسی وجود ندارد و ترکیه دموکراتیک ترین کشور منطقه است گفت:«ترکیه یکی از کشورهایی خواهد بود که بیشترین نفع را (از لغو تحریم های ایران) خواهد برد.

به گزارش تبریز بیدار به نقل از اران، مصطفی الیتاس وزیر اقتصاد ترکیه روز دوشنبه گفت، ترکیه از رها شدن کشور همسایه اش از سال ها تحریم اقتصادی منتفع می شود.

الیتاس که در مصاحبه با رویترز سخن می گفت ادامه داد: «ترکیه یکی از کشورهایی خواهد بود که بیشترین نفع را (از لغو تحریم های ایران) خواهد برد.»

وی افزود، ارزش مبادلات تجاری ایران و ترکیه در سال ۲۰۱۲ به ۲۲ میلیارد دلار رسید، اما این رقم به دلیل افت شدید قیمت نفت در سال گذشته به ۱۴ میلیار دلار کاهش یافت.

«هدف ما رسیدن به رقم ۳۰ میلیارد دلاری (در تجارت) با ایران تا سال ۲۰۲۳ است.»

وی در پاسخ به این سوال که آیا ترکیه برای جذب سرمایه گذاری خارجی از اروپا و سایر نقاط جهان با ایران رقابت خواهد کرد مدعی شد تهران رقیب ما محسوب نمی شود زیرا در آنجا دموکراسی وجود ندارد.

این وزیر ترکیه ای افزود: «ترکیه دموکراتیک ترین کشور منطقه است و سرمایه گذاری های خارجی به کشورهای دموکراتیک سرازیر می شود، به کشورهایی که می توانند این سرمایه گذاری ها را تضمین کنند…اگر ایران اقتصاد خود را پیش ببرد، آنگاه آنها می توانند رقیب (ترکیه) شوند.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.