در دیدار سفیر ایران با رییس کمیته امور دینی جمهوری آذربایجان؛

نگرانی مراجع ایران در خصوص حوادث نارداران به رژیم باکو ابلاغ شد

سفیر و رایزن فرهنگی ج.ا.ایران در باکو با مبارز قربانلی رئیس کمیته امور دینی جمهوری آذربایجان دیدار و گفتگو کردند

به گزارش تبریز بیدار محسن پاک آئین سفیر جمهوری اسلامی ایران در جمهوری آذربایجان بهمراه سید ابراهیم ابراهیمی ابراهیمی رایزن فرهنگی سفارت ج. ا. ایران در باکو با آقای مبارز قربانلی رئیس کمیته دولتی امور تشکل های دینی ج. آذربایجان روز پنجشنبه ۸ بهمن ماه دیدار و گفتگو کردند.

در ابتدای این دیدارسفیر کشورمان در خصوص روابط ایران و آذربایجان اظهار داشت: همانگونه که میدانید ریاست محترم جمهوری آذربایجان در آینده نزدیک به ج. ا. ایران مسافرت خواهند نمود و انتظار میرود پس از به نتیجه رسیدن برجام مناسبات دو کشور در عرصه های مختلف توسعه یابد. سفیر کشورمان در آذربایجان نگرانی مسئولین و مراجع کشورمان در خصوص اتفاقات اخیر در ناردران را اعلام نمود و اظهار نمود که همه مسئولین کشورم خواهان بسط و گسترش روابط بین دو کشور دوست ایران و آذربایجان هستند.
مبارز قربانلی رئیس کمیته امور دینی آذربایجان با ابراز خرسندی از این دیدار، در خصوص فعالیتهای عمرانی بعمل آمده از سوی حکومت برای بازسازی قصبه نارداران توضیحاتی را ارایه داد و گفت برای فعالیت مجدد مساجد نارداران و زیارتگاه بی بی رحیمه اقداماتی بعمل آمده و از طرف اداره مسلمانان قفقاز امام جماعت زیارتگاه تعیین و منصوب گردیده است و مطمئنا بزودی شاهد از سر گیری جریان عادی زندگی و فعالیتهای اقتصادی و اجتماعی در قصبه نارداران خواهیم بود.
در ادامه دیدار دکتر ابراهیمی با اشاره به همکاریهای قبلی رایزنی فرهنگی و کمیته امور دینی، پیشنهاد برگزاری کنفرانس گفتگوی ادیان و همچنین نشست علمی و تخصصی مبارزه با خشونت و افراط گرایی را بطور مشترک مطرح نمود که مورد استقبال مبارز قربانلی قرار گرفت و مقرر گردید با همکاری اداره مسلمانان قفقاز در اواخر بهار این دو برنامه در باکو و با همکاری سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برگزار گردند.
مبارز قربانلی با اشاره به برگزاری هفتمین کنفراس بین المللی گفتگوی تمدنها که توسط سازمان ملل روزهای ۲۵ الی ۲۷ ماه آوریل سالجاری میلادی در باکو برگزار خواهد شد و در آن مسئولان عالی رتبه فرهنگی کشورهای مختلف حضور خواهند داشت گفت که شخصا پیگیر دعوت از آقای دکتر ابراهیمی ترکمان ریاست محترم سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برای شرکت در کنفرانس فوق خواهم بود.
رئیس کمیته امور دینی جمهوری آذربایجان از جناب آقای دکتر ابراهیمی ترکمان جهت دیدار و گفتگو در خصوص موضوعات مطرح شده در دیدارهای قبلی در اوایل تابستان سال آینده دعوت بعمل آورد.
مبارز قربانلی همچنین با ابراز تمایل برای برگزاری نمایشگاه عکس و تصاویر مساجد تحت اشغال ،در تبریز و تهران خواستار مساعدت برای برگزاری نمایشگاه فوق شد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.