گفتگو با کاندیداهای انتخابات مجلس(5)؛

خاطرات آقای فرماندار از روزهای پس از زلزله ورزقان

زلزله ورزقان یکی از تلخ ترین صفحات تاریخ آذربایجان بود که با تلاش همه گیر مسئولین و مردم از به وجود آمدن فاجعه ای تلخ تر از زلزله جلوگیری به عمل آمد و بنا به فرمایش مقام معظم رهبری در پس این زلزله، سکوی پرتابی شد برای توسعه منطقه ای محروم در دل آذربایجان.

به گزارش تبریز بیدار، زلزله ورزقان یکی از تلخ ترین صفحات تاریخ آذربایجان بود که با تلاش همه گیر مسئولین و مردم از به وجود آمدن فاجعه ای تلخ تر از زلزله جلوگیری به عمل آمد و بنا به فرمایش مقام معظم رهبری در پس این زلزله، سکوی پرتابی شد برای توسعه منطقه ای محروم در دل آذربایجان. خاطرات این واقعه تلخ را با فرماندار وقت ورزقان در میان گذاشتیم.فروغی در این گفتگو برگ هایی از خاطرات آن روزها را بازگو کرد.

با عرض سلام و تشکر از حضورتان در ابتدا لطف بفرمایید مختصری از زندیگنامه خود برای مخاطبان عرض کنید؟

بنده محرم فروغی شجایی اهل جلفا از روستای شجاع که در سال  1342 متولد شده و تا مقطع دیپلم در روستا بودم و از سال ۶۱تا ۶۳ در جهاد سازندگی مشغول بودم و سپس وارد حوزه علمیه شده  و سال ۷۴ در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی مشغول به کار شدم.

  سال ۸۰ وارد صدا وسیما شده و سال ۸۴ بعنوان مدیر باشگاه خبرنگاران استان بودم. سال ۸۵ به عنوان معاون فرماندار جلفا مشغول خدمت به مردم جلفا بودم و از ۵ اسفند سال ۸۸ تا ۵ اسفند ۹۲ به عنوان فرماندار ورزقان توفیق خدمت داشتم و در آخر نیز به عنوان قائم مقام اداره کل مجلس صداوسیما در کنار حجت الاسلام میرتاج الدینی مشغول خدمت بودم.

شما فرماندار وقت ورزقان در زمان زلزله بودید. کمی  از آن روز  برایمان بگویید.

در روز زلزله بنده در مرخصی بودم ولی بعد از این اتفاق به مدت ۱.۵ ساعت بعد از آن خود را به ورزقان رسانده و ستاد بحران تشکیل دادم و تا عرض ۲۴ ساعت خدمات رسانی اولیه به مردم را آغاز کرده و نیاز های ضروری مردم را تهیه کردیم.

نظر شما در مورد اظهارات برخی افراد مبنی بر اینکه مسئولان درباره زلزله آمارسازی می کنند و آمار درست و دقیق به مردم نمی دهند چیست؟

خدماتی که در آن زمان به آسیب دیدگان داده شد در هیچ جای کشور نمونه آن مشاهده نشده بود از جمله این اقدامات، ساخت تعداد ۲۰ هزار واحد مسکونی در حداقل زمان و عرض یکسال است. البته در این زمینه اولیویت بندی کردیم و ساکنان دائمی در مرحله اول تماما مسکن هایشان را دریافت کردند و در ادامه برای ساخت مسکن ساکنان فصلی سخت گیری نکردیم.

مهمترین عامل در خدمت رسانی به آسیب دیدگان را می توان به حضور و پیگیری مسائل توسط مقام معظم رهبری، رئیس جمهور،مدیران کشوری و استانی، بنیاد مسکن و حضور مکرر استاندار وقت اشاره کرد که از جمله این خدمات می توان به ساخت۷۷۰۰ واحد منزل در ورزقان و پرداخت وام های بلاعوض برای کشاورزان و دامداران و وام های با سود کم به آسیب دیدگان اشاره کرد.

خاطرات آقای فرماندار از روزهای پس از  زلزله ورزقان؛

شما چه زمان متوجه حضور رهبر انقلاب در شهرستان ورزقان شدید؟ 

۲۴ ساعت قبل از حضور حضرت آقا، این ماجرا در جلسه استاندار با شورای تأمین و فرمانداران شهرستان اهر،هریس،ورزقان این قضیه مطرح شد و قرار شد که این موضوع محرمانه بماند.

اولین روستایی که رهبر انقلاب در آنجا حضور یافتند روستای زغن آباد بود که بنده و تیم حفاظتی قبل از حضور رهبری ، در آن مکان حضور یافتیم  که از نکات جالب توجه این است که تا تشریف فرمایی آقا به آن مکان کسی از حضور ایشان اطلاعی نداشت و در زمان ورود خودروی ایشان یکی از جوانان روستا بعد از مشاهده مقام معظم رهبری به داد و فریاد و خوشحالی پرداخت که رهبر انقلاب شیشه خودرو را پایین کشیده و با بوسیدن سر این جوان از او دلجویی کردند سپس ایشان بعد ازشنیدن سخنان آسیب دیدگان و دلجویی از آنان به روستای دیگری رفتند و جالب اینکه مردم حضور رهبر انقلاب را باور نمی کردند.

چه عاملی باعث شد تا شما در انتخابات مجلس شورای اسلامی از حوزه انتخابیه مرند و جلفا ثبت نام کنید؟

چون بنده اهل جلفا بوده  و زمانی در آن جا مسئول بودم و در بین مردم چهره ای آشنا هستم طبیعی است که از آن حوزه ثبت نام کنم و اگر خدا مصلحت بداند و مردم بنده را قبول کنند در سنگر دیگر به مردم خدمت خواهم کرد.

آیا شما در انتخابات مستقل وارد می شوید و یا برای ائتلاف با لیست های استانی رایزنی خواهید کرد؟ و نظرتان در مورد مجلس آینده چیست؟

بنده مستقل وارد شده ام و به نظر من مجلس آینده متشکل از نیروهای ارزشی خواهد بود.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.