گزارشی از انحرافات بودجه شهرداری تبریز؛

در سال ۹۳ چه بر سر بودجه شهرداری تبریز آمد؟+سند

بر اساس یک مدرک مستند، سازمان بازرسی، یک روز پس از ارائه بودجه توسط شهردار به شورای شهر، بر این گفته بسیاری از منتقدین شورا و شهرداری، مبنی بر انحرافات متعدد از بودجه در قالب‌های متعدد صحه گذاشته است.

به گزارش تبریز بیدار ، خبرگزاری تسنیم در آذربایجان شرقی نوشت: این روزها موضوع بودجه شورای شهر تبریز، در سالن‌های شورای شهر و کمیسیون‌های آن به نقل محافل سیاسی تبدیل‌شده است.


بیش از ۳  هفته از ارائه بودجه سال ۹۴ توسط صادق نجفی به شورای شهر نمی‌گذرد، اما گویی پیش‌زمینه‌های بررسی و تصویب لایحه بودجه در قالب تعرفه عوارض محلی و متمم بودجه چنان به درازا کشید که در نهایت، در جلسه یکشنبه ۱۱ بهمن ماه شورای شهر، تعرفه عوارض محلی بدون پیشنهاد اعضا و با سرعت هرچه‌تمام‌تر به تصویب ناپلئونی اعضای شورای شهر رسید.


کاهش چشمگیر چند صد میلیارد تومانی بلدیه تبریز موضوعی نبوده و نیست که ناظران رسانه‌ای و متخصصین امر از آن چشم‌پوشی کنند، و بر همین اساس، در جلسه مهم بررسی متمم بودجه سال ۹۳ شهرداری تبریز، که ۱۳ بهمن‌ماه در سکوت رسانه‌ای و تنها با پوشش خبری از سوی یکی از سایت‌های شهری همراه شده بود، نکات مهمی به چشم خورد.


کاهش میلیاردی عدم هزینه کرد بودجه در برخی سازمان‌های شهرداری، تا هزینه بیش از ۵۰۰ میلیاردی در پروژه‌های عمرانی را شاهد بودیم که  باعث تعجب رئیس کمیسیون برنامه‌وبودجه شورا نیز شد که گفت: «نزدیک ۵۰۰ میلیارد تومان اختلاف هزینه در بخش عمرانی شهرداری مشاهده می‌شود، مگر شهرداری پروژه جدیدی تعریف کرده است؟»


صحه‌ای بر انحرافات بودجه!
اما انتقادات به همین‌جا ختم نشد و عدم تصویب به‌موقع متمم و تفریغ بودجه، باعث اعتراض دیگر اعضای شورای شهر، در این مورد شد که گذشته از عدم ارائه به‌موقع متمم، تفریغ و حسابرسی بودجه، انحرافات متعددی از بودجه مشاهده می‌شود که بنابر اسناد واصله به تحریریه تسنیم، سازمان بازرسی آذربایجان شرقی نیز در این مورد، نامه‌ای را برای بررسی هزینه‌های عمرانی شهرداری در سال ۹۳، به شهرام دبیری، رئیس شورای شهر تبریز نگاشته است.


بنابر این مدرک مستندی که به‌صورت اختصاصی در اختیار تسنیم است، سازمان بازرسی به‌عنوان مهم‌ترین بازوی نظارتی نظام برای بررسی اقدامات و تخلفات احتمالی از سوی نهادهای دولتی، یک روز پس از ارائه بودجه توسط شهردار به شورای شهر، بر این گفته بسیاری از منتقدین عملکرد شورا و شهرداری تبریز مبنی بر انحرافات متعدد از بودجه در قالب‌های متعدد صحه گذاشته است.


البته ناگفته نماند که اقدامات مثبت و رو به جلویی در طول چند سال اخیر در حوزه شفافیت مالی در شهرداری تبریز روی‌داده که نمی‌توان منکر آن شد اما در کنار تقدیر و تشکرهای رسانه‌ها و حامیان نزدیک به شهردار و شهرداری، باید صدای منتقدین را نیز در این زمینه شنید.


متن این نامه که ۲۲ دی ماه ۹۴ به شماره ۳۰۶۶۲۴ ارسال شده، بدین شرح است:


رئیس محترم شورای اسلامی شهر تبریز


سلام‌علیکم

احتراماً، با توجه به ماده ۶۷ قانون شهرداری‌ها، مهلت تصویب تفریغ بودجه سال ۹۳ تا آخر خردادماه سال ۹۴ می‌باشد که این امر تابه‌حال صورت نگرفته و از طرفی با توجه به آمار هزینه کرد عمرانی سال ۹۳، انحراف از بودجه شامل: ۹۲ مورد هزینه کرد بدون اعتبار، ۱۲۰ مورد اعتبار مصوب که هزینه‌ای صورت نگرفته و ۱۱۸ مورد اضافه اعتبار بالای ۳۰ درصد از بودجه مصوب مشاهده می‌گردد.


بنابراین مقتضی است دستور فرمایید هزینه‌های عمرانی سال ۹۳ شهرداری سریعاً بررسی و با ماده ۲۸ قانون شهرداری‌ها تطبیق گردد.


علی کرمی

بازرس کل استان آذربایجان شرقی


تبریزبیدار:  انتشار مطالب خبری و تحلیلی رسانه‌های داخلی و خارجی لزوما به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر می‌شود.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.